Blagdan Sveta tri kralja, Bogojavljenje i Vodokršće, koji se slavi 6. siječnja, jedan je od najstarijih katoličkih blagdana, a prema događajima opisanim u Evanđelju po Mateju, tri su kralja ili mudraca s Istoka, prateći betlehemsku zvijezdu repaticu, došla u Jeruzalem pokloniti se novorođenom Isusu.
Za ovaj blagdan vežu se mnogi običaji poput blagoslova vode kojom se danas blagoslivaju mnoge kuće i obitelji. Također, za mnoge u hrvatskoj tradicijskoj kulturi ovaj blagdan označava i kraj božićnog vremena, pa tako oni raskićuju božićno drvce, iako se ono prema crkvenoj tradiciji zapravo raskićuje na Isusovo krštenje koje se obilježava prve nedjelje nakon Sveta tri kralja.
U kršćanskoj tradiciji stvaranju današnje slike o “tri kralja” pridonijeli su teolozi iz trećega stoljeća Origen i Tertulijan. Origenu se pripisuje da je protumačio tri dara simbolično: zlato upućuje na Isusovo kraljevsko dostojanstvo, tamjan na njegovo božanstvo, a smirna na njegovu smrt. Tertulijan je mudrace “pretvorio” u kraljeve pozivajući se na biblijske tekstove proroka Izaije i psalme.
(HRT, foto: ilustracija)