Što vozači mogu učiniti da poboljšaju sigurnost prometa u Hrvatskoj?

U posljednje vrijeme došlo je do porasta broja prometnih nesreća u našoj zemlji, no kada bi svi vozači slijedili tek nekoliko jednostavnih pravila, ozlijeđenih na cesti definitivno bi bilo puno manje…

Svakog dana u svijetu pogine više od tri tisuće ljudi u prometu, zbog čega je upravo prometovanje cestama jedan od glavnih uzroka smrti u 21. stoljeću. A u Hrvatskoj smo nakon nekoliko pandemijskih godina zatišja opet imali u 2021. godini značajan broj prometnih nesreća, više od devet tisuća, a trend se samo nastavio i u posljednjih 365 dana.

Baš zbog toga je bitno nastaviti naglašavati ključna pravila sigurnosti prometa, što glasno promoviraju u posljednje vrijeme čak i zvijezde Formule 1, svjesne da na cestama nema mjesta jurnjavi, jer u tom vas slučaju čak ni vrhunska automobilistička tehnologija neće spasiti od sudara.

Uglavnom, kako biste u 99% slučajeva zaštitili svoju sigurnost dok ste za volanom, dovoljno je držati se ovih sedam pravila, koja je objedinio stručni portal Vozim, ali koja dobro poznaje i svaki odgovoran vozač…

Održavajte razmak

Bilo da vozite vrhunski automobil ili neki skromnijih performansi, na vama je uvijek se pobrinuti da održavate razmak u odnosu na vozila ispred i iza sebe.

Razmak je važan, jer vam daje više prostora za reakciju u slučaju da se nešto nepredviđeno dogodi na cesti, a daje vam i bolji pregled situacije u prometu. Što se vozite većom brzinom, to je potreban veći razmak, kako biste uvijek mogli na vrijeme zakočiti ili manevrom izbjeći opasnu situaciju koja se iznenada stvorila ispred vas…

Usporite kad su u blizini djeca

Znamo da su najosjetljiviji sudionici u prometu definitivno djeca i kada ih vidite uz cestu ili na njoj, to od vas traži još veću razinu opreza.

Djeca nemaju u sebi dovoljno iskustva niti mogu dobro procijeniti opasnost koja vreba na prometnicama, zbog čega je ključno usporiti kada su vam u vidnom polju, kako biste mogli reagirati ako naprave neočekivanu kretnju i slučajno vam se nađu na putu…

Bez dopisivanja dok se vozite

Dopisivanje za volanom moderan je uzrok prometnih nesreća, s kojim nismo imali problema devedesetih godina. No, digitalizacija je okrenula svijet u kojem živimo naglavačke pa neki više nisu u stanju maknuti pogled s mobitela niti dok upravljaju vozilom.

To je izuzetno opasno, jer periferni vid vas neće uvijek spasiti. U prometu se događaju neočekivane stvari, zbog čega vaš fokus mora biti na prednjem staklu i retrovizorima, kako biste uvijek imali sve potrebne informacije za sigurno kretanje prema željenom cilju…

Držite se ograničenja brzine

Iako vam se katkad čini da ograničenje brzine nema nikakvog smisla na nekom dijelu prometnice, ipak bi ga se trebalo pridržavati, jer sigurno nije postavljeno bez razloga.

Prekomjerna brzina je jedan od glavnih uzroka prometnih nesreća pa svakako prilagodite brzinu cesti kojom se vozite, kao i drugim okolnostima, s već spomenutim razmakom kao glavnom zaštitom od eventualnih neugodnih iznenađenja…

Nemojte voziti dok pijete alkohol

Ne zaboravimo niti alkohol, koji vam u najboljem slučaju smanjuje vrijeme reakcije za volanom, a u najgorem vas čini potpuno nesposobnima vladati vozilom.

Znamo da se čovjek ponekad osjeća sposoban voziti čak i s pokojim promilom alkohola u krvi, no vaša će vožnja uspješno završiti samo ako ne bude nepredviđenih okolnosti na cesti. A takve okolnosti uvijek su moguće, zbog čega je bolje pozvati taksi ili sjesti u auto s trijeznim prijateljem, umjesto da riskirate sigurnost vlastitom vožnjom… Dakle, kad piješ ne vozi!

Zaustavite se kada ste umorni

Uz alkohol i prekomjernu brzinu, umor je jedan od glavnih uzroka teških prometnih nesreća, pogotovo na brzim cestama.

Zato je izuzetno bitno da slušate svoje tijelo i stanete odmoriti se ako se osjećate umorno za volanom. Također se po noći pokušajte održati što budnijim dok upravljate vozilom, pomoću razgovora sa suvozačem, muzike u automobilu ili slušanja radija…

Redovito servisirajte vozilo

Za kraj, treba reći da je sve uzalud, ako se vozite u automobilu koji nije ispravan. Zato je važno redovito servisirati automobil, ali se i brinuti da pritisak u gumama uvijek bude na optimalnoj razini, kao i razina ulja u motoru.

Ispravan automobil je preduvjet za sigurnost u prometu od kojeg sve kreće pa umjesto da pokušavate “preko veze” proći tehnički pregled, potrudite se otkloniti sve probleme na vozilu, prije nego što s njim ponovno izađete na cestu… (m)