Model obrazovanja koji otvara vrata mladima u 21. stoljeću

Zašto su iskustvo, praksa i putovanja, uz znanje ključni za razvoj mladih i stvaranje konkurentskih prednosti?

U današnjem društvu, unutar kojeg se potrebe za adekvatnim znanjima i vještinama mijenjaju brže nego to možemo i zamisliti, tradicionalni modeli obrazovanja više jednostavno nisu dovoljni za pripremu mladih i pravi odgovor na izazove 21. stoljeća. Naime, posljednja dostupna istraživanja i stručni radovi, ali i brojni primjeri iz prakse potvrđuju da je upravo kombinacija teorijskog znanja, praktičnog iskustva i izlaska izvan okvira učionice – kroz studijska putovanja i međunarodne projekte – najbolji put za razvoj danas traženih stvarnih kompetencija, prilagodljivosti i globalne perspektive.

Studijska putovanja zauzimaju sve važnije mjestu u obrazovnom sustavu

Studijska putovanja poput nedavnog Madrid Weekendera, na kojem su sudjelovali studenti iz Hrvatske i inozemstva, nisu samo prilika za upoznavanje novih kultura i jezika. Ona su primjer kako iskustveno učenje izvan učionice razvija vještine koje su danas najtraženije: kreativnost, kritičko razmišljanje, suradnju, komunikaciju, građansku odgovornost i karakter – poznate kao 6C’s obrazovanja.

Studenti koji sudjeluju u ovakvim programima razvijaju širu perspektivu, bolje razumiju globalne izazove i stječu sposobnost prilagodbe različitim okruženjima. Studija objavljena u Educational Research and Development Journalu (2023.) ističe da globalna iskustvena praksa značajno povećava kulturnu osviještenost, empatiju i spremnost za rad u multikulturalnim timovima – što su ključne osobine za uspjeh u globalnom okruženju.

Deliberate practice, odnosno ciljano i smisleno vježbanje u realnim situacijama, dokazano je jedan od najvažnijih faktora za stjecanje trajnog znanja i vještina. Kombinacija teorije i prakse omogućuje studentima da ne ostanu na razini memoriranja, već da razviju sposobnost primjene znanja u novim i složenim okolnostima – što je temelj inovativnosti i rješavanja problema.

Razvoj osobina koje se sve više traže na tržištu rada

Putovanja i boravak u novim sredinama potiču osobni rast, samostalnost i otpornost. Studenti uče kako se snalaziti u nepoznatim situacijama, komunicirati s ljudima različitih kultura i graditi mrežu kontakata koja im može biti dragocjena u budućoj karijeri. Ovakva iskustva potiču otvorenost, odgovornost i sposobnost donošenja odluka – osobine koje su visoko cijenjene na tržištu rada.

Studenti koji su sudjelovali na Madrid Weekenderu ističu kako su im ovakva iskustva otvorila nove poglede na život, obrazovanje i industriju, no jednako tako omogućila i stjecanje kontakata i praktičnih znanja koja se ne mogu steći kroz klasična predavanja.

Tijekom pet dana u Madridu, studenti Aspire pratili su Mutua Madrid Open, jedan od najvećih svjetskih teniskih turnira, gdje su iz prve ruke vidjeli kako se isprepliću sport, biznis i inovacije. Ne manje važno, sudjelovali su na padel lekcijama i slušali predavanja vrhunskih sportskih profesionalaca i menadžera, poput Belén Montes i Javiera Escudera iz Atosa, kao i učili na radionicama s vodećim stručnjacima iz LaLige, Brisa Medije i Universidad Europea o menadžmentu sportskih događanja, ekonomskom utjecaju sporta i digitalnoj transformaciji industrije. Poseban doživljaj bilo je istraživanje stadiona Riyadh Air Metropolitano, doma Atlética Madrida, kao i gledanje spektakularne utakmice Real Madrid – Celta Vigo na Santiago Bernabéuu.

“Ovakvi programi daleko su više od samog putovanja – oni su prilika da se upoznaš s određenom industrijom, stekneš kontakte i učiš od najboljih. Kroz Madrid Weekender dobio sam uvid u organizaciju velikih sportskih događanja i stekao kontakte koji će mi zasigurno koristiti u karijeri. Praktično iskustvo i networking koje nudi Aspira ne može se usporediti s klasičnim studiranjem“,  izjavio je nakon povratka s putovanja Leonard Hunjet, student Aspire.

Prilikom dolaska studenata organizator Madrid Weekendera, Gerardo Bielons, Events GB direktor izjavio je: “Madrid Weekender je jedinstven program koji studentima daje priliku da uče od lidera, sudjeluju na vrhunskim sportskim događajima i stvore uspomene za cijeli život. Tijekom dosadašnjih godina povratne informacije studenata i njihove reakcije uvijek su nam davale dodatan vjetar u leđa, potvrđujući da je put koji smo odabrali pravi i da od kvalitetnih ideja nikada ne treba odustati”.

Vrijeme je za nove standarde obrazovanja i izgradnju drugačijih obrazovnih modela

Kombinacija znanja, prakse i iskustava izvan učionice nije luksuz, već nužnost za obrazovanje koje želi biti relevantno u 21. stoljeću. Kroz ovakve programe studenti postaju ne samo stručnjaci u svom području, već i građani svijeta spremni na izazove budućnosti. To je model kojem bi trebali težiti svi koji žele mladima pružiti stvarnu priliku za uspjeh.

Madrid Weekender, deveto izdanje prepoznatog međunarodnog studentskog putovanja, dodatno je potvrdilo razliku Veleučilišta poput Aspire i ostalih obrazovnih institucija, jasno predočujući praćenje trendova ne samo u industrijama za koje obrazuju svoje studente nego i u njihovom obrazovanju, težeći uvijek izvrsnosti koju studenti s pravom i očekuju.

Podsjetimo, upravo je Aspira prva u Hrvatskoj uvela obaveznu stručnu praksu od prve godine studija. Studenti Aspire ne stječu znanje samo u učionici, već i kroz projekte, radionice, međunarodnu praksu,  Erasmus+ razmjenu studenata i, poput Madrid Weekendera, kroz izravno sudjelovanje na najvećim sportskim i poslovnim događajima u Europi.

“Na Aspiri vjerujemo da studiranje ne staje u učionici i upravo to je razlog zbog kojeg dosljedno i redovito organiziramo ovakva studijska putovanja koja našim studentima otvaraju potrebna vrata, povezuju ih s globalnim stručnjacima i daju im prednosti na tržištu rada“, naglasio je dekan Aspire, Alen Jerkunica.

Zapošljivost Aspirinih studenata je izrazito visoka, čak 97 %, a dio zasluga zasigurno se može pripisati stručnoj praksi i upoznavanju s brojnim poslodavcima tijekom cijelog školovanja, kod kojih nerijetko studenti i ostaju raditi.

Mirjana Ćuk