Prosvjed Akademskog sindikata zbog loših pregovora NSZVO i Vlade

PROSVJED AKADEMSKOG SINDIKATA ZBOG LOŠIH PREGOVORA VLADE I NEZAVISNOG SINDIKATA ZNANOSTI I VISOKOG OBRAZOVANJA TIJEKOM KOJIH SU IGNORIRALI POSTOJANJE I RJEŠENJA AKADEMSKOG SINDIKATA

 

Sindikat je interesna udruga radnika, odnosno, organizacija čiji je smisao djelovanjem utjecati na prava radnika i unaprijediti ih. U tom smislu Akademski sindikat (AS) želi sačuvati i razviti sustav visokog obrazovanja i znanosti koji je po mišljenju AS-a jedan od najvažnijih sustava u Republici Hrvatskoj. Njegovi zaposlenici bez kojih sustav ne može ispunjavati svoju svrhu, iznimno su važan dio hrvatskoga društva jer, bez kvalitetne znanosti i visokog obrazovanja nema razvoja gospodarstva i društva u cjelini. To dokazuju najrazvijenije zemlje Europske unije i svijeta koje za znanost i visoko obrazovanje izdvajaju puno više nego Republika Hrvatska. Nažalost, sustav visokog obrazovanja i znanosti u Republici Hrvatskoj nije ni blizu toga.

Dokaz tome su pravne analize zakona koji su doneseni u mandatu dr. sc. Radovana Fuchsa, koje su pokazale su da se u pozadini niza zakonskih odredbi jasno ocrtava koncept uspostavljanja političkoga nadzora nad sveučilištima i akademskom zajednicom, što u konačnici može dovesti do urušavanja sustava znanosti i visokoga obrazovanja. Treba posebno istaknuti da su postupci donošenja tih zakona bili iznimno kratki, a njihovo brzo donošenje opravdalo se upravo zbog donošenja reformskih zakona. U drugim demokratskim zemljama, kada se donose reformski zakoni, javne i otvorene rasprave u krugu dionika sustava traju i do godinu dana, ako ne i duže, a u Hrvatskoj toga na žalost nije bilo. Osim toga, činjenica je da je podršku prijedloga Zakona dao i Nezavisni sindikat znanosti i visokog obrazovanja (NSZVO) kao jedini od sindikata u sustavu visokog obrazovanja i znanosti..

Jednako tako dogodilo se i u donošenju prijedloga Zakona o plaćama i državnoj i javnim službama. No, u to vrijeme, prije skoro godinu i pol dana, Akademski sindikat bio je protiv tog prijedloga i u suradnji sa sindikatom Preporod na Okruglom stolu dokazao da Zakon nije u redu. No, tek nakon donošenja Zakona i uredbi Vlade NSZVO je shvatio da Zakon nije u redu i počeo je s aktivnostma protiv Zakona i uredbi Vlade Republike Hrvatske. No, u organizaciji prosvjeda i štrajkova odbio je komunicirati i surađivati s drugim sindikatima sustava visokog obrazovanja i znanosti. Rezultat toga je da već više od godinu dana nije uspio s Ministarstvom znanosti, obrazovanja i mladih ništa dogovoriti u interesu zaposlenika, usprkos konstruktivnim prijedlozima Akademskog sindikata koji je predlagao: 1) izmjenu ministra; 2) izmjenu loših zakona, i 3) razdvajanje Ministarstva zanosti, obrazovanja i mladih te formiranje Ministartsva  visokog obrazovanja, znanosti inovacija uz daljnje sindikalno djelovanje kako bi se razvio funkcionalni sustav u skladu s najboljim sustavima visokog obrazovanja i znanosti u Europi na dobrobit zaposlenika.

Akademski sindikat u interesu sustava visokog obrazovanja i društva u cjelini i dalje poziva sve zaposlenike visokoobrazovnih i znanstvenih institucija da prosvjeduju protiv loših rješenja koje je donijela Vlada, a protiv kojih je pri donošenju Zakona bio Akademski sindikat. Razlog tome je očito da Akademski sindikat trenutačno ima ljudski potencijal s puno više znanja, vještine i iskustva nego Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih.

 

Akademski sindikat