Na spomen dimnjačara asocijacija je čovjek u crnom odijelu, crnog lica sa sajlama i oštrim četkama. Dimnjačarevo dugme, tako bi mogli nazvati legendu koja kaže, da kada naiđe dimnjačar, trebaš uhvatiti dugme i čvrsto ga stisnuti, te zaželjeti nešto lijepo. Nakon toga ostaje nada da će se ostvariti želja, a dimnjačari su znak sreće i bogatstva.
Legenda kaže da je prije 200 godina engleski kralj Georg II jahao u povorci kada je iznenada na cestu istrčao pas koji mu je napao konja. Konj se propeo na zadnje noge i gotovo zbacio kralja, ipak sreća je stala na kraljevu stranu. Čovjek crna lica uzeo je uzde, smirio konja i spasio kralja. Bio je to dimnjačar. Zahvalni kralj tada je proglasio da svi dimnjačari donose sreću te da im se treba obraćati s poštovanjem.
Ovaj mali uvod poslužio nam je za ilustraciju vijećničkog pitanja Matić Miladina (SDP) koje je postavio na aktualnom satu zadnje sjednice Gradskog vijeća Murskog Središća.
„Svima nama koji se grijemo sa čistim plinom svaka dva mjeseca dolaze računi. Da li je to normalno, ne sjećam se kada smo potpisivali koncesiju kako je to tamo stajalo, pa me zanima da li je to u redu ili nije ? Dimnjačar mi je naplatio u četvrtom mjesecu, šestom i rekao mi je da se vidimo u osmom. Ljudi ne znaju opis njegovog rada i što on mora napraviti, pa vas molim da mi netko to objasni.“
„Na ovo pitanje dati ćemo pisani odgovor u kojemu će biti sve glavne odredbe koncesije, rekao je gradonačelnik Srpak, a sada će ukratko odgovoriti Šimunić Antun. Također predlažem da taj odgovor proslijedimo medijima kako bi građani bili upoznati sa time.“
Komunalni redar Šimunić u svom izlaganju naveo je sljedeće:
„Točno je da se plaća 62,00 kn četiri puta godišnje i to po kvartalima. U tu cijenu uključeno je čišćenje dimnjaka, pregled i kontrola istog četiri puta na godinu. Dakle dimnjačar mora doći u svako domaćinstvo osam puta. Ono što vam nije napravio ne morate platiti, a potpis koji mu dajete, radio on ili ne, znači da je obavio svoju dužnost. On pregledom i čišćenjem garantira da je dimnjak ispravan, a ako se nešto desi preuzima apsolutnu odgovornost. U tih 62,00 kn uračunato je 7,00 kn za pregled i nalaz koji se obavlja svakih osam godina pa se on tako posebno ne plaća. 22,00 kn cijena je čišćenja, a 32,00 kn pregleda. Građani koji se griju na kruta i tekuća goriva plaćaju 56,00 kn četiri puta godišnje, ali su obavezni pregled obavljati svaki mjesec“
(R. Tomanić)