U paklenom smo tjednu, dijelove Europe čeka produžen i dosad nezabilježen toplinski udar. Evo dokad će to potrajati

Srpanj se pokazao kao pakleno vruć dosad, a vremenske prognoze za tjedan u tijeku ne ulijevaju nadu u popuštanje toplinskog vala. Dapače, najavljuju još veći vrhunac.

Ozbiljan toplinski val zahvatio je dijelove Europe od početka srpnja, a očekuje se da će potrajati još i do kraja mjeseca. Ovaj povijesni događaj donio je dnevne temperature iznad 40 °C diljem Balkanskog poluotoka i istočne Europe, a Sredozemno more dosegnulo je 30 °C u nekim područjima.

Vremenske prognoze pokazuju da će srpanjske temperature ostati znatno iznad prosjeka u južnoj i istočnoj Europi, posebice na Balkanu, gdje se ovaj tjedan očekuju rekordne vrućine. Dinamičan vremenski obrazac započet krajem lipnja sada se stabilizirao, što je dovelo do ovog produženog toplinskog vala, piše portal Severe Weather Europe.

Temperature rastu, a ovaj tjedan će dosegnuti daljnji vrhunac. U nedjelju, 14. srpnja, maksimalne temperature pokazale su ekstremnu vrućinu koja se protegla od sjeverne Afrike preko Sredozemlja do Balkana i istočne Europe. U mnogim regijama zabilježene su temperature iznad 30 stupnjeva, a nedavno je u Rumunjskoj, Srbiji, Albaniji, Bugarskoj, Bosni, Sjevernoj Makedoniji i Grčkoj zabilježeno više od 40 °C.

Srbija se posebno suočila s neviđenim vrućinama. Meteorološka postaja Vršac zabilježila je minimalne temperature od +30,6 °C u subotu i +31,2 °C u nedjelju, vjerojatno najviše temperaturne minimume dosad izmjerene u Srbiji. I Beograd je u subotu i nedjelju izvijestio o minimalnim temperaturama od +27,3 °C i +27,5 °C.

Susjedne zemlje, uključujući Hrvatsku, Bosnu, Rumunjsku i Sjevernu Makedoniju, također su iskusile visoke noćne temperature. U Grčkoj su neke postaje izvijestile da minimalne temperature nisu padale ispod 30 °C tijekom vikenda.

Ovaj toplinski val nastavit će se diljem Europe do početka sljedećeg tjedna, s toplinskom kupolom koja će pojačati visoke temperature od Sredozemlja do istočne Europe. Srpanj, obično najtopliji mjesec ljeta, u mnogim će regijama imati temperature oko deset stupnjeva iznad dnevnih prosjeka.

Toplinska kupola

Takozvana toplinska kupola ključni je pokretač velikih globalnih toplinskih valova svake godine. Tijekom ljeta 2023. ekstremni toplinski valovi trajali su do rujna i listopada, srušivši brojne temperaturne rekorde. Tisuće meteoroloških postaja izvijestile su tada o temperaturnim anomalijama bez presedana.

Od siječnja do lipnja 2023. globalne temperature premašile su dugoročne prosjeke. Anomalija je bila toliko značajna da CopernicusEU grafikon jasno ističe taj trend.

Toplinska kupola obično je dominantna značajka ljetnih vremenskih obrazaca u Europi i Sjevernoj Americi, ali se može pojaviti i u jesen. Pojam čujemo kada se razviju ekstremno visoke i nenormalne temperature. Takozvani uzorak grebena gornje razine tvori toplinsku kupolu, stvarajući široko područje visokog tlaka na velikim područjima.

Toplinska kupola djeluje poput poklopca, hvatajući topliji zrak na svim razinama, uzrokujući njegovo tonjenje i zagrijavanje kako se približava tlu. To rezultira sunčanim, stabilnim i često sušnim vremenom s minimalnom količinom oborina ili oblaka.

Suho, toplo vrijeme povećava rizike od šumskih požara, kao što se posljednjih godina pokazalo na sjeverozapadu Tihog oceana, Grčkoj i Portugalu. Toplinske kupole često uzrokuju smrtonosne toplinske valove, budući da prekomjerna toplina može trajati dulje vrijeme. U 2023. godine ti su događaji donijeli rekordne temperature diljem svijeta, nastavivši se i u jesen. Pod jakom toplinskom kupolom, temperature znatno premašuju prosjeke i mogu rušiti povijesne rekorde, osobito u rano ljeto ili jesen.

Pakleni tjedan

Sustav visokog tlaka trebao bi se ponovno izgraditi nad južnom i istočnom Europom ovog tjedna, pojačavajući toplinski val diljem Balkanskog poluotoka i istočne Europe. Ranije navedeni uvjeti će gurnuti temperature znatno iznad 40 stupnjeva u nekim središnjim balkanskim i južnim iberskim područjima.

Sredinom tjedna središnji južni Balkan i istočna Europa doživjet će najviše temperaturne anomalije, oko 8-10°C iznad prosjeka sredine srpnja. Temperature u nizinama dodatno će rasti na Balkanu, u Ukrajini, Bjelorusiji i zapadnoj Rusiji.

Danas se očekuje značajna temperaturna anomalija, a u nekim regijama pod toplinskom kupolom temperature će biti više od 15°C iznad prosjeka.

Od četvrtka do subote temperatura će na Balkanu biti u blagom padu, ali će ostati visoka. Vrućina će se do vikenda proširiti prema Njemačkoj i Francuskoj, ali će te regije imati temperature bliže prosjeku zbog hladnijih uvjeta početkom srpnja.

Ljetne vrućine zavladat će većim dijelom Europe krajem ovog tjedna, a najtoplija zračna masa kretat će se preko južne Europe, od Španjolske i Portugala preko Italije do Balkana, te sjeverno od Alpa u Njemačku, Češku i Slovačku.

Poslijepodnevne temperature premašit će prosjeke iz sredine srpnja za više od 12°C, a na jugu potencijalno doseći i iznad 40°C.

Toplinski val nastavit će se razvijati, s blokirajućim uzorkom širenja toplijeg zraka prema sjeveru. Stabilan i suši zrak povezan s toplinskom kupolom smanjit će šanse za kišu i grmljavinsko nevrijeme tijekom sljedećih 5-10 dana.

(izvor: zimo.dnevnik.hr, foto: ilustracija)