Jućerašnji lijep proljetni dan izmamio me je van te sam se zaputio u Donje Međimurje, odnosno na područje Općine Donji Vidovec te Općine Kotoriba.
Uskrs je prošao pa tako i brojni ostaci ilagalnih zapaljenih vuzmenki sa raznovrsnim opasnim otpadom koje se nalaze na području tih dviju općina.
Dolaskom sve duljih dana, budi se i priroda. Međutim?
Tik uz sam odvodni kanal hidroelektrane Dubrava na području Općine Donji Vidovec, zatekao sam jedno poprilično veliko ilegalno odlagalište opasnog otpada. To odlagalište nalazi se uz zapadni rub lokaliteta zvanog Topolovec. Nedaleko od samog tog ilegalnog odlagališta otpada nalazi se ribički dom SRD “Mrena“ Donji Vidovec
Tko je odgovoran za takvo stanje koje nije nastalo od jučer na tom prekrasnom lokalitetu, pitam načelnicu Općine Donji Vidovec, gđu Bojanu Petrić?
Kada će se sanirati i onemogučiti cestovni pristup toj lokaciji.
Nakon Donjeg Vidovca zaputio sam se u Kotoribu. I tamo sam imao što za vidjeti.
U produžetku Murske ulice u smjeru prema lokalitetu Pustakovci, gdje se uz samu obalu Mure nalazi i “najpoznatija“ ornitološka (ptičja) promatračnica u Međimurskoj županiji.
Cijeli taj kompleks nalazi se unutar Regionalnog parka Mura-Drava na području Međimurske županije. Neznam da li je ravnatelj, mr. sc. Siniša Golub kao odgovorna osoba, upoznat sa tim poprilično velikim ilegalnim odlagalištem svih vrsta otpada za jedno naselje, kao što je Kotoriba!
Javna ustanova za zaštitu prirode-Međimurska priroda, između ostalog upravlja tim područjem. Kako upravlja to je neko drugo pitanje!
Pitam i novog načelnika Općine Kotoribe g. Daria Friščića, tko je tu odgovoran za takvo nehumano stanje u prirodi, bez obzira što je tamo postavljen stup sa tri kamere. Neznam čemu danas služe te kamere?
Mještani Kotoribe svakodnevno dovoze sve veće količine raznovrsnog otpada. Ono što je još tu za rubriku vjerovali ili ne, to ilegalno odlagalište otpada prosjeca kanal u kojem teće voda te naravno polako se zatrpava sa svim vrstama otpada. Tko je tu zakazao?
Gospodo Golub i Friščić, kada će se očistiti, ne samo zatrpati to područje od svih vrsta otpada te onemogučiti daljne devastiranje prirode na tome području unutar samog Regionalnog parka Mura-Drava na području Međimurske županije!
Kada će konačno ljubitelji prirode a posebno oni koji na to područje dolaze iz svih krajeva na promatračnicu radi promatranja ptica, neće morati prolaziti kroz tu katastofu, jer ne postoji drugi cestovni prilaz ka tome lokalitetu!
Samo na te dvije lokacije, opasnog te drugog otpada ima ga za više desetaka kamiona.
Nemojte slučajno misliti da su to jedine ilegalne deponije otpada na području Međimurske županije u 2023. godini.
Na ovaj način već godinama (od 1999. godine) obaviještavam međimursku javnost o tom gorućem problemu diljem Međimurske županije. Na nekim područjima vidljivi su rezultati tog mog nesebičnog rada. Čast izuzecima, postoje područja koja su pod kontrolom u svezi ilegalnih deponija otpada.
Taj 22. travanj, odnosno Dan planeta Zemlje u Međimurskoj županiji, očito da i nije baš nešto za mjerodavne, osim za razna naslikavanja.
Do kada će jedan dio međimurske populacije, bez ikakvih posljedica organizirano zagađivati tu našu prirodu, to pitanje je za sve odgovorne koji su za to plaćeni?
U nastavku vam prezentiram te dvije “turističke zelene destinacije Međimurja“ na međimurski Dan planeta Zemlje 2023.!
Još jedna moja dobra ideja na razmatranje našim potkovarima!
Grupni turistički obilasci po ilegalnim odlagalištima otpada diljem Međimurske županije u organizaciji Turističke zajednice Međimurske županije?
Stvarno ih ima za jedan dobar cjelodnevni izlet u tako prkrasnoj zeleoj ili kako je sada promovira naš direktor TZ Međimurske županije g. Rudi Grula, “Green“ destinaciji Međimurja!
Tekst, foto: Josip Horvat Majzek