Baksa Kajtaziju: “Manje riječi, više djela – dođite u Međimurje i pogledajte kako Romi zaista žive”

Saborska rasprava o prijedlogu Zaključka o proglašenju Dana romskog običajnog prava iznjedrila je i otvoreniji sukob između saborskog zastupnika Nezavisne platforme Sjevera Ivice Bakse i zastupnika romske nacionalne manjine Veljka Kajtazija.

Zastupnik Baksa istaknuo je da, iako podržava inicijativu o proglašenju dana koji bi simbolično priznao romsko običajno pravo, još jedan datum u kalendaru neće promijeniti tešku svakodnevicu većine pripadnika romske zajednice u Hrvatskoj – posebno u Međimurju, gdje ih živi najviše. U svom obraćanju naglasio je da su konkretne politike, sustavna ulaganja i lokalna prisutnost jedini način da se unaprijedi život Roma.

Odgovarajući na učestale kritike koje zastupnik Kajtazi upućuje Međimurskoj županiji, Baksa je rekao:

„Upravo se u Međimurskoj županiji najviše sustavno ulaže u projekte za Rome. To su činjenice. I tu najveće zasluge idu Županiji. Romi kod nas prvi put u povijesti imaju zamjenika župana iz svojih redova. Umjesto stalnog kritiziranja, pozivam zastupnika Kajtazija da dođe u Međimurje, da sjedne sa županom i zamjenikom župana i da nam pokaže gdje je on to, kako tvrdi, uložio sredstva za dobrobit Roma. Manje riječi, više djela.“

Na Kajtazijevu tvrdnju da je tijekom svojih mandata bio u Međimurju više od 400 puta, Baksa mu je odgovorio da je time još tužnije što ne zna ni točan broj romskih naselja u županiji:

„Tvrdili ste da ih ima 70, pa sad kažete 12. Žalosno je da nakon 400 posjeta ne znate ni osnovne činjenice. Ja s Romima živim, oni su moji susjedi. Znam kako žive. Dođite i vi – vidite kako romska djeca žive, pogledajte stvarnost s kojom se suočavaju.“

Baksa je još jednom naglasio kako je vrijeme za prestanak simboličkih gesta bez stvarne političke volje:

„Ne treba Romima još jedan dan u kalendaru. Treba im voda, struja, posao, obrazovanje i dostojanstvo. I to se ne rješava u Saboru ispraznim govorima nego radom na terenu. Mi to u Međimurju pokušavamo i raditi – svaki dan.“

Građani ostaju bez prava na povrat poreza za kupnju nekretnine jer nam država živi u prošlosti

Saborski zastupnik Nezavisne platforme Sjevera Ivica Baksa kritizirao je provedbu mjere povrata poreza za kupnju prve nekretnine, ocijenivši ju kao još jedan primjer loše osmišljene i birokratski zagušene stambene politike.

„Ako postoji tema oko koje bi društvo trebalo imati konsenzus, onda je to pravo na dom. A mi imamo tržište koje to pravo svakim danom čini sve nedostupnijim“, poručio je Baksa, istaknuvši kako su cijene stanova u posljednjih deset godina porasle za čak 80 posto, dok je u prvom tromjesečju ove godine zabilježen rast od 13,1 posto u odnosu na isti period lani.

Kao jedan od ključnih problema, Baksa je naveo činjenicu da država povrat PDV-a temelji na prosječnoj cijeni kvadrata po jedinicama lokalne samouprave, ali ne prema aktualnim tržišnim cijenama, već prema podacima iz 2024. godine. „Građani kupuju stanove po 3300 eura po kvadratu, a država im priznaje maksimalno 2100. Povrat se obeća i onda uskrati zbog tablica koje nemaju veze sa stvarnošću“, istaknuo je.

Baksa je upozorio da mjera nema nikakvu fleksibilnost, a građani su suočeni s nerealnim ograničenjima jer se povrat temelji na prosječnim cijenama iz prethodne godine koje više ne odgovaraju tržišnoj stvarnosti.

„Ako država već donosi mjeru koja bi trebala pomoći mladima, onda je trebalo predvidjeti i rješenja za slučajeve kada je stvarna cijena kvadrata viša od one koju država priznaje“, poručio je.

Istaknuo je kako je bilo logično barem omogućiti djelomično ostvarivanje prava do utvrđenog limita, umjesto da se građani u potpunosti isključe iz sustava zbog tržišnih uvjeta na koje ne mogu utjecati. Pozvao je Ministarstvo graditeljstva da hitno korigira pristup i uvede jasan, ali realan okvir sufinanciranja temeljen na stvarnim kupoprodajnim iznosima.

Nezavisna platforma Sjever