
Dobna granica za odlazak u starosnu mirovinu, za koju je uvjet inače 65 godina života i najmanje 15 godina staža, branitelju smanjuje za četiri mjeseca ako je u borbenom sektoru sudjelovao od 100 dana do pet mjeseci. Nadalje, smanjuje se za po jedan mjesec za svaki mjesec ako je u obrani Hrvatske sudjelovao više od pet mjeseci.
Primjerice, ako je u ratu bio četiri godine, u starosnu mirovinu branitelj može ići sa 61 godinu, uz najmanje 15 godina staža. Granica dobi smanjuje se i u slučaju beneficiranog staža, ali samo za razdoblje koje ne uključuje ono u Domovinskom ratu, budući da se za isto razdoblje staža ne može snižavati dobna granica po osnovi dva različita propisa.
U slučaju odlaska u prijevremenu mirovinu, ni ZOMO ni ZOHBDR ne predviđaju mogućnost snižavanja dobne granice pa hrvatski branitelj mora ispuniti propisane uvjete (60 godina života i 35 staža) neovisno o duljini sudjelovanja u Domovinskom ratu.
Međutim, ZOHBDR-om je propisano da se polazni faktor za određivanje prijevremene starosne mirovine određuje tako da se polazni faktor za starosnu mirovinu (1,0) smanjuje za svaki mjesec prije navršenih godina života osiguranika propisanih za stjecanje prava na starosnu mirovinu.
To znači da se mirovina umanjuje najviše za 0,34 posto mjesečno sa 35 godina staža, koliku mu je minimalno potrebno. Ako dakle u prijevremenu ode 5 godina ranije, mirovina će mu biti manja čak 20,4 posto. Taj se postotak smanjuje sa svakom godinom staža više, sve do penalizacije od 0,10 posto za 40 i više godina staža.
Isto tako, u slučaju bolesti osoba može otići u invalidsku mirovinu koja se priznaje ako je djelomični ili potpuni gubitak radne sposobnosti nastao zbog bolesti ili ozljede izvan rada prije navršenih 65 godina života i ako navršeni mirovinski staž pokriva najmanje jednu trećinu radnog vijeka. Hrvatski branitelji iz Domovinskog rata također ostvaruju pravo na invalidsku mirovinu prema Zakonu o mirovinskom osiguranju ovisno o uvjetu pokrivenosti radnog vijeka navršenim mirovinskim stažem.
S ispunjenjem uvjeta dobi, invalidska se mirovina pretvara automatski u starosnu.
Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje objavio je u Narodnim novinama Odluku o visini najniže mirovine hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata, a koja će se primjenjivati retroaktivno, dakle od 1. siječnja 2025. godine. Branitelji su razvrstani u dvije skupine, iako im je iznos najniže mirovine isti.
U prvoj su skupini branitelji korisnici prijevremene starosne mirovine, starosne mirovine za dugogodišnjeg osiguranika, starosne ili invalidske mirovine, kao i korisnici obiteljske mirovine nakon smrti branitelja, a koji ispunjava uvjete za ostvarivanje prava na mirovinu prema Zakonu o hrvatskim braniteljima (ZOHBDR) ili Zakonu o mirovinskom osiguranju (ZOMO).
Ako im je mirovina manja od najniže mirovine, određuje se najniža mirovina u svoti od 339,54 eura i povećava se, ako ispunjavaju uvjet iz članka 49. stavka 4. ZOHBDR-a. Naime taj stavak propisuje “priznato sudjelovanje u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u najmanjem trajanju od 100 dana u borbenom sektoru”. U tom slučaju, osnovica im se povećava za 6.62 centa za svaki dan sudjelovanja u obrani u borbenom sektoru, navedeno je u Odluci HZMO-a.
U drugoj su skupini branitelji koji su navršili životnu dob iz članka 26. ZOHBDR-a, a ne ispunjavaju uvjete mirovinskog staža za starosnu mirovinu prema ZOHBDR-u ni prema ZOMO-u te nisu stekli uvjete za neku drugu mirovinu u sustavu obveznog mirovinskog osiguranja generacijske solidarnosti ili su korisnici obiteljske mirovine prema ZOMO-u odnosno općem propisu o mirovinskom osiguranju koji je prethodio tom propisu.
I njima pripada pravo na mirovinu u visini najniže mirovine, koja od 1. siječnja 2025. iznosi 339,54 eura mjesečno uz gore navedene uvjete i propisano povećanje osnovice.
Prije podnošenja zahtjeva za ostvarivanje prava iz mirovinskog osiguranja, osiguranici se mogu kod pravnog savjetnika nadležne područne ustrojstvene jedinice Zavoda (Područni odjel Čakovec: 40000 ČAKOVEC, I. Mažuranića 3, tel. centrala: 040/311-755, e-mail: [email protected] , rad sa strankama: od ponedjeljka do petka od 8 do 16 sati) informirati o pravima i propisima na temelju kojih mogu ostvariti pravo iz mirovinskog osiguranja.
BRANITELJI ZAJEDNO