Svake se godine na današnji datum, 22.3. obilježava Svjetski dan voda kako bi se skrenula pozornost na probleme i preporuke vezane za vodu i vodne resurse. U Argentini, u Mar del Plati su 1977. godine na konferenciji Ujedinjenih naroda bile iznesene prve važne preporuke vezane za probleme voda i njezinih resursa. Nakon konferencije UN-a 22.veljače 1993. godine odlučeno je da će se svake godine 22.ožujka obilježavati Svjetski dan voda diljem svijeta. Zanimljivo je da se svake godine Svjetski dan voda obilježava pod drugim geslom. Npr. “Voda i zdravlje”, “Kakvoća vode”, “Voda za zdravlje” i slično. Ove godine se obilježava pod geslom “Otpadna voda”.
Danas nažalost više od milijardu ljudi na Zemlji nema pristup zdravoj i pitkoj vodi. Na sreću Hrvatska je jedna od rijetkih zemalja koja se s obzirom na količinu pitke vode nalazi na visokom 5. mjestu u Europi po obnovljivim zalihama voda.
Kako možemo očuvati zalihe vode odgovara Centar za ekologiju i energiju:
– Racionalno koristiti vodu
– Spriječiti nastajanje velikih količina otpadnih voda na samom izvoru
– Koristiti biorazgradljive deterdžente jer na taj način pomažemo biološku razgradnju
– Koristiti omekšivač vode umjesto omekšivača za rublje, jer meka voda smanjuje potrošnju deterdženta i štiti mašinu, a nastale otpadne vode su prihvatljivije za vodotoke,
– Voditi računa o tome šta bacamo u kanalizaciju, jer trebamo imati na umu da će to završiti ili u postrojenju za prečišćavanje otpadnih voda ili u vodotoku (što je kod nas češći slučaj)
– Koristiti prirodna gnojiva
– Ne odlagati otpad u blizini izvora pitke vode i vodotoka
– Ne sjeći šume u blizini izvora
– Kontrolirati eroziju tla na vlastitom imanju sadnjom biljnog pokrivača i stabiliziranjem područja sklonog erozijama
– Ne odlagati staro motorno ulje u blizini vodnih resursa (jedan litar ulja zagadi preko milijun litara vode)
– Pažljivo odlagati baterije; jedna cinčana baterija može zagaditi od 5-30 m3 vode
(Martina Šoltić, foto rt)