Davor Žerjav: Dobar fotograf je onaj koji zna gledati, uočavati zanimljive motive te ih pretočiti u fotografiju

Učitelj Davor Žerjav dugi niz godina prenosi ljubav prema fotografiji na svoje učenike u Osnovnoj školi Strahoninec, u radionicama Fotokluba Čakovec, poučava mlade o važnosti vizualnog doživljaja slike te nam otkriva kada i kako se rodila njegova ljubav prema fotografiji, kako su nastale četiri knjige koje je posvetio upravo fotografiji. U nastavku više nam otkriva što je sve potrebno jednom fotografu da bi od svojih fotografija učinio vrijedna djela.

 Kada ste se prvi put zaljubili u fotografiju?

Prvi put je to bilo u osnovnoj školi u nižim razredima kada sam se susreo s filmskom fotografijom. Otac me podučio osnovama fotografije. Od 2000. počeo sam raditi u osnovnoj školi kao učitelj hrvatskog jezika i sve me više zanimalo pripremanje fotografija za mrežne stranice i školski list, a 2010. priključio sam se Fotoklubu Čakovec te nastavio usavršavati svoj rad.

Koji su vam najčešći motivi kod fotografiranja?

Najčešći motivi su mi pejzaž i portreti. Portretima sam posvetio projekt i knjigu „LICA“ . Fotografiranje je trajalo dvije godine, snimio sam preko 500 crno-bijelih portreta.

 

 

 

Koja je najvažnija osobina fotografa da bi dobio savršenu fotografiju?

Dobar fotograf je onaj koji uočava detalje, zna prenijeti svoju ideju. Neki vele da je dobar fotograf onaj koji zna tehniku, koji razumije blendu, brzinu zatvarača, ISO-vrijednost, žarišnu duljinu, vrste fotoaparata, ali po mojem mišljenju dobar fotograf prije svega mora znati gledati i uočavati zanimljive motive i pretočiti ih u fotografiju. Fotografija je nešto potpuno drugo od onoga što u stvarnosti vidimo, bitno je svjetlo i još dosta faktora, poput vrste objektiva kako bi smo dobili konačan rezultat i fotografiju s kojom smo zadovoljni.

 Kako prenosite svoju ljubav i ideje prema fotografiji na učenike?

Kroz školsku fotogrupu gdje pripremamo fotografije za školski list, pa sve do različitih radionica koje organiziramo u fotoklubu te poučavamo polaznike grupa osnovama fotografije koje su dovoljne za početak.

 Izdali ste četiri knjige, kako ste dobili inspiraciju?

Prva knjiga je „Promišljati fotografski“ iz 2011. To je fotografski udžbenik koji govori o osnovama fotografije i što je bitno za dobru fotografiju. Nije orijentirana samo na tehnike fotografiranja nego i na likovnu kulturu koja nas nauči gledati, a to je najbitnije za dobru fotografiju. Druga knjiga „Kôd fotografske slike“ iz 2014. Ona govori o tome kako se fotografija čita, tj. kako razumjeti fotografiju. Treća knjiga „LICA“  je monografija portretnog projekta koji sam radio. Na svakom je listu po jedan portret, njih 86 od 501 portreta njih koji su snimljeni. Posljednja knjiga „Kreativna makrofotografija“  izašla je 2016. Napravio sam ju u suradnji s Petrom Sabolom, jednim od najvažnijih hrvatskih fotografa, i ona je prikaz njegovog kreativnog rada u području makrofotografije, opisuje njegov kreativni proces. Ja sam pisao tekst, on je bio zadužen za fotografiju.

Vaš savjet za sve fotografe?

Nemojte kopirati druge, budite originalni, snimite motive u novom svjetlu i uvijek snimajte s nekom idejom. Svakom novom fotografijom postat ćete sve bolji.

(Ivana Radiković, foto Davor Žerjav, arhiva)