
BRUXELLES, 6. ožujka 2025. – Povodom Međunarodnog dana žena, hrvatska eurozastupnica Romana Jerković Kraljić (SDP, S&D), u suradnji s Europskom organizacijom za rak, organizirala je konferenciju u Europskom parlamentu pod nazivom „12 Million Reasons Why“ (u prijevodu: „12 milijuna razloga zašto“). Konferencija je bila posvećena pravima žena oboljelih od raka, a posebna pažnja posvećena je: 1. Pravu na pristup cijepljenju protiv HPV-a, 2. Pravu na probir i rano otkrivanje raka, 3. Pravu na pristup liječenju plodnosti, 4. Radnim pravima i priznavanju statusa njegovateljice, 5. Pravu ženskog osoblja u onkološkoj skrbi na ravnopravan status.
Rak je i dalje drugi vodeći uzrok smrtnosti među ženama u Europskoj uniji. Svake godine dijagnozu raka dobije 1,2 milijuna žena, dok njih 12 milijuna živi s ovom bolešću. Okupljeni političari, zdravstveni stručnjaci i predstavnici pacijenata razgovarali su o najboljim praksama i rješenjima kako bi ženama osigurali bolji pristup prevenciji, dijagnostici i liječenju raka. “Zdravlje žena ne smije biti marginalna, već prioritetna tema. Ne možemo govoriti o ravnopravnosti dok zatvaramo oči pred nejednakostima u zdravstvu s kojima se žene svakodnevno suočavaju,” naglasila je zastupnica Jerković Kraljić.
Europski plan za borbu protiv raka donio je važne promjene, osobito u području ranog otkrivanja i prevencije, no zastupnica upozorava kako je potreban ambiciozniji pristup koji će uzeti u obzir rodnu dimenziju bolesti. U Hrvatskoj žene nemaju pristup programu probira za rak vrata maternice dok je u zapadnim državama to rutinska procedura. Također, žene se ne suočavaju samo s povećanim rizicima od određenih vrsta raka, već i s dodatnim socio-ekonomskim teretom kada postanu njegovateljice, što dodatno ugrožava njihovo zdravlje i ekonomski položaj.
Posebno je kritizirala izostanak jasne političke odgovornosti Komisije kada se radi o zdravlju žena:
“U prosincu sam postavila pitanje povjerenici za ravnopravnost, Hadji Lahbib, o planovima za donošenje posebne strategije za zdravlje žena koju neke države članice već imaju. Njezin odgovor bio je razočaravajući, rekla mi je da ona nije povjerenica za zdravstvo. No, upravo je ona preuzela nadležnost nad rodnim aspektima zdravstvenih politika. Strahujem da ćemo zapeti u birokratskoj blokadi u kojoj nitko neće preuzeti odgovornost, a to je neprihvatljivo. Ne možemo dopustiti da se životi žena izgube u političkoj neodgovornosti. Trebamo sveobuhvatnu strategiju za zdravlje žena na razini Europske unije, a onda ta ista Europska unija mora preuzeti odgovornost za njenu provedbu“, istaknula je zastupnica Jerković Kraljić.
(m, foto: Wikipedia)