Prof. Valerije Vrček: U vodi koju pijete nalaze se i lijekovi koje uzimaju vaši susjedi

Gost “55 minuta kod Željke Markić” bio je prof. dr. sc. Valerije Vrček.

Ovaj profesor u trajnom zvanju na Farmaceutsko-biokemijskom fakultetu bavi se znanstveno-istraživačkim radom dugi niz godina. Uže područje interesa prof. Vrčeka su reakcijski mehanizmi, računalna kemija, organometalna kemije i kemijska sudbina lijekova u okolišu. Prof. Vrček je stalni komentator Glasa Koncila. Prof. Vrček objasnio je učinak nikad do sad viđene uporabe dezinfekcijskih sredstava tijekom COVID-a na ljude, nastanak “super” bakterija i okoliš.

Objasnio je kako se u razvijenim državama sa sve starijim stanovništvom troši sve više lijekova. Koji odlaze ljudskim izlučevinama u otpadne vode. A od tamo opet u obrađenu vodu. Iz koje ne nestaju. I u hranu, piše narod.hr

Od apoteke do rijeke

Koncentracije ljekova su, naravno, male. Ali, su s vremenom sve veće. Lijekovi koje kupite u apoteci, dobijete na recept ili u bolnici, svi oni moraju negdje završiti. Lijekovi su dizajnirani da budu stabilni. Inače ne bi bilo terapeutskog učinka. I osmišljeni su da djeluju u niskim koncentracijama. To je nevolja. Svi lijekovi koje koristimo završavaju putem otpadnih voda u našem okolišu. Gomilaju se. Pod utjecajem sunca i klora, odn. kemijskih načina obrade otpadnih voda pretvaraju se u neke druge, vrlo često toksičnije oblike nego što su prije bili. To je silna farmaceutska kemija u okolišu. Mislim da je već vrijeme za uzbunu.

Čovjek ima pravo na zdravlje. Ali, i  na zdrav okoliš. Ako medikalizirate okoliš, onda on nije više zdrav. I kroz vodu koju pijete i hranu koju jedete – utječe na vaše zdravlje. To je zatvoreni krug. Nema tu baš rješenja.

Lijekova je u rijekama sve više. Europa stari. Stalno je na kroničnim terapijama. Imamo sve veću i često nepotrebnu potrošnju lijekova. Sve to vidimo kao farmaceutski otisak u okolišu.

U vašoj čaši vode, popit ćete analgetik koji uzima vaš susjed

Hormonski otrovi su kemikalije koje djeluju i na metabolizam i na ravnotežu hormona. Kad vas udare takve kemikalije, one će izazvati hormonski kaos. Lupit će vas i po reproduktivnom zdravlju. Po imunološkom sustavu. Po živčanom sustavu. I metaboličkom. To je kaskada efekata. Pandorina kutija vezana uz hormonske otrove. Oni su danas na prioritetnoj listi europskih regulacija. Ali, i jedna vrsta crvene krpe i alarma. Kemikalije s anti-hormonskim djelovanjem su alarm za institucije koje se bave regulacijom kemikalija.

(izvor: narod.hr, foto: rt)