Kako su plave žabe i Đango proslavili Mursko Središće

Pomalo dosadnu svakodnevnicu u Murskom Središću na početku 80­-tih godina prošlog stoljeća prekinuo je Zdravko Levačić, simpatični i druželjubivi željezničar osebujnih brkova, kojeg su zvali Đango. On je jednog dana u okolici željezničke stanice primijetio plave žabe  koje se u to vrijeme u svijetu bile rijetka pojava. O tome je počeo pričati po mjestu. Ispočetka mu ljudi nisu vjerovali, pripisivali su to kojem gemišteku viška, ali Đango se nije dao. Uhvatio je nekoliko plavih žaba, stavio ih u staklenku, fotografirao, te izložio u popularnoj krčmi „Slavonka“ koja se nalazila preko puta željezničke stanice.

I tada je Mursko Središće koje je za medije bilo zadnja rupa na svirali postalo sveopća senzacija. Slijevale su se mnogobrojne novinarske i televizijske ekipe (čak i Austrijska), a Đango i Mursko Središće poplavili su domaće i svjetske medije, te se za ovo mjesto prvi puta čulo u većim razmjerima. Svi su počeli tražiti i loviti plave žabe, a zanimljivo je to da se kasnije nisu pojavljivale. A sada evo naučnog objašnjenja cijelog fenomena.

Prema riječima Vilima Eleza, predsjednika Flora Croatice, plave žabe inače su  smeđe! Pri izlasku iz hibernacije, u proljeće tijekom parenja, mužjaci poprime plavu boju kojom, uz kreketanje, privlače ženke. Plavu boju zadržavaju samo nekoliko dana u vrijeme parenja, nakon čega ponovno posmeđe.

Plava obojenost sasvim je normalna pojava u životu jednog mladog mužjaka močvarne smeđe žabe (lat. Rana arvalis) koji svojom  uočljivom bojom želi svim prisutnim ženkama jasno i glasno reći da je spreman za parenje.

Cijela priča ustvari započinje krajem zime (ožujak, travanj), kada dnevne temperature dosegnu 15-17˚C te se mužjaci i ženke žaba počinju okupljati radi parenja. Radi privlačenja ženki mužjaci postupno mijenjaju boju, iz normalne smeđe-crvenkaste sa tamnim pjegama, u tamno-ljubičastu a konačno i u nebeskoplavu. Što je savršenija plava boja mužjaka, to će više ženki privući i time si osigurati više potomstva. Mužjaci se ujedno služe i glasanjem karakterističnim samo za ovu vrstu, čime se partneri prepoznaju.

(R. Tomanić, foto: ilustracija)