I međimurska delegacija u Osijeku na dvodnevnoj međunarodnoj konferenciji o mogućnostima mađarsko – hrvatske suradnje

Međimurske županije Sandra Herman, gradonačelnik Grada Mursko Središće Dražen Srpak, načelnik Općine Donja Dubrava Marijan Varga te načelnik Općine Goričan Mario Moharić, kao i predstavnici Grada Preloga, uz ostale uzvanike među kojima državne tajnike hrvatskih i mađarskih ministarstava regionalnog razvoja, pomoćnicu ministra turizma Republike Hrvatske Snježanu Brzica, generalnu konzulicu u Pečuhu Vesnu Haluga i mnoge druge koje zanima Panonn EGTC kao novi oblik udruživanja jedinica lokalne i područne samouprave. Grupacija je do sada imala 57 članova, od toga 52 iz Mađarske, tri iz Slovenije te dva iz Hrvatske (Virovitičko-podravska županija i Općina Antunovac), a na sjednici Skupštine potvrđen je prijem devet novih članova – Međimurske županije, Grada Preloga i Grada Mursko Središće, te ujedno i Koprivničko-križevačke županije, Osječko-baranjske županije, Županije Tolna, Grada Barcsa i lokalnih samouprava Ortilos i Zakany iz Mađarske.

Na okruglom stolu međimurski turizam istaknut kao perjanica hrvatskog kontinenta

Kako je naglasak stavljen na gospodarsku suradnju i zajedničko promišljanje razvoja regija uz praćenje pozitivnih primjera, na okruglom stolu koji je održan prvi dan konferencije, sudjelovala je zamjenica međimurskog župana i pritom istaknula ključ razvoja međimurskog turizma, koji itekako prednjači u svom razvoju na hrvatskom kontinentu. „To nikako nije slučajnost, već posljedica strateškog planiranja i promišljanja, povećanja smještajnih kapaciteta i uvođenja novih turističkih sadržaja, uz ulaganja javnog i privatnog sektora, te turističke zajednice u ljudske potencijale i infrastrukturu. U tom segmentu u Međimurju važnu ulogu imaju  pravovremeno i dobro pripremljeni i aplicirani projekti naših stručnih službi i agencija kojima privlačimo sredstva iz fondova EU“, objasnila je Herman i naglasila kako je upravo Međimurska županija ona koja prema glavi stanovnika privlači najviše EU sredstava u Hrvatskoj te da će i dalje prijavljivati projekte s naglaskom na razvoj cikloturizma i enogastronomije te obogaćivanjem turističke ponude biti perjanica kontinentalnog turizma. Mnogi projekti realizirani su u suradnji s projektnim partnerima u vidu prekogranične suradnje sa susjednim državama, Slovenijom i Mađarskom, pa je i zamjenica tijekom okruglog stola izdvojila važne poveznice pograničnih područja, obitelji Zrinski i Feštetić uz koje se razvija kulturni turizam s hrvatske i mađarske strane.

U Donjoj Dubravi u pripremi projekt eko-turističke zone

Predstavljene su na konferenciji i mogućnosti Panonskog EGTC-a za buduću suradnju s posebnim naglaskom na prekogranični promet, kontinentalni turizam te mogućnosti gospodarske, kulturne i turističke suradnje. O takvim temama, poglavito prometnoj povezanosti i mogućnostima razvoja Dravskog bazena govorio je načelnik Donje Dubrave u okviru okruglog stola, uz kratko izlaganje i prezentiranje budućih projekata. „Radimo na novom idejnom projektu uređenja zone turizma, sporta, rekreacije i javnog zelenila „Rijeka Drava – Donja Dubrava“, a s ciljem stvaranja uvjeta za uređenje eko-turističke zone na poluotoku između rijeke Drave i kanala HE. Cilj projekta je zaštita, obnova i reafirmacija vrijednosti tradicijske prirodne i kulturne baštine uključivanjem u turističku ponudu. Turistička zona obuhvaćala bi kupalište sa šljunčanom plažom, robinzonski smještaj, riječnu lučicu za čamce, mjesto za ploveći riječni mlin i lokaciju za drveni vidikovac“, između ostalog je rekao Varga i naglasio da se vrijednost projekta procjenjuje na oko 15 milijuna kuna te će uvelike pridonijeti rastućem turizmu donjeg Međimurja.

(UO za poslove župana)