
Srećko Bogdan igrao je u karijeri za dva kluba i u oba postao apsolutna legenda, a van terena također ga je pratio isti epitet. Rođen je u Murskom Središću, a u svoj Dinamo dolazi sa 18 godina. Zbog sjajne igre glavom započeo je kao napadač, ali je s vremenom ipak spušten u obranu i ostao do kraja karijere. I on je tema našeg feljtona o legendama hrvatskog sporta…
Popularni Čeči za Dinamo je nastupao 10 godina te odigrao ukupno 595 utakmica i zabio 125 pogodaka. Impresivna gol statistika za stopera, a po broju nastupa treći je u povijesti kluba iz maksimirske šume. Bio je dio Dinamovog ‘malog Ajaxa’ skupine igrača koje je skupio Zorislav Srebrić još kao mladiiće, a većina od njih kasnije je imala važnu ulogu u klubu.
Bio je član Dinamove zlatne genarcije. Jedan od ključnih igrača u osvajanju ukradene titule 1979. te osvajanju kupa 1980. i 1983. Čečiju se bilježi i naslov prvaka 1982., ali nije odigrao nijedan susret. Naime, Bogdan je u lipnju 1981. otišao na služenje vojnog roka, a godinu dana kasnije kada se vrati Dinamo je već bio prvak. Kroz šalu kaže da je njegovo neigranje pomoglo osvajanju prvenstva. Na inzistiranje kluba, Ćire i Zeke prije svega, Bogdana se piše u povijesne knjige kao dio momčadi.
Legenda u Njemačkoj
Za reprezentaciju Jugoslavije debitirao je 1977. kada je Jugoslavija krenula put južnoameričke turneje. Igrali su protiv Kolumbije, Brazila i Argentine koja će godinu dana kasnije postati prvak svijeta. Zapamtili su Argentinci Čečija koji je imao nekoliko grubih startova. Kasnije je izjavio da se držao one ‘tko leži, ne bježi.’
Iz Zagreba sletio je u Karlsruher SC. Od 1985. pa sve do kraja karijere 1993. bio je u Njemačkoj. Iako je ostao bez trofeja tamo ga smatraju jednom od najvećih legendi kluba. Upravo je Bogdan trenirao još jednu legendu, Olivera Kahna. S legendarnim vratarom prvo je bio suigrač, a zatim i trener, a uz Luku Modrića i najveći igrač kojeg je trenirao. ‘Ja poludio, jebem ti. Dođem k njemu, stanem mu na nogu i primim ga za grkljan. Velim mu: ‘Još jednom i gotov si.’ prisjetio se Bogdan anegdote sa Schollom još jednim velikanom s kojim je igrao.
U Njemačkoj ostao dugi niz godina i nakon karijere kao savjetnik i trener u klubu, a u Hrvatsku se vratio u redove Intera Zaprešića. Srećko Bogdan postao je sportski direktor, a Inter se borio za naslov prvaka. Godinama kasnije rekao je da je Modrić ostao u klubu da je uvjeren da bi Inter bio prvak te godine.

1.hnl, zagreb-inter zapresic, trener intera srecko bogdan
foto: drago sopta
Zanimljivo Bogdan je u Interu puno radio s Ćorlukom, a Dinamu je kasnije preporučio Dejana Lovrena. Očito je nekad odličan stoper imao nos naći za nove nade. Sa Željkom Velom činio je ubitačan duo na SP u Njemačoj 2006. Mnogi još pamete njegove izjave, a on kaže da je za sve kriv Vela koji mu je dao potpunu slobodu.
VIDEO:
Već je godinama van nogometa, a kao najveći žal u karijeri izdvojio je što nije mogao sudjelovai na povijesnoj utakmici Hrvatske protiv SAD-a. Dugo nije bio na Maksimiru, ali govori da redovito prati Dinamo i da je on za njega jedina svetinja, ali da preferira više seoske derbije.
Možda je to i najbolji opis Čečija. Velikan nogometa koji zapravo nikad nije zaboravio otkuda je došao i gdje je napravio svoje prve korake.
(izvor: DNEVNO.hr, https://www.dnevno.hr/, foto: arhiva Srećka Bogdana)