
Treba li svaka uvala luku?
Udruga za podizanje kvalitete života Get to Life, u suradnji sa Zelenom akcijom, Zelenom Istrom, DZUIP 1898. i Eko Kvarnerom, uputila je Odboru za zaštitu okoliša i prirode Hrvatskog sabora prijedlog za sazivanje tematske sjednice pod nazivom „Upravljanje pomorskim dobrom u kontekstu izgradnje luka – izazovi, propusti i prijedlozi rješenja“.
Prijedlog se temelji na zaključcima webinara „Treba li svaka uvala luku?“, održanog 23. travnja 2025. u organizaciji udruge Get to Life, u sklopu projekta „Zaštitimo našu uvalu“, financiranog sredstvima Europske unije u okviru programa Impact4Values. Na webinaru je sudjelovalo 65 predstavnika iz Dajle, Karigadora i još dvanaest drugih priobalnih zajednica, kao i predstavnici organizacija civilnog društva.
Tijekom webinara istaknuto je da luke koje se u praksi predstavljaju kao komunalne često prerastaju u neformalne marine, čime se zanemaruju potrebe lokalnog stanovništva i smanjuje broj komunalnih vezova. Posebno je naglašeno da Hrvatska još uvijek nije donijela Nacionalni plan za upravljanje pomorskim područjima, iako je to obveza prema Direktivi 2014/89/EU. Sudjelovanje javnosti u postupcima odlučivanja i strateškog planiranja otežano je i često svedeno na puku formalnost. Procjene utjecaja na okoliš najčešće se ne provode, a elaborati u sklopu skraćenog postupka izrađuju se u 94 % slučajeva bez terenskih pregleda. To znači da se izgradnja većeg broja luka i drugih zahvata u istoj uvali često dopušta bez sagledavanja kumulativnih učinaka na ekosustav i kvalitetu života, dok komercijalni interesi nerijetko imaju prednost pred očuvanjem okoliša i tradicije lokalnog stanovništva.
Udruge smatraju da je nužno sagledati postojeće stanje, otvoriti prostor za iznošenje problema lokalnih zajednica te razmotriti prijedloge za izmjene zakonodavnog okvira koji uređuje upravljanje pomorskim dobrom, morskim lukama i postupcima procjene utjecaja na okoliš. Cilj je definirati smjernice za kvalitetnije, transparentnije i održivije upravljanje pomorskim dobrom.
Predlaže se stoga revidiranje postojećih i planiranih projekata luka prema stvarnim potrebama lokalne zajednice, donošenje Nacionalnog plana za upravljanje pomorskim prostorom, izmjene zakona i uredbi radi jasnog priznanja i zaštite komunalnih lučica te proširenje obvezne procjene utjecaja na okoliš na više kategorija luka. Također se traži ažuriranje Uredbe o sudjelovanju javnosti, osiguranje dostupnosti informacija o prostornim planovima i javnim raspravama te uvođenje očuvanja kvalitete života i tradicije zajednice kao kriterija u procjeni utjecaja zahvata.
„Zajednički smo ukazali na ozbiljne propuste u upravljanju pomorskim dobrom. Naglašavamo da ovaj problem nadilazi lokalne okvire iz kojih je projekt i krenuo te zahtijeva sustavan odgovor. Udruživanje s drugim organizacijama bilo je nužno i logičan slijed, a već smo izradile plan zajedničkih javnih i institucionalnih aktivnosti. Prvi korak jest otvaranje dijaloga kroz saborsku tematsku sjednicu, kojom bi se konačno čuli glasovi lokalnih zajednica – zajednica koje su izrazito male i nezaštićene – te definirali koraci prema pravednijem, odgovornijem i održivijem upravljanju obalom“, zaključila je Lorena Mareglia, predsjednica Udruge za podizanje kvalitete života „Get to Life“.
Mirjana Ćuk