Ima li se što vidjeti u međimuskim bregima?
Često se planinarsko razmišljanje svodi na misao da se u Međimurju nema što vidjeti, nema nekih visokih planina i ispada da naši krajevi i nisu baš mamac za okorjele planinare. Ipak, zimski su mjeseci relativno mirniji za planinare pa su Bundek na taj način uspjeli planinarima ponuditi jednu od zimskih destinacija. Pokazali su se dobri domaćini pa su tako dobre preporuke kolale u planinarskim krugovima i iz godine u godinu pristizao je sve veći broj pohodnika. I domaći ljudi pridružili su se izazovima zimske šetnje tako su se brojke sudionika vrtoglavo povećavale.
Planinari otkrili ljepote i čari vinorodnih međimurskih brežuljaka
Dolaskom u Međimurje, planinari i zaljubljenici u prirodu otkrili su sve ljepote i čari naših vinorodnih brežuljaka, a upravo im zima daje posebne vizure. Bilo je sunčanih i snježnih Vinceka, toplijih i jako hladnih- ipak najvažnije je da se na 15 km Vincekove staze mogu susresti prijatelji, da se uz njihova nasmijana lica, uz dobru kapljicu i delicije polagano osvaja brijeg za brijegom i polako stiže na cilj- u Sportsku dvoranu u Mursko Središće gdje uz glazbu i ples kulminira planinarsko druženje.
Vincekovi pejzaži i pogledi na četiri države
Kako se brežuljci redaju jedan za drugim, za lijepa vremena nude daleke vidike na tri okolne države: Mađarsku, Austriju i Sloveniju. Pogledi sežu do Kamniško-savinjskih Alpi u Sloveniji, do Koralpa u Austriji, lendavskih i mađarskih brežuljaka, ali i na naše najbliže gore: Ivanščicu, Ravnu goru, Strahinjščicu, Kalnik…
Krajolici kroz koje se hoda poklanjaju vinogradske motive, korača se kroz šume, livade, prolaze naseljena mjesta, ali i klijeti, često se izmjenjuju voćnjaci s izoranim poljima, a nailazi se i na ribnjake, potoke sve do rijeke Mure. Prirodne ljepote upotpunjuju se ljepotama ljudskih ruku, crkvenim zdanjima, kapelicama. Pročelja klijeti često su obogaćena pokojom freskom ili ispisana nekom poslovicom.
Pozitiva frca poput božićnih iskrica
Rijeka šarenih i veselih planinara prolazi kraj mnogih klijeti čiji vlasnici otvaraju vrata i pozivaju na kapljicu; gotovo sa svakog brežuljka ori sa glazba tako da se „općenarodno“ veselje proteže čitavom dužinom staze.
Uz službene stajanke gdje se nudi i tradicijski obred rezidbe čokota, često svoja vrata otvaraju i vikendice i klijeti- domaćina koji žele počastiti pohodnike svojom dobro kapljicom.
Druženje- najljepša čar VInceka
Uz mnogobrojne prirodne ljepote koje se same nude Vincekovom stazom, druženje je najljepša čar Vinceka. Druže se stariji, mladi, djeca. Sa svojim manjim ekipicama osvajaju brežuljak za brežuljkom, okrijepe se, sjednu na livadu, klupu- ovisno o vremenskim prilikama i zajedno guštaju, zabavljaju se i uživaju. Svi su razdragani, pozitiva frca poput božićnih iskrica…
Vjerujemo da će vas Vincekovi pejzaži, motivi i druženja izmamiti u prirodu, da u nedjelju nećete gužvati trosjed već uzeti taj dan kao poklon- za sebe, svoje najbliže.
Dođite na 20. Vincekov pohod! Zajedno uživajmo u ljepotama i čarima naših „bregi“.
(SV, foto arhiva PD Bundek)