BRANITELJI ZAJEDNO Tko ima pravo na novi izračun mirovine

Zajednica BRANITELJI ZAJEDNO upozorava hrvatske branitelje u mirovini da ne nasjedaju na dezinformacije koje posljednjih tjedana šire pojedini predsjednici braniteljskih udruga na području Međimurske županije. Naime, pojavile su se tvrdnje da je „dovoljno predati zahtjev HZMO-u“ kako bi se ostvarilo povećanje mirovine, uz uvjet učlanjenja u određenu udrugu.

Temeljem zaprimljenih upita, Zajednica BRANITELJI ZAJEDNO kontaktirala je Ministarstvo hrvatskih branitelja i Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje (HZMO). Iz Ministarstva je potvrđeno da nema novih zakonskih izmjena koje bi omogućile automatsko povećanje mirovina branitelja. Primjena Zakona o hrvatskim braniteljima i članovima njihovih obitelji u dijelu koji se odnosi na mirovine u nadležnosti je HZMO-a.

HZMO je dodatno pojasnio da pravo na novi izračun mirovine imaju isključivo korisnici koji su nakon umirovljenja radili s punim radnim vremenom ili obavljali djelatnost koja podliježe obvezi osiguranja, te su time stekli najmanje jednu godinu novog staža. Isto vrijedi za korisnike invalidskih mirovina i mirovina prema posebnim propisima, uključujući HRVI, prenosi portal Poslovni (https://www.poslovni.hr/hrvatska/hzmo-pojasnio-evo-tko-ima-pravo-na-novi-izracun-mirovine-4510475).

Također, korekcija mirovine je moguća:

  • ako je došlo do pogoršanja zdravstvenog stanja HRVI, uz medicinsku dokumentaciju i rješenja nadležnog povjerenstva,
  • ako branitelj prima mirovinu po osobnom činu, a prije umirovljenja je obnašao viši ustrojbeni čin, ima pravo na korekciju prema ustrojbenom činu.

Zajednica BRANITELJI ZAJEDNO ističe da udruge nemaju ovlast rješavanja statusnih pitanja branitelja, niti mogu jamčiti povećanje mirovine. Pozivamo sve branitelje da se informiraju isključivo putem službenih izvora, kao što su mrežne stranice HZMO-a:
www.mirovinsko.hr/hr/hrvatski-branitelji-iz-domovinskog-rata/302

Zajedno protiv manipulacija – BRANITELJI ZAJEDNO.

Željko Tomašić