
Prof. dr. sc. Miljenko Šimpraga
Predsjednik Hrvatske zajednice inovatora,
predsjednik Zagrebačke udruge inovatora,
bivši prorektor za inovacije, transfer tehnologije i komunikacije Sveučilišta u Zagrebu
Hrvatska mora težiti bržem društvenom i gospodarskom rastu i razvoju, a kao ključni razvojni ciljevi u desetljeću koje je pred nama trebaju se postaviti povećanje životnog standarda građana i zaustavljanje negativnih demografskih trendova koje se može ostvariti samo kroz kontinuirano ulaganje u ljude i inovacije. U tom smislu, budući razvoj Hrvatske snažno će ovisiti o njezinoj sposobnosti da odgovori i prilagodi se globalnim trendovima i izazovima. Globalni izazovi i trendovi razvoja koji će imati znatan utjecaj na razvoj Hrvatske, odnose se na tehnološke promjene u okviru industrijske revolucije, demografske promjene i migracije, krizu gospodarske globalizacije te klimatske promjene i učinkovito korištenje resursa.
Klimatske promjene i održivo korištenje resursa
Rastuće klimatske promjene i izazovi vezani za okoliš, poput globalnog zatopljenja, porasta razine mora, sve češće pojave suša i poplava, degradacija i korištenje tla, manjak vode, kemijsko onečišćenje i gubitak bioraznolikosti, ukazuju na to da se naš planet Zemlja približava granicama vlastite održivosti. Voda, zrak, bioraznolikost, kopneni, vodeni i morski ekosustavi su pod pritiskom jer globalna potražnja za resursima kontinuirano raste, a klimatske promjene dodatno stvaraju pritisak. Do 2035. godine svijet će se najvjerojatnije suočiti s povećanim brojem prirodnih katastrofa, a politički će se sustav morati njima prilagoditi. Sjeverna Europa doživjet će veće poplave. U južnoj Europi će biti češćih toplinskih valova. Međunarodni sustav morat će stvoriti snažniji sustav zaštite klimatskih izbjeglica i migranata, čiji će broj rasti kako klimatske promjene budu povećavale snagu prirodnih katastrofa, a brza urbanizacija imat će za posljedicu da će prirodne katastrofe zahvatiti više ljudi. Kako bi se zadovoljile potrebe rastuće svjetske populacije, u okviru održivih granica Zemljinih prirodnih resursa, potrebno je razviti gospodarstvo otporno na klimatske promjene te na održiv način upravljati prirodnim resursima i zalihama sirovina.
Hrvatska treba temeljiti svoj gospodarski rast i razvoj na znanju i inovacijama te boljem povezivanju akademske zajednice s gospodarstvom
U skladu su s ciljevima politika Europske unije razvojni i strateški ciljevi su: 1) pametna Europa kroz inovacije, digitalizaciju, ekonomsku transformaciju i podršku malim i srednjim poduzetnicima; 2) zelenija Europa, klimatski neutralna kroz provedbu Pariškog sporazuma i ulaganja u energetsku tranziciju, obnovljive izvore energije i borbu protiv klimatskih promjena; 3) povezanija Europa kroz razvoj strateških prometnih i digitalnih mreža; 4) socijalnija Europa kroz provedbu Europskog stupa socijalnih prava i podupiranje kvalitetnog zapošljavanja, obrazovanja, stjecanja vještina, socijalne uključenosti i jednakog pristupa zdravstvenoj skrbi. U tom smislu, Hrvatska će temeljiti svoj gospodarski rast i razvoj na znanju i inovacijama te boljem povezivanju akademske zajednice s gospodarstvom. Pružanjem jednakih mogućnosti pristupa odgoju i obrazovanju te osiguravanjem cjeloživotnog obrazovanja i osposobljavanja, svakom će se građaninu omogućiti da ostvari svoj puni potencijal. Ulaganjem u znanje i znanstvenu izvrsnost postići će se jačanje konkurentnosti te tehnološki napredno i izvozno orijentirano gospodarstvo. Digitalna transformacija gospodarstva i društva koja je već započela intenzivirat će se u narednom razdoblju te će se pružiti podrška javnoj upravi i gospodarstvu da tu transformaciju uspješno provedu te da javna uprava kroz digitalizaciju, postane još dostupnija građanima, a tvrtke se transformiraju prema izvozno orijentiranim sektorima visoke dodane vrijednosti. Korištenje svih raspoloživih potencijala pristupa jedinstvenom europskom tržištu od pola milijarde europskih potrošača nužan je uvjet daljnjeg restrukturiranja i modernizacije hrvatskog gospodarstva. Time se posredno afirmiraju i tradicionalne gospodarske aktivnosti koje su trenutačno radno intenzivnije poput poljoprivrede i turizma. I u njima će poduzetništvo, uz primjenu novih tehnologija i ulaganja u ljude također dovesti do rasta kroz povećanje lakoće poslovanja, rasterećenja, znanstvenu i stručnu izvrsnost, komercijalizaciju inovacija, brendiranje, digitalnu transformaciju i primjenu novih tehnologija.
Na regionalnoj razini cilj je ostvariti ravnomjeran gospodarski razvoj i otvaranje novih radnih mjesta što podrazumijeva novi pristup teritorijalnom razvoju i poticanje integriranih teritorijalnih ulaganja. To podrazumijeva i racionalizaciju investicija i sveobuhvatan i multidisciplinarni pristup na temelju stručnih analiza, kako bi se smanjili rizici od pogrešnih i skupih ulaganja, a podržale one koje u sinergiji s drugima osiguravaju najveću dodanu vrijednost i pridonose razvoju hrvatskog gospodarstva. Pametne specijalizacije pojedinih krajeva, sukladno njihovim komparativnim prednostima, te razvoj koncepata pametnih i održivih gradova, otoka i sela kao pokretača rasta i inovacija osigurat će i kvalitetan život stanovništvu u svim dijelovima Hrvatske. Prepoznatljivost Hrvatske i njezin identitet su odlike koje ćemo snažnije njegovati i promovirati kako bi se ostvarili uvjeti za dodatna ulaganja i poslovanje.
Hrvatska je mnogo više od turizma i prirodnih ljepota kojima se ponosimo. Ona se ponosi kulturom, znanjem, talentom, kreativnošću i inovativnošću koje treba dodatno promovirati i koristiti u svrhu stvaranja novog kapitala za pozicioniranje države kao poželjne i sigurne destinacije za život i poslovanje.
ZUI