FOTOGALERIJA Završeni Dani europske baštine

Brojni radovi ovjekovječili značajne čakovečke građevine

U Multimedijalnoj dvorani Riznice Međimurja u srijedu, 8. listopada 2025., održana je završna dionica višednevne manifestacije Dani europske baštine u Muzeju Međimurja Čakovec pod naslovom „Naše, a vaše – priče s pročelja“, autorice Ines Virč , kustosice pedagoginje i Anamarije Horvat Šantl , voditeljice promidžbe i marketinga. Partneri na projektu bili su Međimurska priroda – Javna ustanova za zaštitu prirode i Dječji vrtić Cipelica.

Dani europske baštine kulturna su manifestacija koja slavi bogatstvo i raznolikost baštine, au Hrvatskoj se obilježava već trideset godina. Muzej Međimurja Čakovec priključuje mu se već nekoliko godina. S obzirom na ovogodišnju temu „Graditeljska baština“ muzejski program podrazumijevao je razgled pet značajnih čakovečkih zgrada: Stari grad Čakovec odnosno Muzej Međimurja Čakovec, Pučko otvoreno učilište Čakovec, Grad Čakovec, Dom sindikata, Zgrada Scheier i Učiteljski fakultet – Odsjek u Čakovcu pod stručnim vodstvom turističke vodičice Sare Srše iz JU Međimurska priroda. Priključili su nam se učenici prve, druge i treće osnovne škole te Dječjeg vrtića Cipelica i zainteresirani pojedinci.

Nakon toga otvoren je kreativni izazov za vrtićarce i učenike. Zadatak je bio nacrtati neku od zgrada ili dio zgrada uključenih u projekt ili restaurirane drvene predmete iz muzejske zbirke Seoskog kućanstva, a koje su prikazane u sklopu Dana europske baštine. Pristigli radovi izloženi su u Multimedijalnoj dvorani, a kasnije u Muzejskoinformativnom centru.

Muzej Međimurja Čakovec ovim je programom u suradnji s partnerima Prve, Druge i Treće osnovne škole Čakovec te Dječjih vrtića Cipelica i Cvrčak upoznao vrtićarce i učenike dijelom graditeljske baštine Čakovca i njenom raznolikošću. Ujedno se potaknuo interes za europsku kulturnu baštinu, a javnost se informirala o potrebi zaštite kulturne baštine i graditeljskih dobara gradova i mjesta njihova značaja kroz povijest i danas.

MMČ