MEĐIMURSKI INFORMATIČKI KLUB I MLADI INFORMATIČKI STRUČNJACI Od pasivnih igrača do aktivnih stvaratelja računalnih igara

Četverodnevna radionica Računalne igre za najmlađe, u organizaciji udruga Međimurski informatički klub (MIK) i Mladi informatički stručnjaci (MIS), završena je u utorak, 13. srpnja. Ista je provedena u sklopu besplatnih ljetnih radionica za djecu i mlade, a u cijelosti financirana sredstvima Grada Čakovca. Zbog velikog interesa za sudjelovanjem, radionica je podijeljena na dva dijela kako bi svi zainteresirani imali priliku prisustvovati.

VIDEO:

Radionicom upriličenom u informatičkoj učionici Tehnološko-inovacijskog centra Međimurje tridesetak polaznika steklo je osnove razvoja računalnih igara – od samog stvaranja ideje i definiranja sadržaja (slika, zvučnih efekata i sl.) do upoznavanja s razvojnim okruženjem PyCharm, mogućnostima programskog jezika Python i Pygame Zero bibliotekom. Polaznici su na zanimljiv i kreativan način stekli uvid u svijet programiranja i stvaranja računalnih igara te praktičnim primjerima od pasivnih igrača postali aktivni stvaratelji.

-Naučili smo kako se crtaju grafički oblici (poput kružnica i pravokutnika), a zatim i postavljaju likovi u okvire. Ideja je bila izraditi igru u kojoj glavni lik, mali majmunčić s košarom, lovi voće koje naizmjenično pada. Za svaki uhvaćeni komad dobivaju se bodovi, dok propušteno rezultira gubitkom bodova. Djeci je bilo jako zanimljivo vidjeti kako se biraju pozadine, animiraju likovi i uključuju zvučni efekt, odnosno kako se aktivno sudjeluje u razvoju i osmišljavanju igara. Vrijeme na radionici doslovno nam je proletjelo. Ovo je pokazatelj da ljeto može biti zabavno i poučno, a radionice poput ove obogaćuju ljetne praznike i djeci pružaju mogućnost da usvoje nova znanja i pomiču granice svojih mogućnosti, naglasio je voditelj radionice Dejan Drabić, mag.inf., ujedno predsjednik udruge Mladi informatički stručnjaci (MIS) koja u partnerstvu s udrugom MIK tijekom ljetnih praznika provodi niz od 17 besplatnih radionica za djecu i mlade.

Andreja Šmitran