Jedinstveni zaron u graševine

Nekako se vjerovalo da se izvanserijska međunarodna radionica-degustacija Pušipela / Šipona / Furminta / Moslera / Moslavca s kraja 2023. godine ne može nadmašiti niti sadržajem niti posjetom. U takvoj vjeri dio kušača iz 2023. živio je do subote 10. veljače 2024. Toga dana organizacijski tim Vinarije Cmrečnjak, Vino Munda, Roka Winery, TK Hlebec i Studio Reci Da ponudio je kušačima 26 uzoraka graševina prikupljenih iz Hrvatske, Slovenije, Mađarske, Austrije, Češke i Italije. Sumarno smije se konstatirati kako su doživljena iskustva gotovo svakom čašom demantirala prvu rečenicu.

Respektabilan sastav kušača dočekao je odličan pjenušac od graševine iz 2014. godine nakon čega se krenulo u istinski „zaron” kroz mlađe berbe, a potom sve zrelija i komplesnija vina do orange ostvarenja. Moderator Miro Munda, uz asistenciju Ivana Goričanca, izgovarao je samo najnužnije o osobnosti pojedinog vina, ali našlo se prostora i za duhovite upadice i dodatke koje su iznudila pitanja iz dvorane. U mlađim vinima prepoznavala se svježina, voćnost, jabuke, breskve, citrusi i lagane herbalne note. U vinima iz toplijih godina arome su se kretale prema egzotičnom voću, a u kasnijim berbama bilo je povećanih količina sladora, cvjetastih aroma, suptilnih nota naranče, meda ili hrasta u vinima odležavanim u drvenim bačvama. „Čuo se i barut, karabit, konjski švic, miševina i gospodin duhan”, no najčešće ipak ugodna gorčina – generalna odlika skoro svih graševina.

Najčešći sinomimi za vino Graševina su Welschriesling, Laški rizling, Olasz rizling, Vlašsky ryzlink, Grašac i Riesling Italico. Cjenovni razred pažljivo odabranih vina kretao se od 9,00 do 279,00 eura, a starosno kušala su se vina berbi u rasponu od 2022. do 2014. godine.

Tekst: Ivan Goričanec

Fotografije: Denis Perčić