Priopćenje SDP-a Međimurske županije povodom Svjetskog dana zdravlja

Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) od 1950. godine svakog 7.travnja obilježava Svjetski dan zdravlja, kako bi se posvetila pažnja cijelog svijeta na određenu zdravstvenu temu. Promicanjem zdravlja i osiguravanjem dostupnosti zdravstvenih usluga svaka bi osoba u svijetu trebala postići najvišu razinu zdravlja za svoju dobrobit i blagostanje.

Ovogodišnja tema, „Zdravi počeci, budućnost puna nade“, podržava cilj SZO da smanji globalnu preveliku stopu smrtnosti novorođenčadi i majki, koja se može spriječiti. Osnovne poruke za ovu godinu su:

– Poticanje napora da se osigura jednakost u pristupu visokokvalitetnoj zdravstvenoj skrbi za žene i bebe.

– Dodatna ulaganja da bi se ženama svugdje osigurao pristup zdravstvenim ustanovama prije, tijekom i nakon trudnoće.

– Unaprjeđivanje prava žena i djevojaka – kako bi mogle bolje zaštititi svoje zdravlje.

Zdravlje majki i beba temelj je zdravih obitelji i zajednica koje nam svima pomažu osigurati budućnost punu nade. Žene i obitelji posvuda trebaju visokokvalitetnu skrb koja ih podržava fizički i emocionalno, prije, tijekom i nakon poroda. Važno je naglasiti da je pravo svakog čovjeka, bez obzira na vjeru, rasu, porijeklo, političko uvjerenje, materijalni status i mjesto prebivališta, na zdravstvenu skrb, zdravstveno obrazovanje, čisti zrak, pitku vodu, pravilnu prehranu, kvalitetno stanovanje i zdravi okoliš, dobre uvjete rada i slobodu od diskriminacije.

Za cjelokupno zdravlje čovjeka nije dovoljno brinuti samo o tjelesnom, već i o mentalnom zdravlju. Moderan način života, nezdravo okruženje, stres, pandemija, ratna zbivanja, potres, financijske nejednakosti, rastuća inflacija i energetska kriza narušili su mentalno zdravlje djece, mladih i odraslih. Stoga je zadaća svake zdravstvene administracije, ali i svih dionika u društvu, da osmisli programe i mjere kako bi se poboljšalo zdravlje svakog pojedinca i osigurao pristup kvalitetnoj zdravstvenoj skrbi. Zdravstvene politike moraju se osobito usmjeriti na jačanje primarne zdravstvene zaštite, kao najučinkovitijeg i najisplativijeg dijela zdravstvenog sustava.

Osnovni cilj reforme zdravstvenog sustava je poboljšati zdravstvenu zaštitu naših građana, kako bi postala doista pravovremena i učinkovita na svim razinama i u svim područjima, te kako bi se poboljšali ishodi liječenja bolesnika i zdravstveno stanje naših građana. Međutim, unatoč velikom broju zdravstvenih usluga koje građanima pružaju zdravstveni djelatnici u našoj zemlji, i dalje se suočavamo s dugim listama čekanja, nedostatkom zdravstvenih kadrova, visokom smrtnošću od pojedinih bolesti, niskom zdravstvenom pismenošću građana, no prije svega financijski i organizacijski neodrživim sustavom, sa sporom zdravstvenom administracijom – počevši od resornog ministarstva, HZZO-a pa naniže.

Odgovornost zajednice i pojedinca je ne samo ljudsko pravo nego i obveza prema sebi i društvu. Stoga, BUDITE INFORMIRANI, A NE DEZINFORMIRANI O ZDRAVLJU I PREVENCIJI BOLESTI. Zdravstveno prosvjećivanje i edukacija počinje od najranije dobi, u vrtićima i školama. No, nije kasno da svatko od nas učini određene korake za očuvanje svoga zdravlja i zdravlja svoje obitelji.

Savjet za zdravstvo i socijalnu politiku SDP-a Međimurske županije nastavit će i dalje pružati edukaciju našim građanima putem javnozdravstvenih akcija i predavanja. Dođite i pridružite nam se!

SDP Međimurske županije