Radi terenskog istraživanja i dokumentiranja fašničkih maski i običaja vezanih uz Mursko Središće, prošlog su tjedna djelatnici Muzeja Međimurja Čakovec, Janja Kovač i Zoran Turk, bili u posjeti gospođi Ani Žilavec. Gospođa je Ana jedna od rijetkih mještanki Murskog Središća koje izrađuju cimere i patuljke. Iza tih se naziva krije šarena pokladna maska koja se sastoji od mnogobrojnih dugačkih trakica krep papira koje se našivaju na platno, a nosi se preko cijelog tijela.
Cimeri i patuljki na glavi nose šešire, a razlikuju se prema spolu – cimeri su žene koje imaju elegantne cvjetne šešire, dok su patuljki muškarci koji imaju duguljaste šešire. Mještanima su te maske dobro poznate jer ih svake godine mogu vidjeti i na tradicionalnom „Serjojnskom fašniku“. Gospođa je djelatnike muzeja upoznala s brojnim detaljima vezanim uz povijest ove maske, uputila ih u tajne same izrade cimeri i patuljki i ispričala brojne legende i priče iz same prošlosti Grada.
Izrada maski i ostali fašnički običaji predstavljaju joj neizmjerno veselje, a osim za mještane, izrađivala je maske i za učenike osnovne škole. Kako bi se zahvalio na srdačnoj pomoći i ugodnom druženju, Muzej Međimurja je gospođi Ani poklonio knjige s pjesmama Vinka Žganca, od kojih su neke zapisane upravo u Murskom Središću. Zanimljivo je što se uz pjesme nalaze i imena kazivača, pa neki od mještana vjerojatno mogu među njima prepoznati svoje pretke. Osim gospođi Ani, knjige su poklonjene Osnovnoj školi Mursko Središće i Gradskoj knjižnici, pa su tako pjesme, koje su ujedno i svojevrsni svjedok vremena, dostupne svim građanima.
Zoran Turk, Janja Kovač, Muzej Međimurja Čakovec
(foto Janja Kovač, arhiva)