Dječje ruke stvaraju čarobne tkanine

POČELA MUZEOLOIGAJNICA

Počele su radionice u sklopu Ljetne Muzeologajnice Muzeja Međimurja Čakovec. Radionica pod nazivom „Na koncu tkanje – mala radionica tkanja“ okupila je desetak polaznika koji su već prvi dan pokazali da imaju volje, želje i strpljenja uhvatiti se u koštac s izazovom izrade vlastite tkanine. Svaki je polaznik dobio svoj vlastiti mali tkalački stan i vunu, a prije toga i poduku kako se izrađuje tkanina od voditeljice radionice, muzejske pedagoginje Ines Virč.

  • Prije svega vježbaju motoriku, vježbaju prstiće, strpljenje. Posao nije tako jednostavan kao što možda djeluje na prvu. Njihove ruke nisu samo sredstvo predenja, već i uteg. Naime, ovi mali tkalački stanovi nemaju utege koji bi vlakno cijelo vrijeme držali napetim. Stoga je bitna ta koordinacija pokreta.

Muzeologajnica je edukativni program Muzeja Međimurja Čakovec koji obuhvaća niz predavanja i radionica na temu zavičajne povijesti i kulturne baštine Međimurja. Obuhvaća tematske radionice koje su u ponudi tijekom cijele godine, a njihov je cilj uključiti mlade naraštaje od vrtićkoga do srednjoškolskoga uzrasta i doprinijeti proučavanju, istraživanju i očuvanju hrvatske materijalne i nematerijalne kulturne baštine te njezine vidljivosti i promicanja. Radionica koja se održava ovog ljeta vezana je uz tkanje koje ima dugu i bogatu povijest. Primitivni tkalački stan s utezima potječe još iz vremena neolitika. Prva sirovina kojom se tkalo bila je lan, a kasnije vuna, koji koriste i polaznici Ljetne Muzeologajnice. Radionica traje pet dana, svaki će polaznik izraditi nekoliko komada tkanine koja će se na kraju spojiti u šal koji će si ponijeti kućama.

(Marketing MMČ)