O nasilju na internetu: Potrebno razvijati empatiju i vještine digitalne pismenosti te graditi kulturu poštovanja

U organizaciji zastupnice u Europskom parlamentu Sunčane Glavak u Slatini je održana konferencija „Prema sigurnijem internetu: Kako zaustaviti cyberbullying“.

Eurozastupnica Glavak rekla je da je cyberbullying dosad kriminaliziran u nekoliko europskih država: Irskoj, Francuskoj, Italiji, Austriji, Slovačkoj i Rumunjskoj. Iznijela je podatke iz upravo završenog istraživanja za potrebe znanstvenog rada koje su Rimac Gelo i Glavak provele u jednoj srednjoj školi u Hrvatskoj, a koje pokazuje da srednjoškolci sve više vremena provode na internetu; 22 posto njih smatra da je doživjelo neki oblik nasilja na internetu te da je, među ostalim, potrebno snažnije zakonski regulirati cyberbullying.

Ukazala je i na podatke Agencije EU-a za temeljna prava prema kojima je gotovo svaka treća mlada osoba u dobi od 15 do 29 godina u EU-u doživjela neki oblik virtualnog zlostavljanja u prethodnih pet godina.

„Najveća učestalost takvog zlostavljanja zabilježena je u Poljskoj (31,5 %), zatim u Češkoj (18,6 %) i Rumunjskoj (15,4 %). Osim toga, podaci pokazuju da Francuska, Nizozemska i Njemačka bilježe najviše slučajeva uznemiravanja u Europskoj uniji. S obzirom na to da mladi sve više vremena provode na internetu, ovakve inicijative jasno pokazuju koliko je važno ulagati u digitalnu pismenost i sigurnost“, rekla je eurozastupnica Sunčana Glavak podsjetivši prisutne da se rješenje krije u svakome tko odluči prekinuti lanac zlostavljanja.

Župan Virovitičko-podravske županije Igor Andrović istaknuo je da je u digitalnom prostoru potrebno graditi kulturu poštovanja čemu doprinosi i konferencija o nasilju na internetu. „Tehnologija se prebrzo razvija i teško je očekivati da možemo biti ispred nje“, kazao je Andrović složivši se da su medijska pismenost i edukacija nezamjenjive u tom procesu.

U panel-raspravi Kako zaustaviti cyberbullying? sudjelovali su dr. sc. Davorka Martinjak, savjetnica ministra unutarnjih poslova, Tomislav Ramljak, voditelj Centra za nestalu i zlostavljanu djecu, te PhDr. Jasna Per-Kožnjak, klinička psihologinja i psihoterapeutkinja.

Savjetnica ministra dr. sc. Martinjak iznijela je podatak da je posljednjih godina zabilježen veći porast kaznenih djela na štetu djece na internetu te da policija sustavno provodi preventivne mjere kako bi se spriječilo međuvršnjačko nasilje. Jedan od online alata kojim se to čini jest i Red Button putem kojeg se anonimno može prijaviti zlostavljanje na internetu.

Tomislav Ramljak predstavio je rad Centra za nestalu i zlostavljanu djecu koji svakodnevno u tretmanu ima 136 djece s problemima u ponašanju, a u Virovitici imaju organiziran poludnevni boravak. „Trendovi pokazuju snažniju izraženost cyberbullyinga do 7. razreda, dok se nakon toga djeca i mladi sve češće susreću sa seksualnim uznemiravanjem“, upozorio je Ramljak naglasivši potrebu proaktivnog i preventivnog djelovanja te cjelovitog pristupa problemu nasilja na internetu.

PhDr. Jasna Per-Kožnjak objasnila je koji su rizici pojave nasilja na internetu te zaštitni čimbenici, ističući nužnost povjerenja, otvorene komunikacije i njegovanje empatije koja često izostaje u vrijeme kada se komunikacija odvija putem novih tehnologija.

Među sudionicima konferencije bili su učenici slatinskih srednjih škola koji su se uključili u raspravu te svojim iskustvima i razmišljanjima doprinijeli raspravi o važnom problemu cyberbullyinga.

U organizaciji zastupnice u Europskom parlamentu Sunčane Glavak dosad su održane konferencije o nasilju na internetu u Virovitici i Zagrebu na kojoj je kao ključna govornica na sudjelovala Jackie Fox, inicijatorica “Coco zakona” kojim je u Irskoj kriminalizirano nasilje na internetu.

Njezina kći Nicole „Coco“ Fox 2018. godine oduzela si život nakon što je tri godine trpjela ekstremno zlostavljanje, online i fizički. Nakon nezamislive tragedije Jackie Fox započela je neumornu kampanju za okončanje cyber nasilja. Njezina predanost osiguravanju primjene „Coco zakona“ u Irskoj omogućila je da ono što je zločin offline bude zločin i online. Otkako je zakon stupio na snagu, irska policija pokrenula je više od 70 kaznenih progona samo za zlouporabu intimnih slika.

Klub EPP-a želi internetsko nasilje učiniti kaznenim djelom diljem EU-a kako bi se osiguralo da svi građani imaju istu razinu zaštite. O tome se, na inicijativu EPP-a, raspravljalo na plenarnoj sjednici Europskog parlamenta. Ako bude dogovoreno, ovo će biti prvo takvo zakonodavstvo EU-a u području suzbijanja nasilja na internetu i spasit će živote.Klub EPP-a želi internetsko nasilje učiniti kaznenim djelom diljem EU-a kako bi se osiguralo da svi građani imaju istu razinu zaštite. O tome se, na inicijativu EPP-a, raspravljalo na plenarnoj sjednici Europskog parlamenta. Ako bude dogovoreno, ovo će biti prvo takvo zakonodavstvo EU-a u području suzbijanja nasilja na internetu i spasit će živote. (m)