
Udruge Čisteći medvjedići i RokOtok prije nešto manje od dvije godine započele su s kampanjom BACI ČIK U KOŠ te skupile više od 250 tisuća opušaka čime su još jednom ukazale na ovaj veliki ekološki problem. U kampanji im se pridružilo i sedam osnovnih te jedna srednja škola, a danas su svoj “ulov” simbolično izložili pred građane na Trgu bana Jelačića u Zagrebu, posebno ističući problem opušaka u blizini odgojno-obrazovnih ustanova i dječjih parkova. Osim neposrednog educiranja i osvještavanja prolaznika, podijelili su i 300 džepnih pepeljarica.
“Od samih početaka Čistećih medvjedića susrećemo se s problemom opušaka, a posebno nas smeta što ih uočavamo u blizini škola, vrtića i zelenih površina gdje se igraju djeca. Željeli smo privući pozornost starijih i ukazati im na tu lošu naviku jer uvijek je u blizini i neki koš, pa ako se već mora pušiti na tim lokacijama, bar da se čikovi bace u njih. Brojka od 250 tisuća je sama po sebi frapantna i pokazuje da ljudi nažalost još uvijek ne mare za okoliš ili možda ne znaju da su filteri klasičnih cigareta teško biorazgradivi jer u sebi sadrže mikroplastiku i razne toksine. Čikovima je mjesto isključivo u koševima ili u miješanom otpadu”, izjavio je u ime Čistećih medvjedića Perica Štefan, voditelj kampanje BACI ČIK U KOŠ. Dodatno je ukazao da se za postizanje dugoročnog cilja u priču moraju uključiti i zakonodavci, odnosno državna vlast i lokalna samouprava kako bi se ti zakoni doista provodili u praksi te se dosljedno počele naplaćivati kazne.
U sklopu današnjeg događaja Čisteći medvjedići i RokOtočani odradili su još jedan čikolov, sad već tradicionalno na potezu od Tomislavca preko Zrinjevca do Trga i skupili više od 7.000 opušaka. Oni su najčešći otpad u okolišu i u prosjeku ih je čak 80% odbačeno na krivo mjesto, a to rezultira s čak 4.5 bilijuna opušaka godišnje koji su završili izvan kanti za smeće.
S čikovima se redovito susreće i Domagoj Jakopović Ribafish: “Projekt RokOtok i petu će godinu plivanjem i edukacijom spojiti otoke i obale Jadranskog mora, a i ovo ljeto smo u Istri, točnije na potezu od Pule do Savudrije. Jedan od sastavnih dijelova projekta je i akcija čišćenja plaza u kojoj djeca i odrasli prionu na posao i naprave svijet ljepšim mjestom. Djeca su pritom, a nadamo se i pokoji odrasli, shvatila koliko su čikovi užasna stvar i mi smo tu da ih odgovorimo od loših i potaknemo na dobre stvari. Sjajan početak je da im svojim opušcima ne zagađujemo prostore za igru i veselje. I naravno, odvojimo i sebe i njih od ekrana.”
Ove zime u čikolovu pridružile su im se i zagrebačke osnovne škole (“Ivan Mažuranić”, “Kajzerica”, “Kralj Tomislav”, “Miroslav Krleža”, “Vjenceslav Novak” i “Vugrovec-Kašina”), a najviše opušaka skupili su učenici Zdravstvenog učilišta predvođeni profesoricom Amandom Jurić: “Jako nas je razveselio poziv Čistećih medvjedića da sudjelujemo u kampanji Baci čik u koš i nismo dugo razmišljali da se odazovemo. Sam projekt bio je puno više od akcije čišćenja naše društvene zajednice – bio je to važan korak prema stvaranju svijeta u kojem djeca i mladi prepoznaju snagu i važnost svojih postupaka. Naravno, htjeli smo im pokazati iz prve ruke ljepotu volontiranja i doprinosa općem dobru i zajednici. Također, nadamo se da će prostor oko naše škole ubuduće biti čišći, s manje opušaka pa da ovakve akcije više neće biti ni potrebne, a to je prije svega opomena i nama odraslima – ne bacajmo čikove u okoliš, nego u koš.”
Čisteći medvjedići i RokOtok pozivaju sve građane da im se pridruže na njihovim akcijama čišćenja. Održavaju se gotovo svaki vikend, a o njima se može više pročitati na njihovom društvenim mrežama i webu.
Čisteći Medvjedići