U organizaciji Hrvatskog savjeta za zelenu gradnju i Udruženja arhitekata Čakovca održan je mini simpozij uTehnološkom inovacijskom centru Čakovec na temu : Održivi građevinski materijali i tehnologije na području zelene gradnje. Simpoziju je prisustvovalo oko 70 sudionika, a poduzeća koja su doprinijela edukaciji u Međimurju bila su: MENEA, Baldini studio, Inoutic/Deceuninck, Rockwool, I.T.V. Murexin, Firestone building products, Fibran Nord, TECE i Dilj. „Dosadašnji model razvoja podrazumijevao je da se materijali iskapaju, iskoriste za gradnju,a na kraju procesa završe kao otpad koji se najčešće ne može ponovo koristiti.Promjene su neophodne želimo li zaista graditi održivo“, naglasila je u uvodu izvršna direktorica Hrvatskog savjeta za zelenu gradnju Snježana Turalija.
Prisutne je pozdravio i domaćin, župan Međimurske županije Matija Posavec koji se osvrnuo na dosadašnje projekte u našoj županiji, naglasio važnost pravovremenog educiranja na temu zelene gradnje širokoj skupini ljudi te istaknuo: „Održivi materijali nemaju alternative u budućnosti i komponenta održivosti dobivat će na važnosti kada je riječ o konkurentnosti na tržištu.“
Mirjana Pintar, predsjednica Udruženja arhitekata Međimurja pozdravila je ovakvu vrstu susreta jer je, kako kaže, to idealan način na koji se može educirati, razgovarati i sudjelovati u raspravama vezanima uz održivost, energetsku učinkovitost i zelenu gradnju istovremeno. Naglasila je da je zelena gradnja veliki potencijal za smanjenje energetske potrošnje, a istovremeno povećanje korištenja obnovljivih izvora energije i zaštitu okoliša. Materijale čine održivim mala potrošnja prirodnih resursa za njegovu proizvodnju, što manji utjecaj na okoliš i što manja potrošnja energije za njegovu proizvodnju. Ne manje važno kako materijal utječe na karakteristike građevine u koju je ugrađen tijekom čitavog svog životnog ciklusa. Poznato je da se Europska unija okreće načelima tzv. javne zelene nabave u kojoj su pored najniže cijene materijala važan parametar i njegove“ zelene“ karakteristike.
Mario Klobučarić direktor MENEA–e svojom projekcijom o Energetskoj učinkovitosti u Međimurskoj županiji predstavio je konkretne projekte na kojima agencija radi, suradnju s Ministarstvom i Fondovima te izvore financiranja. U pogledu sustavnog gospodarenja energijom u zgradama javnog sektora, posebno je istaknuo energetsku obnovu Tehničke škole Čakovec čija ukupna investicija iznosi preko 3 milijuna kuna te mjeru energetske učinkovitosti i ugradnje OIE u javnim objektima koja je osuvremenila sustava grijanja prelaskom s grijanja na plin na grijanje na ogrjevno drvo ugradnjom nove kotlovnice na biomasu po principu pirolize ukupnog iznosa investicije 250 tisuća kuna u čemu sudjeluje FZOEU sa subvencijom od 80%. U sljedećim godinama očekuju se značajne promjene u načinu promišljanja pri stvaranju novih pravila na tržištu. Prilike za budućnost su velike ali za one materijale koji se ne razvijaju u održivom smjeru mogućnosti će biti sve manje.
(Mateja Gošćiej, http://medjimurska-zupanija.hr/)