Treća liga košarkaša: Junior Jan Rošić-Novak zabio više od polovice koševa Rudara za pobjedu u Vinici

Košarkaši Rudara su u 6. kolu Treće lige košarkaša došli do svoje četvrte pobjede. Ako pogledamo rezultat kojim je Rudar slavio, a to je s 43:40, izgleda kao da se u Vinici igrao rukomet.

Vinica-Rudar 40:43 (10:12, 14:8, 6:11, 10:12)

Rudar: Bedi M. Brodar N. Novak-Rošić S. 22, Perčić T. 8, Sobočan L. Dodlek S. 6, Novak-Vinko A. 3, David M. 2, Žganec L. Đokić N 2.

Rudar je kod posljednje Vinice, a ujedno i jedine momčadi bez pobjede u ligi otputovao, a kako drugačije nego u nekompletnom sastavu. Ovu utakmicu propustio je najbolji strijelac Rudara Marko Bedi, nije bilo niti Alena Varge koji je počeo s treninzima, a vrlo vjerojatno će biti u sastavu u idućem kolu koje će biti posljednje u ovoj godini. Utakmicu su propustili i David Bogdan te Filip Lesar.

Vinica je u prošlom kolu pokazala da može ozbiljno zaprijetiti kada su izgubili od Dubravčana u samoj završnici s 72:75. Pojačao ih je i iskusni, bivši prvoligaški igrač koji je već debelo zakoračio u 40-e, Velimir Mudri koji je u utakmici protiv naših košarkaša nedostatak snage i svježine nadomjestio nesportskim potezima.

Kako Vinica nema ekipu koja bi mogla obrambeno zaustaviti protivnika na svega 43 postignuta poena, jasno je da se našim košarkašima poklopio takav dan gdje nitko nije mogao pogoditi gotovo ništa. Točnije, jedan igrač je mogao, a to je junior Jan Rošić-Novak koji je u posljednja tri kola najbolji igrač Rudara.

Rudar je dobio prvu dionicu s 12:10, a onda je uslijedio najgori period na utakmici u kojem su postigli svega osam poena i na odmor otišli s zaostatkom od četiri poena minusa. Kako napad nije funkcionirao, okrenulo se obrani koju košarkaši Rudara mogu odigrati jako dobro. Vinicu su limitirali na svega šest poena u trećoj četvrtini i minus četiri s poluvremena pretvorili u plus jedan uoči posljednjih deset minuta.

Utakmica je sve do kraja bila neizvjesna, a pitanje pobjednika je odlučio Rošić-Novak tricom na 30-ak sekundi do kraja utakmice za konačnih 43:40. Vinica je svoj napad promašila, loptu je uzeo Rošić-Novak kojeg su domaćini faulirali na četiri sekunde do kraja. Promašio je oba bacanja što je dalo još jednu šansu domaćinima da tricom utakmicu odvedu u produžetak, ali napravili su korake i pobjeda je otišla u Mursko Središće.

Rošić-Novak je bio prvo ime utakmice, a ujedno i jedini igrač na cijelom susretu koji je zabio dvoznamenkast broj poena. Ubacio je 22 poena (pet trica), dakle više od pola Rudarovih koševa na utakmici, najbliži njemu u Rudaru bio je Tomislav Perčić s 8 poena.

Rudaru sada slijedi posljednja utakmica sezone, u Mursko Središće u posljednjem, 7. kolu prvog dijela prvenstva  stiže Dubravčan koji je u dosadašnjem dijelu sezone razočarao te je nakon šest kola na dvije pobjede i četiri poraza. Oni će se u nastavku sezone sigurno dići i ući u borbu za Final Four, a Rudar im pobjedom ima prilike pobjeći na čak tri pobjede razlike uoči drugog dijela prvenstva.

Ostali rezultati 6. kola: Dubravčan-Čakovec Globetka 70:101, Lepoglava-Donji Kraljevec 84:105, Sjever American Dollar-Petrijanec 74:70.