Nastavlja se s provedbom EU projekata u Međimurskoj županiji

Međimurska županija sa svim svojim tvrtkama i ustanovama u potpunosti iskorištava mogućnosti sufinanciranja razvojnih projekata iz EU fondova. Međimurje je veliko gradilište i svi značajniji javni infrastrukturni projekti od energetskih obnova javnih zgrada, škola, ulaganja u bolnicu, revitalizacije kulturne baštine, podizanja kapaciteta poduzetničkih potpornih institucija do ulaganja u nove znanstveno-istraživačke institucije, sufinancirani su EU sredstvima bez kojih provedba tih projekata ne bi bila moguća, a s obzirom na to da se radi o velikim infrastrukturnim projektima na kojima su za radove i usluge angažirani uglavnom lokalni poduzetnici, nužno je nastaviti s provedbom svih županijskih projekata koji su direktna pomoć privatnom sektoru odnosno našim izvođačima, dobavljačima i pružateljima usluga.

Vrlo bitan u daljnjem razvoju međimurskog gospodarstva je Projekt Metalska jezgra kojim se gradi istraživačka infrastruktura za povećanje konkurentnosti metalske i povezanih industrija sjeverozapadne Hrvatske. Direktna korist bit će vidljiva kroz razvoj novih proizvoda s većom dodanom vrijednošću.

Projektom Ulaganje u proširenje poduzetničke poslovne infrastrukture u Centru znanja želi se pomoći poduzetnicima u početnim fazama poslovanja, omogućivši im opremljene poslovne prostore po povoljnim uvjetima uz tehničku i edukativnu podršku. U jednom takvom prostoru i potpuno renoviranoj zgradi se nalazimo i danas. Projekt INNO WISES će socijalnim poduzećima osigurati inovativne alate za stjecanje vještina koje će im omogućiti da prevladaju postojeći tehnološki jaz.

Program potpora male vrijednosti u poljoprivredi

Kroz Program potpora poljoprivredi međimurskim poljoprivrednicima dodjeljuju se bespovratna novčana sredstva kroz 12 potpora za što je osigurano 2.250.000 kuna u županijskom proračunu. Potpore su sufinancirane u intenzitetu do 100% u iznosima od 100 – 60.000kn. Mogu se javiti sva poljoprivredna gospodarstva odnosno OPG-i, obrti, trgovačka društva i zadruge registrirane za obavljanje poljoprivredne djelatnosti.

Potpora razvoju poljoprivrede pruža se i kroz financiranje projekata poljoprivrednih udruga. Poljoprivrednici se mogu javiti za sljedeće mjere ulaganja u poljoprivredi: potpora za građenje, rekonstrukciju i opremanje objekata za preradu poljoprivrednih proizvoda, okrupnjavanje i povećanje posjeda poljoprivrednog zemljišta za nabavu i zadržavanje uzgojno valjanih rasplodnih životinja, za ekološku poljoprivredu, za podizanje i obnovu trajnih nasada, za nabavu i postavljanje mreža za zaštitu višegodišnjih nasada od tuče, za edukaciju i stručno osposobljavanje poljoprivrednika, iskorjenjivanje artritisa encefalitisa koza, bolesti koja uzrokuje velike štete u proizvodnji kozjeg mlijeka, organizacija i sudjelovanje na sajmovima i izložbama, programi kvalitete i stvaranje robne marke i zaštite poljoprivrednih proizvoda                                                      

Natječaji su otvoreni do 30. studenog, osim za mjeru Podizanje i obnovu trajnog nasada koji je otvoren za proljetnu sadnju do 30. lipnja, a za jesensku sadnju do 30. studenog 2020. godine te mjera Organizacija i sudjelovanje na sajmovima i izložbama koja je otvorena do 15. prosinca 2020. godine.

Osim navedenih potpora za koje je otvoren javni poziv, Međimurska županija dodjeljuje i potpore za kontrolu tla u suradnji s gradovima i općinama čime se želi poboljšati struktura obradivih površina i osigurati profitabilnije poljoprivredne proizvodnje, kao i potpore za istraživačke projekte kojima se želi direktno doprinijeti unapređenju kvalitete, novim razvojnim mogućnosti i konkurentnosti poljoprivrede.

Jedan od takvih projekata je Projekt primjena novih tehnologija s ciljem smanjenja troškova proizvodnje mlijeka na farmama koza koji se provodi u suradnji s Agronomskim fakultetom Zagreb. Za međimurske poljoprivrednike važan je Projekt Zaštita robne marke „Međimurski kalamper“ koji je pokrenut u suradnji s Udrugom proizvođača merkantilnog krumpira s ciljem zaštite jednog od najprepoznatljivijih međimurskih poljoprivrednih proizvoda. Registracijom žiga „Međimurski kalamper“ koji je sada zaštićena robna marka, svi proizvođači na području Međimurja, unaprijedit će poljoprivrednu proizvodnju, zaštiti i unaprijediti gospodarski interes te će im se omogućiti kvalitetnija promocija i plasman robe.

Nastavlja se Projekt navodnjavanja Belica – I faza (334 ha nt), izradom detaljne projektne dokumentacije i hidrogeološka istraživanja. Izgradnja sustava planira se financirati kroz nacionalni Program ruralnog razvoja u novoj perspektivi.

U planu su nove poljoprivredne potpore poput potpore  plasteničkoj  proizvodnji, potpore za ulaganje u unaprjeđenje i čuvanje kvalitete mlijeka, ulaganja u poljoprivredna gospodarstva u vezi s primarnom poljoprivrednom proizvodnjom, potpore za nabavu i opremanje objekata za prodaju vlastitih poljoprivrednih proizvoda na OPG-u, potpore za nabavu i opremanje objekata za prodaju vlastitih poljoprivrednih proizvoda na OPG-u te projekt proizvodnje i plasman jarećeg mesa u Međimurskoj županiji (Županijska robna marka “Međimurska jaretina”). Navedenim projektom velikim dijelom riješio bi se problem viška jaradi, naročito muške, i ostvario dodatni prihod u gospodarstvu te bi se tako pomoglo poljoprivrednim gospodarstvima koja se bave uzgojem koza. Prema gruboj procijeni radi se o 20 do 30 tona jarećeg mesa godišnje. Projektom će biti obuhvaćena mogućnost plasmana jarećeg mesa putem mesnica i restorana u RH.

UO za poslove župana

Morana Kiš