
Lijep pozdrav!
Pišem vam u vezi članka o povijesnim zanimljivostima
https://muralist.hr/zanimljivosti/grad-mursko-sredisce-omeden-je-jednakokracnim-trokutom-a-povezan-sa-sv-martinom-na-muri-i-lendavom-oblikuje-piramidu/
i potaknuta posebno onim člankom o podzemnom gradu i rudarskim nalazištima
https://muralist.hr/zanimljivosti/rudarske-zanimljivosti-medimurja-kosti-mamuta-i-podzemni-grad/
koji zaključujete pitanjem: jesu li to ostaci rimskog naselja ili neke još puno starije civilizacije?
Pa dodajem još neke zanimljivosti…
U monografiji Grada MS kao prvi čovječji tragovi na ovim prostorima spominju se nalazišta kulture polja sa žarama i nalazi oruđa, nakita i oružja iz bakrenog i željeznog doba koji se mogu vjerojatno (puno kasnije) povezati s napisima antičkog pisca iz 1. st. Plinija Starijeg. On u svojoj Geografiji starog svijeta na našem području spominje keltsko pleme „Sereti” (stanovnici kraj rijeke). To bi bilo manje keltsko pleme koje je opstalo unatoč rimskom osvajanju i s vremenom se stopilo s Rimljanima koji su njihove gradove utvrdili i romanizirali. Drugi grčki pisac i kartograf iz 1./2. st. Klaudije Ptolemej u svojoj Petoj karti Europe navodi dva naselja uz rijeku Muru (koju on naziva Savarijom): nizvodno prema ušću je Carrodunum, a uzvodno Muroela.
https://maps.nls.uk/view/120226632 (< karta na poveznici)
Za Muroelu antički pisac navodi „da se ne zna točno je li grad dobio ime po rijeci, ili rijeka po gradu – oboje su vrlo stari.”
Oba grada prema nazivima bila bi prije keltskog nego rimskog porijekla. Neki povjesničari pretpostavljaju da bi ostatke Carrodunuma trebalo tražiti u Donjem Međimurju ili u mađarskom dijelu (uz Becsehely / Bekšin kraj Letenya gdje jesu pronađeni tragovi iz rimskog doba), ali gdje bi bila Muroela? Prvi austrijski geografi koji su nju tražili (najprije prema toponimima) mislili su da još i danas to naselje (ako postoji) ima u sebi naziv Mur- ili Mura. Spajali su ju s Mureckom pokraj Graza. Pošto u blizini Murecka ipak nisu pronađeni nikakvi tragovi iz keltskog ili rimskog doba odustalo se od te hipoteze. I tako je Muroela pala u zaborav…
Jesu li stari Kelti ikada i igdje gradili podzemne gradove ili se možda radi o starom potopljenom gradu? Ne možemo sa sigurnošću znati, ali otkad je u Turskoj pronađen jedan takav grad (Derinkuyu) u kojem je moglo živjeti i do 20 000 ljudi – ništa nije nemoguće. Derinkuyu je antičkog porijekla, a u prvim stoljećima poslije Krista (u vrijeme progona) koristili su ga i prvi kršćani sve dok nije napušten i potpuno zaboravljen.
Jesu li u 1. stoljeću i u našim krajevima bili prisutni kršćani? Malo znamo o tome.
Ipak neki vole reći da su u naše međimurske gorice vinovu lozu donijeli Rimljani prije 2000 godina, a nije li čak i ta pretpostavka (ili činjenica) povezana s prvim kršćanima na ovim prostorima? Jer znamo da bez vina nema euharistije. Vino u svetoj misi ne može zamijeniti nikakvo drugo piće. Zato, možda i previše slobodno, pretpostavljam da su u Međimurju i Prekmurju prve vinograde zasadili oni Rimljani i Kelti koji su se obratili na kršćanstvo.
Još nešto: u tim davnim vremenima Međimurje je pripadalo Panoniji Superior gdje je jedno od važnijih naselja bila Sabaria (Szombathely) u kojoj se rodio sv. Martin u 4. st. kao sin rimskog tribuna, a zapadno od Panonije bila je provincija Norik u kojoj je ranokršćansko biskupsko sjedište bio Ptuj (lat. Poetovio). Gdje je u svemu tome bio naš kraj i što se događalo u njemu, zanimljivo bi bilo dalje istraživati i još pisati o tome…