
Zagrebačka udrugu inovatora u suradnji s Hrvatskom zajednicom inovatora, dala je do znanja da bez inovacija nema novih tehnologija, a bez tehnologija nema razvoja industrije, odnosno da su inovacije ključni čimbenik razvoja gospodarstva i društva u cjelini. U tom smislu, temelji razvoja Republike Hrvatske su sveučilišni gradovi u kojima bi mikro, mala i srednja poduzeća trebali kreirati inovativne projekte u suradnji sa znanstvenicima i stručnjacima akademske zajednice.
Tome aktivno daju do znanja najrazvijenije zemlje svijeta pa i Europska komisija za razvoj Europske unije. Zahvaljujući tome, Europski institut za inovacije i tehnologiju (EIT) ulaže 63 milijuna eura kako bi podržao razvoj inovativne, otpornije i vještije Europe. U okviru Poziva na dostavu prijedloga Inicijative za visoko obrazovanje EIT 2024., EIT će financirati 47 međusektorskih projekata koji povezuju 620 organizacija u 46 zemalja s ciljem poboljšanja inovacijskih kapaciteta.
Novi projekti, koji su započeli 1. travnja 2025., okupljaju 620 organizacija, uključujući 284 visoka učilišta, 186 poduzeća i 150 drugih neakademskih organizacija, kao što su istraživački centri, tijela javne vlasti i udruge. Ovaj poziv uvodi 193 nova visoka učilišta kao punopravne partnere, čime se ukupan broj financiranih visokih učilišta povećava na 501 od 2021. godine, nadmašujući izvorni cilj od 500 sudionika do 2027.
Na poziv za 2024. prijavilo se ukupno 130 konzorcija koji okupljaju 1480 organizacija iz 55 zemalja. Zbog visoke kvalitete prijava, financirano je pet projekata više nego što je prvotno planirano, čime je ukupno 47 projekata dobilo do 1 340 000 €. Svaki konzorcij uključuje punopravne partnere koji izravno primaju sredstva, te pridružene partnere u ulozi podrške.
Inicijativa za visoko obrazovanje EIT jedini je europski instrument koji je isključivo usmjeren na jačanje inovacijskog kapaciteta institucija visokog obrazovanja, omogućujući im da postanu lideri inovacija sutrašnjice. Ova inicijativa daje projektnim partnerima pristup najvećem europskom inovacijskom ekosustavu, potičući suradnju između industrije i akademske zajednice za razvoj novih tehnologija i rješenja.
Jedan od ključnih projekata koji je financiran kroz ovu inicijativu je HMI2MARKET, koji će transformirati poduzetničke infrastrukture sveučilišta u cilju ubrzanja inovacija u interakciji čovjeka i stroja (HMI). Projekt podržavaju institucije iz cijele Europe, uključujući Fakultet strojarstva i brodogradnje Sveučilišta u Zagrebu te drugi pridruženi partneri.
ZUI