Iako je prvotno domaćin prvenstva 1986. trebala biti Kolumbija, zbog loše ekonomske situacije domaćinstvo je dobio Meksiko i tako postao prva zemlja koja je po drugi puta domaćin. To nije bilo preveliko iznenađenje pošto je prijatelj Joaoa Avelangea, predsjednika FIFA-e bio Amilio Azzcarrage, voditelj meksičke tv mreže. Pogađamo, upravo je Televisa bila i glavni pokretač ideje da Meksiko bude domaćin. Iako je zamišljeno da domaćinstvo Svjetskog prvenstva oporavi ekonomsku situaciju u zemlji, godinu prije početka se desilo isto što i Čileu 1962. – veliki potres. Posljedice su bile strašne, smrtno je stradalo preko 20.000 ljudi, ali kako stadioni nisu pretrpjeli prevelika oštećenja, FIFA je Meksiku dopustila održavanje turnira. Glavni sponzor velikog sportskog događaja bile su cigarete – Camel.
Slika – potres u Mexico Cityju 1985.
Sustav natjecanja naravno nije ostao isti, pa su ovaj put 24 momčadi bile podijeljene u šest skupina, ali u nastavak natjecanja bi osim dvije najbolje ekipe iz svake skupine prošle i ukupno četiri najbolje trećeplasirane reprezentacije u grupi. Formirali bi se parovi osmine finala i igrali do kraja turnira na ispadanje. Zapravo smo takav sustav imali i prošle godine na Europskom prvenstvu.
Iz prve su skupine u nastavak natjecanja prošli Argentina, Italija i jedna od četiri najbolje trećeplasirane ekipe – Bugarska. Već u skupini je igrama oduševljavao tada najbolji igrač svijeta – Diego Maradona.
Slika – reprezentacija Argentine na SP 1986.
Iz druge su skupine prošli domaćin Meksiko, Paragvaj i Belgija. U trećoj skupini najbolji su bili Francuska i Sovjetski Savez, u četvrtoj Brazil i Španjolska, u petoj Danska, Zapadna Njemačka i Urugvaj, a u posljednjoj Maroko, Engleska i Škotska. Maroko je pobjedom nad Portugalom i neodlučenim rezultatom s Engleskom svakako bio iznenađenje prvog kruga. Primijetili smo i da nema Jugoslavije koja se na turnir nije kvalificirala.
U osmini finala Meksiko je pred 114.580 gledatelja na Estadio Azteca U Mexico Cityju s 2 – 0 dobio Bugarsku, a Njemačka s tijesnih 1 – 0 Maroko. Brazil je u posljednjem pokušaju da se jedna sjajna generacija okiti zlatom lako svladao Poljsku s 4 – 0, a Francuska je na krilima tada već 31-godišnjeg Platinija izbacila aktualnog prvaka svijeta Italiju s 2 – 0. Španjolska je lagano dobila Dansku (5 – 1), a Belgija tek nakon produžetaka Sovjetski Savez (4 – 3). Južnoamerički derbi osmine finala između Argentine i Urugvaja pripao je Argentincima, dok su Englezi s 3 – 0 razbili Paragvaj.
Slika – ogromni Estadio Azteca redovito je bio popunjen do posljednjeg mjesta
Prva utakmica četvrtfinala tako je bila jedna od najpoznatijih svih vremena. Dva pogotka, od kojih je jedan proglašen najboljim svih vremena, a drugi nosi popularni naziv „Božja ruka“ pokopali su Engleze. Autor oba remek djela bio je Diego Maradona, a upravo je ovo i najpoznatija izvedba u bogatoj i briljantnoj karijeri.
Slika – Diego Armando Maradona pokopao je Engleze u četvrtfinalu
To je bila i jedina utakmica u kojoj je pobjednik odlučen u regularnom vremenu. Belgija je tek nakon jedanaesteraca pobijedila Španjolsku, Njemačka na isti način domaćina, a Francuska je uništila nade Brazila.
U polufinalu je još jednom s dva pogotka briljirao Maradona i odveo Argentinu u finale. Njemačka je u drugom finalu razbila nade još jedne talentirane generacije, one Platinija i pobijedila također 2 – 0. Francuska se ipak na kraju zadovoljila brončanom medaljom.
Slika – dvije legende u sezoni 1986./87.
Finale je predstavljeno kao bitka dva kontinenta. Na glavnom stadionu ponovo se okupilo gotovo 115.000 gledatelja. Tada 25-godišnji Lothar Matthäus dobio je zadaću igrati flaster na najboljem igraču svijeta. To je bio taktički rizik izbornika Beckenbauera jer Matthäus je bio i glavni kreativac Njemačke. Kako je Maradona često bio i dupliran, to je ostavljalo puno više prostora ostalim argentinskim igračima i oni su to i iskoristili. Poveli su u 23. minuti, a u 55. dodatno povisili rezultat.
U ovoj se utakmici ona otrcana fraza o Njemačkoj opet pokazala točnom. U 74. minuti je 2 – 1, a već u 81. Völler izjednačava rezultat. Nijemci su očekivali da će Argentina krenuti u potpuni napad, čak je i Matthäus prestao slijediti Maradonu u stopu. To se pokazalo kobnim jer upravo Maradona dodaje Burruchagi koji postavlja konačnih 3 – 2. Argentina se tako u samo osam godina okitila drugim naslovom prvaka svijeta, a Maradona u očima mnogih postao najboljih igrač svih vremena.
Ne možemo ne spomenuti prvog strijelca prvenstva, Gary Linekera. Zabio je šest golova, a možda bi i koji više da mu momčad nije u četvrtfinalu besramno pokradena. Kao što vidimo, “lopov” je proslavio naslov prvaka i ušao u legendu, dok o Englezima iz 1986. rijetko tko priča. Samo pobjede se broje.
(Zoran Turk)