PLANET DEPONIJA – INSTALACIJA KRISTINE PONGRAC U KRIŽOVCU

Ako ste se imali prilike voziti kroz centar Križovca, vjerujem da vam je oko zapelo na ogromnoj hrpi, ali nekako pravilno i zanimljivo raspoređenoj, čak, mogli bi reći- organiziranom skladu automobilskih guma. Jedan takav zanimljiv sklad automobilskih guma zaigurno mora  imati svojeg „tvorca“, i to jednog vrlo kreativnog, možemo zaključiti. Mi smo ga pronašli te vam donosimo kratki intervju s Kristinom Pongrac, nadarenom umjetnicom iz Donje Dubrave čija su djela  bila izlagana u Italiji, Srbiji, Izraelu, Egiptu, Hrvatskoj, a sada i u našem Križovcu.

01

Za početak, možete li nam reći nešto o sebi?

Rođena sam 1985. godine u Čakovcu. Polazila sam Graditeljsku školu u Čakovcu, smjer dizajna interijera. Nakon srednje škole odlučila sam upisati Akademiju primijenjenih umjetnosti Sveučilišta u Rijeci. Aktivna sam članica HDLU Međimurja i ALUMINI kluba Akademije  primijenjenih umjetnosti. Moja su djela izlagana na izložbama u Hrvatskoj, Italiji, Srbiji, Izraelu i Egiptu, a evo sada i u Križovcu. Uz umjetnost bavim se društveno angažiranim radom unutar Centra za mlade Čakovec te ekologijom unutar Zaštitarsko ekološke udruge Senjar. Živim i radim u Donjoj Dubravi.


Tko je osmislio umjetničku instalaciju? Kako ste došli do ideje za nju?

 
Dobila sam upit JU Međimurske prirode o prijedlogu za umjetničku instalaciju od otpadnih auto guma. Od 4 ideje skoro pa je jednoglasno odlučeno za izradu nastale varijante instalacije – “Planeta deponija”.

 
Tko je sve pomogao u izradi “umjetničke instalacije”?

 
U izradi su osim mene, sudjelovali dva rendžera iz JU Međimurska priroda, Velimir Bašek i Zvonimir Varga te član Zaštitarsko-ekološke udruge Senjar – Kristijan Perlić.

02

Ima li ona neko svoje značenje, tj.predstavlja li nešto?

 
Poanta ekološki angažirane instalacije je da našim otpadom istaknem da imamo samo jednu planetu na kojoj živimo, a koju smo neodgovornim korištenjem degradirali do točke gdje povratak pojedinih resursa nije mogući, a koje i dalje slijepo koristimo. Neobnovljive izvore energije i dalje najviše koristimo, ekološki proizvodi su pomodni, a korištenje prirodnog organskog sjemena se uzastopno svake godine nastoji ograničiti certifikatima, umjesto da budu kao i voda (kao elementi koji su duže od ljudskog postojanja i pitanja patenata na planeti) pravo svakog čovjeka, količina smeća koje godišnje jedna obitelj proizvede premašuje tonu, itd. Stanje je alarmantno, a mi poduzimamo samo simpatične mjere. Ne samo da deponiramo smeće na planeti, već i izvan nje.

 
Jeste li zadovoljni svojom “umjetničkom instalacijom”?

 
Jesam, naravno.

 
Zašto baš u “Križovcu”?

 
Instalacija je postavljena kod naručitelja – JU Međimurska priroda u Križovcu.

03

Koliko dugo će se ona nalaziti u centru Križovca?

 
Ostaje tamo do godinu dana nakon čega će se gume pravilno zbrinuti ili čak reciklirati u obliku temelja za gradnju kuće od slame ili sl.

Imate li možda u planu izradu još nekakvih umjetnina na našem području?

 
U skoroj budućnosti mi je još jedna instalacija također ekološki angažiranog karaktera o kojoj ću više detalja dati kada dođe vrijeme za to.

U subotu je svečano otvorenje Vašeg rada, jeste li uzbuđeni?

Radujem se i nadam se da će instalacija i rad (tj. možda i predavanje na otvorenju) JU Međimurske prirode, a i brojnih drugih udruženih ili samostalnih ekologa, razbuditi ekološku svijest građana

04

Evo još nekoliko detalja u vezi instalacije:

Instalacija nije za igru i penjanje. Zaštitnom ogradom, upozorenjem i pomalo poetskom info pločom izoliramo slučaj niknutog planeta kao elementkoji nije vezani uz našu odgovornost, istim načinom kao što individualno sami sebe ograđujemo od odgovornosti spram svoje okoline od koje živimo – zemlja, zrak, voda i sunce.

Kao što je najavljano, svečano otvorenje ekološko-umjetničke instalacije „Planet Deponija“ biti će u subotu, 29. travnja u 11. sati. Radujemo se i svi ste pozvani.

(tekst i foto Martina Šoltić)

05