Održan Stručni skup “Digitalne kompetencije, umjetna inteligencija i inovacije”

Stručni skup “Digitalne kompetencije, umjetna inteligencija i inovacije” održan je u Narodnom sveučilištu Dubrava. Stručni skup je okupio ključne dionike iz područja umjetne inteligencije i STEM obrazovanja, a govornici konferencije su bili: zastupnik u Europskom parlamentu Karlo Ressler, profesor visoke škole u trajnom zvanju Robert Kopal, bivši prorektor Zagrebačkog sveučilišta za inovacije, transfer tehnologije i komunikacije Miljeko Šimpraga te predstavnici obrazovnog sustava.

 Prvi dio Stručnog skupa bila je panel rasprava pod naslovom: „Ekonomija i društvo u kontekstu umjetne inteligencije“ na kojem su govorili Karlo Ressler i dr. sc. Robert Kopal, a raspravu je moderirao Mislav Majcan, predsjednik Zelene i Plave Dubrave. Raspravljene su teme europske legislative po pitanju UI, položaj radnika, prijetnja ljudskim pravima i izazovi UI u obrazovnom sustavu.

Kako političari i zakonodavci mogu osigurati da umjetna inteligencija bude transparentna i odgovorna u obrazovanju?

Ressler: „Nikako. Nikada nećemo moći osigurati da UI bude u potpunosti odgovorna ili sigurna, već ćemo morati raznim regulativama vagati koje njene karakteristike treba ograničiti, a koje osloboditi.“

 Kopal: „ Ja se iskreno bojim za sve nastavnike u obrazovnom sustavu. Ono što umjetna inteligencija i digitalna tehnologija pruža djeci se jasno očituje u trendu pada kreativnosti djece i pada inteligencije. Ja bih zabranio korištenje digitalnih tehnologija prve tri godine školovanja.“

Profesor Kopal je također naglasio potrebu da se UI ograniči na razini UN deklaracije kako bi bilo primjenjivo za cijeli svijet, a ne samo na EU i SAD-e. U zaključku panela, oba panelista su se složila da su optimisti po pitanju UI, no potrebna je snažna regulativa.

U nastavku Stručnog skupa ravnatelji i profesori srednjih i osnovnih škola predstavili su svoje primjere dobre prakse kada su u pitanju digitalne kompetencije.

Prikaz primjera dobre prakse: Digitalne kompetencije, umjetna inteligencija, inovacije i

digitalna inkluzija

Prikaz projekata HZU, prof.dr.sc. Miljenko Šimpraga, predsjednik Hrvatske zajednice

inovatora

Okvir digitalnih kompetencija (DigComp 2.2) i digitalna inkluzija, mr.sc. Andreja

Marcetić, Institut za poslovnu izvrsnost, poduzetništvo i održive sustave

Inovacije i digitalne kompetencije u obrazovanju, Sonja Lušić Radošević,

prof., ravnateljica IX. gimnazije, Zagreb

Competitive VET for learners and teachers, Dubravko Glivetić, prof., Mate Sabol,

prof., Industrijska strojarska škola Zagreb

Digitalne tehnologije u učeničkom poduzetništvu, Marija Cik, prof., Osnovna škola

Granešina

 

Mislav Majcan