Nastavak borbe Ovršnog ustanka kroz suradnju s lokalnim vlastima i kroz aktivizam

Priopćenje za javnost

Krećemo ponovo skupljati potpise za novi Ovršni zakon!

 Legitimitet za zastupanje blokiranih i ovršenih dali su nam sami građani svojim potpisima na peticiju. Od 3. ožujka 2017. do sada skupili smo preko 35.000 potpisa koje smo skupili online i na štandovima u oko 15 gradova Hrvatske: Zagreb, Rijeka, Đakovo, Varaždin, Sisak, Karlovac, Split, Slavonski Brod, Vukovar i drugi. Odlučili smo nastaviti sa skupljanjem, a Đakovo je prvi grad u Hrvatskoj u kojem su 26. travnja 2018. aktivisti Ovršnog ustanka nastavili skupljati potpise za novi Ovršni zakon. U subotu krećemo sa skupljanjem potpisa i u Čakovcu. Pridružite nam se! Izađite na ulicu, razgovarajte s građanima, recite im za što se borimo, pozovite ih da nam se pridruže.

Ne čekajmo milostinju koju su nam vladajući namijenili! Izborimo se za lavovski dio kolača koji na pripada! Tko želi krenuti sa skupljanjem potpisa neka nam se javi jer slobodu od dužničkog ropstva nam nitko neće pokloniti. Za nju se sami moramo izboriti!

Međimurski aktivisti Ovršnog ustanka kao predvodnica lokalne borbe Ovršnog ustanka

Ovršni ustanak i naši članovi dolaze prema jedinicama lokalne uprave s konkretnim zahtjevima koje je moguće u najkraćem roku realizirati. Primjer Međimurja pravi je put kako se svatko od nas može aktivirati u svojoj zajednici te pokušat napraviti nešto za opće dobro.

Međimurski aktivisti Ovršnog ustanka u Čakovcu su za sada najjača aktivistička lokalna ekipa Ovršnog ustanka. Inače Međimurska županija je na prvom mjestu po broju blokiranih u Hrvatskoj s obzirom na broj stanovnika gdje ima 8285 blokiranih, koji duguju 1.4 milijarde kuna. U ponedjeljak 30. travnja bili su kod gradonačelnika Čakovca saborskog zastupnika Stjepana Kovača sa svojim zahtjevima i prijedlozima u 20 točaka o načinu djelovanja, tj. što bi g. Kovač mogao i trebao učiniti na nacionalnoj i lokalnoj razini kako bi se izvuklo građane Čakovca iz dužničkog ropstva. U četvrtak 3. 5. išli su pred FINU u grad Prelog u 17 sati paliti svijeće i poslati poruku Plenkoviću i  Zdravku Mariću. Dogovor je također pao da ovu subotu krenu skupljati potpise za novi ovršni zakon u centru Čakovca od 8 do 12 sati. Međimurci su primjer kako bi i drugi mogli djelovati na lokalnoj razini.

Osnivanjem fonda za stambeno zbrinjavanje deložiranih osiguralo bi im se pravo na dom

U četvrtak 19. travnja 2018. predstavnici delegacije Inicijative Ovršni ustanka u sastavu Danijel Galović, Damir – Kristijan Rogina, Zdenka Horvat i Radovan Preložnjak bili su na sastanku sa županom Međimurske županije Matijom Posavcem u Čakovcu na poziv Župana. Tema ovog sastanka je što se može poduzeti na nacionalnoj i na lokalnoj razini kako bi se pomoglo ovršenim i blokiranih građanima kako bi se ublažile razorne posljedice Ovršnog zakona kao što su bijeg iz Hrvatske, dužničko ropstvo, deložacije, raspad obitelji zbog deložacija i socijalna ugroženost.

Članovi ove delegacije prvo su upoznali Župana sa zahtjevima Ovršnog ustanka koje upućuju prema Vladi Republike Hrvatske, Ministarstvu pravosuđa i Ministarstvu financija, kao i prema Saboru i saborskim zastupnicima u vezi promjena koje traže i rješenja koja nude da bi se pomoglo blokiranima, ovršenima i ostalim ugroženim skupinama. Zatim su mu predložili svojih 17 točaka za rješavanje situacije u kojoj se nalaze blokirani građani.

Župan Matija Posavec je prepoznao problem ovršenih i blokiranih građana te pokazao veliki interes da koliko je god u njegovoj moći pomogne oko ovog problema koji, kako on i sam priznaje, izjeda cijelu državu. Ovakav Ovršni zakon te FINA i javni bilježnici koji proizvode najveći dio duga realno su motor za iseljavanje i mladih i radno sposobnih, često cijelih obitelji iz Hrvatske. Najveći problem je što se i većina njih više nikada neće vratiti što će se loše odraziti na ionako vrlo lošu demografsku sliku Hrvatske.

Župan Posavec se složio da FINA i javni bilježnici moraju biti izbačeni iz procesa ovrha i podržao Inicijativu Ovršni ustanak u potpunosti. Nadodao je da je kroz 2 mjeseca rebalans proračuna Međimurske županije u kojeg će uvrstiti prijedlog za osnivanje fonda za deložirane, odnosno za one koji nisu o mogućnosti konzumirati svoje pravo na dom. Ovaj fond će služiti za pomoć deložiranima na području Međimurske županije da nakon deložacija da im se stvore bar osnovni kvalitetni uvjeti za život u prvim mjesecima nakon deložacije. Ovakav hvale vrijedan potez budi nadu da se stvarno neke stvari mogu mijenjati i da se za socijalno ugrožene možemo pobrinuti. Ispred inicijative Ovršni ustanak u vezi ovog razgovora Danijel Galović je rekao: „Izražavamo svoje zadovoljstvo razgovorom sa županom Posavcem. Shvatili smo da on neće stati samo na ovom projektu fonda za deložirane, već će tražiti i druga rješenja za ovaj problem. Svi smo se složili da se paralelno moraju rješavati i posljedica i uzrok ovog problema. Za razliku od ovog župana mnogi koji su dana na poziciji koja im otvara mogućnost za djelovanje u cilju pronalaženje rješenja, nemaju sluha za probleme malih ljudi.“

Član delegacije Ovršnog ustanka Damir – Kristijan Rogina, inače supredsjednik stranke Slobodna Hrvatska, je u vezi ovog sastanak u Čakovcu izjavio: „Suradnju sa županom Matijom Posavcem nastavljamo, a uskoro otvaramo i još neka vrata da se pod hitno na svim nivoima počne rješavati ovaj problem koji je nastao kao posljedica Ovršnog zakona i općenito pogrešne politike aktualne vlasti, kao i njihovih prethodnika. Nije nam problem ni s kim razgovarati da bi se pomoglo ugroženima. Svatko tko trenutno iz pozicije može nešto napraviti da se ciljevi Inicijative Ovršni ustanak realiziraju ima našu pažnju.“

Osnivanje fonda za stambeno zbrinjavanje socijalno ugroženih osoba zbog deložacija je zapravo osiguravanje prava na dom. Sad se građanima koji su deložirani osigurava privremeni smještaj u trajanju od 18 mjeseci bez ikakvih standarda koje taj prostor treba ispunjavati. Tako imamo situaciju da su deložirani građani smješteni u devastirani i zapušteni prostor kao npr. Katija Šarić iz Dubrovnika. Što poslije 18 mjeseci nitko nema odgovora. Tako „zbrinuti“ građani i dalje žive u strahu od deložacije.

Neki hrvatski gradovi su donekle osigurali prihvatilišta za beskućnike i imaju neke stambene jedinice za socijalno ugrožene. Ukoliko ovaj prijedlog o osnivanju ovog fonda prođe, Međimurska županija bi mogla biti predvodnica za rješavanje problema beskućništva deložiranih i drugih kategorija građana koji nisu u mogućnosti sami sebi osigurati krov nad glavom.

Iz Inicijative Ovršni ustanak naglašavaju da se smještajne jedinice za deložirane i beskućnike općenito, trebaju standardizirati kako se ne bi rušila načela humanosti i ljudskog dostojanstva smještajem u devastirani prostor. Također je potrebno voditi računa o uvjetima koji će osigurati ostanak obitelji na okupu kao i pitanje odgovornog korištenja tih objekata u vlasništvu gradova ili županija od strane njihovih budući korisnika.

Inicijativa Ovršni ustanak ide s prijedlogom limita od 250.000 kn iznad kojega uopće netko može biti deložiran iz svog prostora. Nedopustivo je da ovršna mafija dolazi u posjed doma nekog ovršenika zbog duga od par tisuća kuna ili čak i manje, kao što sad imamo takve slučajeve u Hrvatskoj. Ističu da pravo na dom i poštivanje temeljnih ljudskih prava moraju imati prioritet, a sadašnjim Ovršnim zakonom se ta prava, kao i ustavnopravna ravnopravnost dužnika i vjerovnika u ovršnom procesu teško narušava, pa su nužne korjenite promjene Ovršnog zakona.

Aktivisti Ovršnog ustanka kod gradonačelnika Čakovca

Gradonačelnik Čakovca Stjepan Kovač  je primio delegaciju Inicijative Ovršni ustanak u sastavu Radovan Preložnjak, Zdenka Horvat, Smiljan Vajdić i Darko Sopić koja je došla na razgovor sa svojih 20 točaka prijedloga što se može učiniti za blokirane građane kako bi izašli iz dužničkog ropstva i kao i u vezi ostalih tema kojima se kao inicijative bave.

U vezi tog sastanka gradonačelnik Kovač je izjavio: “Danas sam primio predstavnike inicijative Ovršni ustanak. Za razliku od nekih drugih koji se samo riječima bore za prava naših ovršenih sugrađana, imaju konkretne i što je najvažnije, provedive prijedloge. Slažem se s njima da se dug mora vratiti, no apsolutno je neprihvatljivo da odvjetnici i tvrtke za otkup dugova na njima zarađuju.

Moju potporu imaju, prihvatljivo rješenje za sve sigurno postoji!”, izjavio je na svojoj FB stranici.

Čakovec donio odluku o kupnji 20 stanova za beskućnike i deložirane

Gradsko vijeće Čakovca je donijelo odluku na 5. sjednici održanoj 26. travnja 2018. o kupnji 20 stanova na prijedlog međimurskog župana Matije Posavca koji je nedavno imao sastanak s Danijelom Galovićem, na kojem je obećao da će se založiti za rješenje pitanja stambenog zbrinjavanja deložiranih. Dok se ne izmjeni Ovršni zakon važno je imati rješenje za građane koji završavaju na ulici ili u krajnje nehumanom smještaju. Na lokalnoj razini možemo puno postići na rješavanju problema blokiranih i deložiranih građana.

U subotu na štandu u Čakovcu doći će dati potpise za novi Ovršni zakon i gradonačelnik Kovač i svi načelnici. Za par dana idemo prema gradonačelniku Svete Nedelje, koji je iz HDZ s našim zahtjevima kako bi se i oni uključili u borbu za blokirane dajući podršku Ovršnom ustanku.

Tražimo da nas primi Davor Bernardić

Unatoč nekoliko zahtjeva koje smo uputili premijeru Andreju Plenkoviću ne odustajemo od razgovora s njim. Sad očekujemo da nas primi predsjednik SDP-a Davor Bernardić. Gradonačelnik Čakovca Davor Kovač, inače iz SDP-a,  pozvao je predstavnike inicijative da razgovaraju s Davorom Bernardićem u vezi svojih prijedloga. Iz inicijative poručuju: „Idemo u borbu za ruke u Saboru.  Ono što vam jamčimo je da ćemo zahtijevati da se naši prijedlozi uvrste kao točke dnevnog reda na Saboru. Tu se najbrže mogu dogoditi promjene. Obraćamo se svima bez razlike. Sad nije vrijeme za podjele.

Nema predaje!
Srušit ćemo Ovršni!