U PREPUNOM GRADSKOM PARKU SLAVLJA NIJE BILO (foto Tin Tomanić)

Napunili su središćanci gradski park u centru, kako bi na velikom platnu pogledali kvalifikacijsku nogometnu utakmicu između Srbije i Hrvatske. Prilike za slavlje nije bilo jer su naši “vatreni” izvukli tek bod. Susret je završio 1-1.

Hrvatska reprezentacija je podjelom bodova u Beogradu praktično prokockala izglede za izravan plasman u Brazil i dva kola prije kraja kampanje okreće se doigravanju. Osvojeni bod blistav je domet s obzirom na vrlo nedorečenu predstavu i ziheraški pristup Igora Štimca.

Nemoćni protiv ‘košave’

Nakon očekivano zapjenjene uvertire u vidu gromoglasno izviždane “Lijepe naše” i još ponekog niskog udarca (skandiranje “Vukovar”), “vatreni” su hrvatske navijače počastili poluvremenom strave i užasa. Nedirnuta mreža nakon prve dionice značila je mali dobitak na lutriji s obzirom da je nacionalna momčad podsjećala na najlonsku vrećicu koju divlja košava nekontrolirano baca lijevo i desno, gore i dolje, uzduž i poprijeko širokim travnjakom Marakane.

Iako se Igor Štimac strateški opredijelio za “miks” okomitosti ( Mandžukić, Olić) i kombinatorike (Modrić, Rakitić, Eduardo), na terenu nije dobio niti prilike niti posjed lopte. Hrvatska se stisnula na vlastitih tridesetak metara od Pletikose, ostala je pošteđena zahvaljujući nedorečenosti domaćih napadača.

Mitrović pogodio vratnicu

Igrala se 6. minuta kada su ambiciozni “orlovi” trikom iz kornera, preskakanjem lopte ubačene na prvu vratnicu, uhvatili na spavanju hrvatsku obranu. U velikoj prilici iznenada se našao Mitrović, s ruba peterca uzdrmao je bližu vratnicu. Taj impuls tjerao je Mihajlovićeve igrače da još žešće krenu po pogodak. Bili su blizu kada se Tošić stuštio s desnog boka i udarcem sa 10 metara promašio okvir. Ubrzo zatim Ivanović se spustio kroz hrvatsku obranu i vanjskim felšom pucao tik pored vratnice. Nastavili su Matić i Marković stvarati pritisak i sijati opasnost u blizini kaznenog prostora, ali su naši stoperi jednostavnim čišćenjem rješavali delikatne situacije. Prvi put se Hrvatska otvorila u 30. minuti kada se Srna probio desnim bokom i pronašaoOlića na prvoj vratnici, ali bio je to diskretan pokušaj.

Mandžukićev gol bacio utakmicu na glavu

Izvjesno je da bi skrivanje u rovu pred neprijateljskom vatrom prije ili kasnije bacilo Hrvatsku u minus, ali takav su scenarij srećom “vatreni” zgužvali odmah na otvaranju drugog poluvremena. U 53. minuti Darijo Srna i Mario Mandžukić su “blickrigom” utakmicu bacili naglavce i gurnuli tridesetak tisuća srpskih navijača u depresiju. Srna je na centru presjekao domaćinovo dodavanje i bez oklijevanja lansirao Mandžukića u sprint, a robusni napadač pobjegao pratnji, utrčao ispred Stojkovića i hladnokrvnim udarcem sa 12 metara pospremio loptu u bliži kut za 0-1.

Gol je, međutim, samo nakratko narušio ritam domaće momčadi; Srbija se u hodu konsolidirala i nastavila prijetiti, a u 66. minuti već je stigla do izjednačenja. Lovrenje naivno na lijevom boku skrivio prekršaj na Ivanoviću, a Sulejmani iz skraćenog kornera na petercu pronašao glavu Aleksandra Mitrovića. 18-godišnji Anderlechtov napadač nadskočio je Vedrana Ćorluku i spakirao loptu u Pletikosin desni kut.

Ogi izbacio Matića, Joe pocrvenio

U 75. minuti Vukojević je na centru prodao lažnjak Matiću, koji ga je grubo počistio, a Felix Brych drugim žutim kartonom poslao srpskog nogometaša na ranije tuširanje. Hrvatska je dobila priliku krenuti po tri boda, ali je pet minuta kasnije Šimunić kick-boks naletom pomeo Sulejmanija i dobio crveni karton.