Svjetski dan štednje, 31. listopada, Knjižnica i čitaonica Grada Preloga nije nimalo štedjela na dobrim vibracijama i porukama o potrebi zaštite prirode. U suradnji s Međimurskom prirodom – Javnom ustanovom za zaštitu prirode organizirana je prigodna svečanost otvorenja Zelenog ormara u prostorijama knjižnice. Knjižnica je tako dobila nove police za knjige koje populariziraju autore koji pišu na temu zelene misli, a građu će koristiti korisnici svih uzrasta.
Zeleni ormar odmotali su predškolci, skupine Pandica Dječjeg vrtića Fijolica Prelog, a u tom svečanom činu pomogli su Maja Lesinger, ravnateljica Knjižnice i čitaonice Grada Preloga, Siniša Golub, ravnatelj Javne ustanove Međimurska priroda, Iva Kožnjak, ravnateljica Muzeja “Croata insulanus” Grada Preloga i Damijan Bermanec, u ime Grada Preloga.
Za predškolce je organizirana mala prirodoslovna radionica. Maja Lesinger upoznala je Pandice s ekološkom pričom o vrlo gladnoj gusjenici, a zanimljivosti iz svijeta leptira predstavio je Siniša Golub, koji je najavio kako će se misija postavljanja Zelenih ormara u međimurskim knjižnicama i nadalje nastaviti.
Police preloškog Zelenog ormara popunjene su živim zelenim štivom, a korisnici knjižnice pozvani su provjeriti tko je sve pisao zelenu misao, te pročitati korisne i zanimljive naslove.
Zeleni ormar realiziran je unutar projekta Multidisciplinarno jačanje kapaciteta i razvoj novih rješenja u svrhu očuvanja, zaštite, i povećanja brojnosti ugroženih zajednica divljih oprašivača i medonosne pčele unutar ekosustava, a projekt je prepoznatljiv pod akronimom BEE(A)WARE. Vodeći partner na projektu je Javna ustanova za razvoj Međimurske županije REDEA, a projektni partneri su Međimurska priroda – Javna ustanova za zaštitu prirode, Javni zavod Krajinski park Goričko, Galerija – Muzej Lendava i Nacionalni inštitut za biologijo.
foto: Roberta Radović
Kontakt za medije:
Roberta Radović, suradnica za komunikaciju i promidžbu