MARIO NERER O OGRADI NA GROBLJU, GOSPODARSKOJ ZONI I ODBORIMA

Na aktualnom satu zadnje sjednice Gradskog vijeća Grada Mursko Središće Mario Nerer (SDP) postavio je tri pitanja. Prvo se odnosilo na pisani odgovor koji je zatražila Roberta Barat u svezi formiranja i rada odbora te koliko su se puta oni sastali u skoro cijelom mandatu ove gradske vlasti?

Pošto Roberta Barat nije prisustvovala sjednici Nerer je u njeno ime konstatirao da 12 od 17 odbora nije ni imalo konstituirajuću sjednicu što znači da u svoje odluke gradonačelnik nije sumnjao pa nije imao potrebe čuti mišljenje pojedinih odbora. Upravo je svrha odbora bila da u njima učestvuje što više građana kako bi odluke o gradskim pitanjima bile što bolje i kvalitetnije. Tako se nije ni sastao odbor koji se trebao baviti rekonstrukcijom Ulice Antuna Mihanovića kako bi ona bila što funkcionalnija i sigurnija iako je sada milijardu puta ljepša. Sve odluke su se donosile u najužem gradonačelnikovom krugu pa tako i one o kapelicama, spomen kućama i spomenicima.

Za Nerera je novi Dom kulture zapravo Vatrogasni dom jer bez kosine pozornicu će moći vidjeti samo oni u prvih nekoliko redova u kojima sjedi i gradonačelnik. Srpaka je upitao nije li i povodom toga morao sazvati sjednicu odbora?

U svom odgovoru Srpak je rekao da inicijativu za sazivanje odbora moraju davati vijećnici, a pošto u većini slučajeva to nisu činili morao je raditi to sam. Nije mu jasno kako je za Nerera Mihanovićeva s jedne strane milijardu puta ljepša, a s druge nesigurna za promet i nefunkcionalna. Sada kada je nakon 30 godina obnovljena 99,9% građana je s njom zadovoljno, a one koji to nisu upitao je koliko su oni projekata i nacrta u ovakvim slučajevima napravili i realizirali kada su tako stručni po tom pitanju?

Što se tiče Doma za kulturu i kosine Srpak je Nereru spočitao da su ga prije 13 godina zatvorili upravo „njegovi“ i tako onemogućili djeci održavanje priredaba i predstava koje su stoga morale biti u sportskoj dvorani koja nije primjerena za takve događaje. Izrada kosine u gledalištu izazvala bi promjenu nacrta i novu građevinsku dozvolu za čije je dobivanje potrošeno užasno mnogo vremena i truda, a to Nerer svakako ne zna. Također kosina bi iziskivala dodatne goleme radove jer bi se trebalo mijenjati samo temelje kao i izvaditi još uvijek izvanredan parket debljine 20 cm. Ti svi dodatni radovi koštali bi užasno puno, a određena kosina od 10 cm i sada postoji, rekao je Srpak.

U svom drugom pitanju Mario Nerer je zatražio od gradonačelnika da javnosti i građanima predoči ugovore o kupoprodaji zemljišta u Gospodarskoj zoni Brezje da se vidi kada će investicije započeti jer ako u njima to nije navedeno, one ne moraju započeti nikada.

U svezi ovog pitanja Srpak je kazao da će Nerer u svrhu što cjelovitijih i točnijih informacija dobiti odgovor pisanim putem.

Treće pitanje odnosilo se na kovanu ogradu na gradskom groblju. Nerera je zanimalo zašto je napravljena tako da se u puno detalja razlikuje od natječajne dokumentacije i tko je odlučio da se natječajna dokumentacija promijeni. To je neke ponuđače dovelo u neravnopravan položaj, a samim time je gradonačelnik prekršio Zakon o javnoj nabavi. Također je upitao zašto je prihvaćena skuplja ponuda iako u Zakonu o javnoj nabavi izričito stoji da se mora prihvatiti ona najjeftinija?

Dražen Srpak rekao je Nereru u svome odgovoru da je malo pobrkao lončiće i da očito nije dobro upućen u to što je javna nabava. Ona je sasvim nešto drugo i u ovom slučaju nije se morala primjenjivati, a dodao je da je i ovo pitanje inicirao gospodin koji je srušio stupić, a o svemu će Nerer dobiti i pisani odgovor.

Također je rekao ako neki privatnici misle da oni moraju obavljati sve poslove u gradu, onda se grdno varaju. U ovom slučaju sve je bilo po zakonu što može potvrditi i gospodin Šimunić koji je to sve vodio, a ne ja i siguran sam da ovdje nema nikakvih povreda propisa.

(rt, foto Tin Tomanić)

02