
Saborska zastupnica i načelnica Općine Lobor Ljubica Jembrih, uime Kluba zastupnika HDZ-a, sudjelovala je u raspravi o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o komasaciji poljoprivrednog zemljišta. U svom govoru pred Hrvatskim saborom istaknula je važnost donošenja ovih izmjena koje imaju za cilj ubrzati i pojednostaviti komasaciju, kao ključan alat za unapređenje poljoprivredne proizvodnje i prostorno uređenje ruralnih područja.
Zastupnica Jembrih je upozorila na prepreke koje su do sada otežavale provedbu komasacije na terenu, unatoč interesu lokalnih samouprava i pojedinih vlasnika zemljišta.
– Usitnjene i međusobno razbacane čestice zemljišta, često bez adekvatnog pristupa i s neuređenim vlasničkim odnosima, predstavljaju jednu od ključnih zapreka snažnijem razvoju hrvatske poljoprivrede – ističe Jembrih upozorivši na neprovedivost dosadašnjeg uvjeta za pokretanje komasacije, koji je zahtijevao većinu vlasnika i nad većinom površine. Ističe kako je taj uvjet bilo gotovo nemoguće ostvariti, zbog čega se nisu mogle provesti brojne lokalne inicijative.
– Novi uvjet predviđa da za pokretanje postupka bude dovoljna suglasnost 5 posto vlasnika, koji zajedno posjeduju najmanje 10 posto ukupne površine zemljišta u obuhvatu. Time se otvara mogućnost za konkretne i operativne pomake na terenu – pojašnjava Jembrih. Dodaje kako zakon jača i institucionalnu podršku.
– Jača se uloga Ministarstva poljoprivrede u slučajevima kada postoji javni interes, osobito kad je više od polovice zemljišta na određenom području u vlasništvu Republike Hrvatske, ili kada postoji dodatni interes za revitalizaciju područja s otežanim gospodarskim, infrastrukturnim ili demografskim okolnostima – ističe zastupnica.
Dodatno, predložene izmjene zakona obuhvaćaju i digitalizaciju postupka, bolju organizaciju komasacijskog područja, uključivanje zapuštenih parcela, a vodi računa i o financijskoj potpori.
– U praksi su već zabilježeni pozitivni primjeri komasacije, osobito u dijelovima Baranje, Međimurja i Vukovarsko-srijemske županije, gdje se nakon provedbe povećala iskoristivost zemljišta, smanjila rascjepkanost parcela, olakšala poljoprivredna proizvodnja i potaknula dodatna ulaganja – kazala je Jembrih.
Napomenula je kako se smisao zakona ne mijenja, već omogućuje njegovu učinkovitiju provedbu uz manje administrativnih prepreka i veću fleksibilnost svih uključenih aktera.
– Ovim zakonom stvaraju se uvjeti za ravnomjerniji teritorijalni razvoj, prostorno planiranje, bolju valorizaciju prirodnih resursa i dodatni iskorak u strateškoj modernizaciji poljoprivrednog sektora – zaključuje Jembrih. (m)