18. Tjedan cjeloživotnog učenja u prosincu

Osamnaest godina zaredom, u sklopu Tjedna cjeloživotnog učenja, građani imaju priliku sudjelovati na besplatnim predavanjima, radionicama, okruglim stolovima i sličnim događanjima, a brojne obrazovne ustanove i ove će godine potencijalnim polaznicima predstaviti mogućnosti obrazovanja koje nude, posebice jer je sve veća mogućnost besplatnog obrazovanja putem vaučera za odrasle osobe. S ponosom ističemo da je naša kampanja postala punoljetna, prepoznata i održiva, zahvaljujući brojnim suradnicima, donositeljima odluka, ustanovama za obrazovanje odraslih, udrugama, gospodarstvenicima, medijima i svima koji su nesebično utkali svoj doprinos kako bismo zajednički promovirali vrijednosti učenja i obrazovanja.

Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih kontinuirano provodi aktivnosti usmjerene na promociju cjeloživotnog učenja te organizira nacionalnu obrazovnu kampanju Tjedan cjeloživotnog učenja.

Aktivnosti 18. Tjedna cjeloživotnog učenja, koji se održava od 2. do 10. prosinca 2024., započet će Svečanim otvorenjem u ponedjeljak 2. prosinca 2024. u Karlovcu u 11 sati u Kinu Edison, Šetalište dr. Franje Tuđmana 13.

U sklopu svečanog otvorenja, sa svrhom približavanja ideje o cjeloživotnom učenju ciljnim skupinama ove kampanje, održat će se i 16. Sajam cjeloživotnog učenja. Na Sajmu će ustanove za obrazovanje odraslih javnosti predstaviti programe obrazovanja odraslih koje provode.

Informiranje građana o tome kako sami mogu postati dio procesa cjeloživotnog učenja te motiviranje da se na taj korak odvaže okosnica je svakog od proteklih Tjedana cjeloživotnog učenja. Pritom se kampanja svake godine dodatno razvijala, širio se opseg aktivnosti i područja provedbe, povećavao broj aktivnosti, kao i uključenih institucija, jačala se uključenost ključnih aktera na svim razinama te je, što je posebice važno, neprestano rastao broj građana koji je sudjelovao na nekoj od aktivnosti.

Građani će i ove godine imati mogućnost sudjelovati na besplatnim radionicama, predavanjima, okruglim stolovima i sličnim događanjima, a brojne obrazovne ustanove otvorit će svoja vrata i omogućiti potencijalnim polaznicima da se upoznaju s mogućnostima obrazovanja koje nude.

Organiziranjem nacionalne obrazovne kampanje već osamnaestu godinu zaredom ističe se, uz ostalo, važnost kontinuiteta promicanja cjeloživotnog učenja te posljedičnog jačanja svijesti građana da je upravo cjeloživotno učenje odgovor na izrazito dinamične promjene u brojnim segmentima društva i svakodnevnoga života, uključujući i promjene na tržištu rada te da se, unatoč svim okolnostima, može i treba cjeloživotno učiti i obrazovati.

Primjeri pojedinaca koji su učenjem te zahvaljujući vlastitoj odlučnosti i ustrajnosti uspjeli ostvariti brojne pozitivne promjene u svojim životima, nerijetko pritom savladavajući brojne prepreke, iznimno su poticajni i svima ostalima da krenu istim putem – putem učenja i obrazovanja. Upravo stoga, u sklopu kampanje dodjeljuje se nagrada Maslačak znanja za postignuća u učenju odraslih osoba. I ovogodišnji dobitnici nagrade Maslačak znanjaMario Komorčec, Marina Štimac i Biserka Macan – osobe su koje su odlučile proširiti svoja znanja i vještine te unatoč svim okolnostima raditi na sebi i svojem razvoju.

U okviru kampanje dodjeljuju se i Priznanja za doprinos razvoju obrazovanja odraslih osobama koje su svojim stručnim i znanstvenim angažmanom pridonijele unaprjeđenju sustava obrazovanja odraslih u Republici Hrvatskoj. Ovogodišnji dobitnik Priznanja za znanstveni doprinos razvoju obrazovanja odraslih je izv. prof. dr. sc. Siniša Kušić, dok su dobitnici Priznanja za stručni doprinos razvoju obrazovanja odraslih Heni Strčić  i Ivan Žižić.

Kao i svake godine u sklopu ove kampanje organizirat će se veliki broj vrlo različitih besplatnih aktivnosti – od predavanja, radionica, okruglih stolova do koncerata, izložbi, kao i sajmova cjeloživotnog učenja na županijskoj razini. Od ove godine u tome će nam pomoći 21 županijski koordinator zadužen za pripremu, organizaciju i provedbu promotivnih aktivnosti u sklopu kampanje u svim županijama Republike Hrvatske.

Svrha angažmana županijskih koordinatora je  povezivanje različitih institucija na području određene županije te informiranje potencijalnih provoditelja događanja, ali i medija i građanstva o svim aktivnostima vezanima uz Tjedan,  kao i sama priprema, organizacija i provedba promotivnih aktivnosti koje se održavaju u sklopu Tjedna.

Završna aktivnost kampanje bit će službeno predstavljanje rezultata istraživanja PIAAC, koje se po prvi put provodi i u Republici Hrvatskoj. Istraživanje PIAAC je najveća i najinovativnija procjena velikog opsega u području pismenosti odraslih, a provodi ga Organizacija za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD), a u Republici Hrvatskoj  za njegovu provedbu zadužena je Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih. Cilj mu je pružiti sveobuhvatnu sliku ključnih vještina među radno sposobnim stanovništvom (16-65) te istražiti kako se te vještine koriste na poslu i u društvu, kako se mijenjaju s obzirom na stupanj obrazovanja, osposobljenosti i iskustvo učenja odraslih te kako je ovladanost vještinama povezana s obrazovnim, ekonomskim i socijalnim ishodima, odnosno visinom plaće, radnim statusom, gospodarskim rastom i produktivnošću te, u konačnici, i socijalnom dobrobiti.

Ponovno ističemo i europsku dimenziju kampanje koja je naglašena činjenicom da se ona provodi u okviru projekta novog ESF+ projekt Daljnji razvoj sustava osiguravanja kvalitete u obrazovanju odraslih i podizanje svijesti o važnosti cjeloživotnog učenja, čiji je opći cilj podizanje svijesti o važnosti cjeloživotnog učenja te povećanje sudjelovanja, odnosno uključenosti odraslih u procese cjeloživotnog učenja kako bi se jačala konkurentnost odraslih na tržištu rada i ojačali osobni kapaciteti pojedinca za aktivno djelovanje u društvu.

Projekt Daljnji razvoj sustava osiguravanja kvalitete u obrazovanju odraslih i podizanje svijesti o važnosti cjeloživotnog učenja sufinanciran je iz Europskog socijalnog fonda, a nositelj je Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih. Vrijednost projekta iznosi ukupno 10,469.060,56 EUR i provodit će se do prosinca 2029. godine.

Projekt se financira u okviru Programa Učinkoviti ljudski potencijali 2021. – 2027. (ESF+)Prioriteta P2. Obrazovanje i cjeloživotno učenje, Specifičnog cilja ESO4.7. 2.g) Promicanje cjeloživotnog učenja, posebice fleksibilnih mogućnosti usavršavanja i prekvalifikacije za sve, uzimajući u obzir poduzetničke i digitalne vještine, bolje predviđanje promjena i novih potreba za vještinama na temelju potreba tržišta rada, lakša promjena radnog mjesta i promicanje profesionalne mobilnosti.

Cilj projekta je unapređenje sustava osiguravanja kvalitete provođenjem vanjskog vrednovanja ustanova za obrazovanje odraslih i promocija različitih mogućnosti za cjeloživotno učenje u Republici Hrvatskoj te jačanje kompetencija obrazovnog osoblja iz sustava obrazovanja odraslih. Glavne aktivnosti su daljnji razvoj sustava osiguravanja kvalitete u obrazovanju odraslih, jačanje kapaciteta stručnjaka i ostalih dionika u sustavu obrazovanja odraslih i promocija cjeloživotnog učenja.

Sve novosti mogu se pratiti na službenoj internetskoj stranici www.cjelozivotno-ucenje.hr i na službenim profilima na društvenim mrežama (Facebook i Instagram).

Događanja u sklopu 18. Tjedna cjeloživotnog učenja možete pregledati na interaktivnoj mapi.

Film o dobitnicima nagrade “Maslačak znanja” za postignuća u učenju odraslih osoba za 2024. godinu možete pogledati na poveznici:

https://www.youtube.com/watch?v=LeCUGb6da2o&t=8s

Film o dobitnicima Priznanja za doprinos razvoju obrazovanja odraslih za 2024. godinu možete pogledati na poveznici:

https://www.youtube.com/watch?v=Tt8EKiFGx3c&t=4s

TV reklamu (animaciju) za 18. Tjedan cjeloživotnog učenja možete pogledati na poveznici:

https://www.youtube.com/watch?v=-P_v7TD6R5E

Za sve detaljnije informacije možete kontaktirati Nives Vučić na e-adresu: [email protected] ili broj telefona 099 439 54 83.