Tristotinjak međimurskih srednjoškolaca jedrilo pod zastavom udruge Mirno more!

Odvesti djecu i mladež koja su ostala bez roditelja za vrijeme rata na zajedničko jedrenje bila je ideja vodilja osnivanja udruge “Mirno more Austrija”. Prije trideset godina grupa austrijskih jedriličara ustupila je tri jedrilice, skiperska znanja i vještine, novac za put i hranu te povela djecu izbjeglica koja su živjela u Beču na regatu mira uz hrvatsku obalu. Aktivnost je izazvala medijsku pažnju, privukla sponzore i stvoren je najveći humanitarni jedriličarski projekt usmjeren ka pomoći djeci. Deset godina kasnije osnovana je udruga “Mirno more Hrvatska” Čakovec. Naša udruga otada organizira jedrenje kao priliku za učenje, stvaranje prijateljstava i uspomena. Svake godine isplove dva broda s međimurskim srednjoškolcima, svaki s oko šest do sedam učenika, jednim profesorom i iskusnim skiperom, kazao je Krunoslav Varga, predsjednik udruge “Mirno more Hrvatska” Čakovec, na svečanosti obilježavanja dvadeset godina djelovanja udruge.

Kolažom fotografija predstavljeno je svih dvadeset generacija međimurskih posada koje su sudjelovale na Floti mira – Mirno more. Kroz dva desetljeća priliku iskusiti čari jedrenja dobilo je gotovo tristotinjak međimurskih srednjoškolaca. Za sigurnu plovidbu brinuli su vrsni jedriličari. Nekad ih je bilo tek desetak, a danas Međimurje broji više od pedeset vrsnih skipera i gotovo svi su članovi udruge Mirno more. Mnogi su svojom nazočnošću u subotu 26. listopada uveličali proslavu obljetnice u zgradi Scheier u Čakovcu.

Okupljenim gostima, sudionicima regata, skiperima, članovima udruge i poklonicima jedrenja, prigodne riječi uputio je Hrvoje Hočuršćak iz udruge “Mirno more Hrvatska” Varaždin, te župan Matija Posavec koji je istaknuo plemenit cilj djelovanja udruge, najavio u ime Međimurske županije nastavak potpore rada udruge te zaželio “mirno more” u svim budućim aktivnostima.

Osim jedrenja na Floti mira, udruga organizira skijanje u veljači te prvomajsko jedrenje, što su uvijek nove prilike za druženje, ali i za prikupljanje sredstava koja pomažu učenicima sudjelovati u izazovima i ljepotama jedrenja.

Konferansu je vodila Nina Varga, uz poseban naglasak zahvale svim članovima i osnivačima udruge, skiperima, prijateljima, volonterima, sponzorima, profesorima i ravnateljima srednjih škola te svih drugih bez kojih ova priča ne bi bila moguća. Crvena marama bila je suvenir koji se uz donaciju mogao dobiti i ponijeti kući nakon još jednog jedriličarskog druženja pod zastavom Mirnog mora.

Tekst i foto: Roberta Radović