Akademski sindikat nudi rješenje koje je u interesu Republike Hrvatske

AKADEMSKI SINDIKAT VLADI, SINDIKATIMA I ZAPOSLENICIMA SUSTAVA OBRAZOVANJA I ZNANOSTI NUDI RJEŠENJE KOJE JE U INTERESU REPUBLIKE HRVATSKE

 

Poštovani predsjedniče Vlade Republike Hrvatske, poštovani čelnici sindikata obrazovanja i znanosti, poštovani zaposlenici u sustavu obrazovanja i znanosti, Akademski sindikat vam nudi rješenje koje će u budućnosti zaštiti interes svih i osigurati učinkovitije pregovore za donošenje kolektivnih ugovora, osnovice za plaće i vrijednosti koeficijenata.

Rješenje se sastoji u razdvajanju Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih na Ministarstvo visokog obrazovanja, znanosti i inovacija i Ministarstvo odgoja, obrazovanja i mladih.

 

Obrazloženje

 

Akademski sindikat već dvije godine upozorava da novi zakoni i podzakonski akti u sustavu visokog obrazovanja i znanosti nisu u interesu zaposlenika, odnosno da ne razvijaju sustav već ga urušavaju. To je osim Zakona o visokom obrazovanju i znanstvenoj djelatnosti, koji je donesen u listopadu 2022. godine i koji još nije profunkcionirao do kraja, jer Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih nije provelo Uredbu o programskom financiranju javnih visokih učilišta i javnih znanstvenih instituta u Republici Hrvatskoj koju je Vlada donijela 13. srpnja 2023., sada pokazao i Zakon o plaćama u državnoj službi i javnim službama. Protiv ovog zakona, iz sustava obrazovanja i znanosti bili su samo Sindikat Preporod i Akademski sindikat, jer su bili svjesni da prijedlozi podzakonskih akata s koeficijentima koji slijede nakon donošenja Zakona, nisu bili predstavljeni zaposlenicima o čijim pravima „brinu“ Vlada i reprezentativni sindikati. Razlozi koji su potaknuli Akademski sindikat da bude protiv prijedloga Zakona o plaćama u državnim i javnim službama sastoje se u sljedećem: 1)  Zakon nije donesen uz konzultacije s ekspertima iz akademske zajednice; 2) Zakon nije regulirao sustav koeficijenata za radna mjesta zaposlenika; 3) sustav koeficijenata za radna mjesta bit će donesen Odlukom Vlade RH o kojoj se još ništa ne zna pa je moguće da će zaposlenici sustava visokog obrazovanja i znanosti, posebice nenastavno i neznanstveno osoblje biti oštećeno; 4) Zakon obezvrjeđuje kolektivno pregovaranje.

Akademski sindikat je, također, upozorio da je upitno i donošenje Kolektivnog ugovora za znanost i visoko obrazovanje koji je istekao još prije više od dvije godine. Naime, Ugovor je potpisan 27. 12. 2018. godine i sukladno Članku 3. Ugovor se zaključuje do 1. 12. 2022., stoga Akademski sindikat postavlja pitanje odgovornosti dionika donošenja Kolektivnog ugovora i daje do znanja da metoda donošenja Kolektivnog ugovora nije u skladu sa zakonskim i podzakonskim aktima sustava, Kolektivnog ugovora za znanost i visoko obrazovanje te Zakona o reprezentativnosti udruga poslodavaca i sindikata. Činjenica je da tijekom pregovora o donošenju Kolektivnog ugovora za znanost i visoko obrazovanje u pregovaračkim odborima nisu sudjelovali poslodavci iako se njihove obaveze spominju gotovo u svim članovima Ugovora. No, osim na Ministarstvu odgovornost leži i na sindikatima, jer Zakon o reprezentativnosti udruga poslodavaca i sindikata (Članak 9.) pregovaračkom odboru sindikata nalaže da je dužan tijekom kolektivnog pregovaranja informirati nereprezentativne sindikate, ili, sindikate koji nisu zastupljeni u pregovaračkom odboru o tijeku pregovora te im omogućiti iznošenje mišljenja i prijedloga od posebnog interesa za njihove članove. S obzirom da takva praksa nije zaživjela u Hrvatskoj, u budućim pregovorima, Akademski sindikat nudi svoju pomoć i doprinos u iznalaženju kvalitetnih rješenja u novom Kolektivnom ugovoru.

Akademski sindikat, zbog navedenih razloga, predlaže razdvajanje postojećeg Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih te ustrojavanje Ministarstva odgoja, obrazovanja i mladih i Ministarstva visokog obrazovanja, znanosti i inovacija. Kao predstavnici akademske zajednice posebno ističemo potrebu Ministarstva visokog obrazovanja, znanosti i inovacija koje bi imalo zadaću da velike potencijale hrvatskog visokog obrazovanja, znanosti i inovacija stavi u funkciju tehnološkog razvoja te da osigura suradnju akademske zajednice i gospodarstava. Takvo ministarstvo se u mnogim državama pokazalo kao dobro rješenje. Pri tomu je neophodno u tom visoko specijaliziranom ministarstvu imenovanje ministra i državnih tajnika koji imaju potrebna znanja, vještine i iskustva na najvišoj razini unutar sustava visokog obrazovanja, znanosti i inovacija. Također, Vlada RH ako želi unaprijediti cijeli sustav visokog obrazovanja i znanosti treba: 1) povećati izdvajanja za istraživanje i razvoj na 3 % BDP-a do 2030.; 2) udvostručiti broj istraživača u gospodarstvu, posebice doktora znanosti, kako bi se približili razini od 50 % u odnosu na prosjek Europske unije; 3) uvećati zapošljavanje domaćih mladih stručnjaka u hrvatskom gospodarstvu, kako bi se osigurala pokretačka snaga za promjene u gospodarstvu temeljenom na znanju i inovacijama.

Da Akademski sindikat nudi dobro rješenje, potvrđuje odluka predsjednice EU komisije Ursule von der Leyen pa se nadamo da će i Vlada RH donijeti istu odluku. Naime, EU komisija je u prošlom mandatu imala povjerenicu za Inovacije, istraživanje, kultura, obrazovanje i mladih, no zbog pada konkurentnosti EU u odnosu na SAD i Kinu u sastavu nove EU komisije predsjednica Ursula von der Leyen razdvojila je taj resor i posebno je imenovala povjerenicu samo za istraživanja i inovacije. Za takvo rješenje navela je razloge i argumente na temelju kojih Akademski sindikat već duže vrijeme traži preustroj Vlade RH i druge mjere radi očuvanja i razvoja ključnog sustava visokog obrazovanja i znanosti te Hrvatske u cjelini. Potez predsjednice EU komisije trebao bi poslužiti kao poticaj Vladi da uzme u razmatranje prijedlog Akademskog sindikata. U tom smislu Akademski sindikat predlaže predsjedniku Vlade RH da razmotri naše prijedloge koji su u skladu s naznačenim smjerom razvoja EU vidljivog u predloženoj politici Predsjednice EU komisije.

 

 

Da bi realizirali ovo rješenje koje će zaposlenicima sustava obrazovanja i znanosti podići standard, odnosno plaće, koeficijente, a zahvaljujući tome i buduće mirovine, Akademski sindikat:

  • poziva zaposlenike koji su štrajkali 19. ožujka, a nisu članovi sindikata, da se učlane u Akademski sindikat;
  • poziva zaposlenike koji su se iščlanili iz Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja da se učlane u Akademski sindikat;
  • poziva sve ostale zaposlenike da razmisle, da mišljenja, razmatranja i stavove Akademskog sindikata pogledaju u rubrici Novosti na web-stranici: https://akademskisindikat.hr/ i da se nakon toga učlane u Akademski sindikat.

 

Poštovani predsjedniče Vlade Republike Hrvatske, poštovani čelnici sindikata obrazovanja i znanosti, poštovani zaposlenici sustava obrazovanja i znanosti, u nadi da smo pobudili vašu pažnju i da ćemo surađivati u vezi ponuđenog rješenja koji će u budućnosti zaštiti interes zaposlenika i osigurati im životni standard barem na prosječnoj razini država Europske unije, srdačno vas pozdravljamo.

 

Akademski sindikat