Selnica slavi Dan Pikača – jedinstven događaj u čast tradiciji i zajedništvu

U subotu, 26. srpnja 2025. godine, Općina Selnica poziva sve zaljubljenike u tradiciju, kulturu i autentične međimurske običaje na Dan Pikača, događaj koji slavi jednog od najprepoznatljivijih simbola ovog kraja – veliku pokladnu masku Pikač.

Program započinje u 8:00 sati okupljanjem kod velike maske Pikač na ulazu u Selnicu, a vrhunac se očekuje  između 9:00 i 10:00 sati, kada će se održati svečano namatanje maske – običaj duboko ukorijenjen u identitet selničkog kraja. Ovaj simboličan čin svake godine okuplja brojne mještane i posjetitelje koji ga doživljavaju kao svojevrsni čin čuvanja kulturne baštine i prijenosa nasljeđa budućim generacijama.

Druženje se nastavlja od 10:30 sati u Domu kulture Selnica, gdje posjetitelje očekuje raznolik i sadržajan kulturno-umjetnički program. Organizirane su kreativne radionice za djecu i odrasle, izložba fotografija i radova, kao i projekcija dokumentarnog filma „Selnički Pikač“, koji na emotivan i edukativan način prikazuje povijest i značenje ove tradicije.

Namatanje Pikača će dodatno obogatiti i sudjelovanje lokalnih udruga: Udruga FTRUC, Udruga Ana i Udruga za sindrom Down Međimurske županije, koje će predstaviti svoj rad.

Dan Pikača nije samo kulturna manifestacija – to je proslava identiteta, zajedništva i ljubavi prema zavičaju.
Pozivaju se svi da dođu, sudjeluju i osjete duh tradicije koja u Selnici i dalje snažno živi.

(TZ Mura i gorice)