U Peklenici je 30. listopada odigrana nogometna utakmica 2. ML skupina B u kojoj su se sastali domaći NK Plavi i NK Hajduk iz Brezja. Ovaj susret izazvao je veliku medijsku pozornost, ali i djelotvornu akciju disciplinskih tijela Međimurskog nogometnog saveza zbog navodnog rasizma trenera Plavih Darka Roba i domaćih navijača. Tako je Rob kažnjen s dva mjeseca zabrane obavljanja dužnosti trenera zbog toga što je u žaru utakmice, temperamentan kakav jest, doviknuo svome igraču „pazi na onoga čokoladnog“ misleći na igrača Hajduka Brazilca Viniciusa Almeidu Moreira. Shvativši što je nesmotreno, ali ne i zlonamjerno ili promišljeno rekao, ispričao se delegatu, a nakon utakmice i igraču Hajduka. Što su i ako su Moreiri dovikivali domaći navijači trebala bi utvrditi policija, ali to je nemoguće jer ne postoji nikakav video snimak ove utakmice. Ovako ostaje sve u domenu rekla-kazala, a najdeblji kraj izvukao je Darko Rob-Robson koji je pošteno, jer drugačije ne zna, svoju grešku priznao i odmah se ispričao. Poznavajući Roba znamo da nije nikakav rasista, da ne mrzi ljude druge vjere, nacije ili boje kože, ali eto izletjelo mu je ono što nije smjelo pa je sada postao meta za odstrel na kojoj će mnogi pokušati dokazati svoju pravovjernost, demokratičnost, pluralizam, multikulturalnost i ostale stvari s kojima se diče upravo oni koji su u duši ono što predbacuju Robu.
Darka Roba posjetila je ovih dana i policija tražeći od njega izjavu o svemu ovome, a kada ih je upitao zašto to čine kada već imaju sve njegove izjave odgovorili su mu da je to zbog natpisa u medijima i prema prijavi NK Hajduka iz Brezja. Naravno da od njega nisu saznali ništa više od onoga što su već znali, a ništa više i ne postoji osim što iskrenome Robu, kojemu su neki nogometni djelatnici savjetovali da ništa ne prizna, prijeti kazna najmanje od 15 tisuća kuna, normalno ako policija odluči protiv njega podnijeti prijavu.
Tako je završila dugogodišnja karijera jednog poznatog i vrsnog međimurskog nogometnog trenera kojemu je u njegovim šezdesetim godinama kao nezaposlenome građaninu ovo bio jedini izvor prihoda, jer nakon svega ovoga i on je svjestan da je sa svime gotovo. U nastavku donosimo Disciplinski pravilnik HNS-a i članak 88. koji govori o rasizmu i drugim oblicima diskriminacije na sportskim terenima.
(R. Tomanić)
Skupština Hrvatskog nogometnog saveza je temeljem članka 38. Statuta (Glasnik 16/14) na sjednici održanoj 20. 04. 2015. donijela, a na sjednicama održanim 22. 12. 2015. I 29. 04. 2016. izmijenila i dopunila
DISCIPLINSKI PRAVILNIK HRVATSKOG NOGOMETNOG SAVEZA
Rasizam i drugi oblici diskriminacije Članak 88.
1) Tko javno vrijeđa, omalovažava ili diskriminira drugog na rasnoj (uključujući i boju kože), nacionalnoj, regionalnoj, vjerskoj, rodnoj, jezičnoj ili svjetonazorskoj osnovi, kao i tko ističe simbole ili geste koji označavaju nesnošljivost kaznit će se: – igrač – novčanom kaznom u najmanjem iznosu od 10.000,00 kn, zabranom igranja na najmanje deset utakmica i zabranom pristupa na stadion u vremenu u kojem mu je izrečena kazna zabrane igranja – nogometni djelatnik – novčanom kaznom u najmanjem iznosu od 15.000,00 i zabranom obavljanja funkcija u nogometu od tri do šest mjeseci, a zabrana obvezno obuhvaća zabrana pristupa na stadion.
2) Klub čiji navijači usmeno, gestama, pisanim transparentima ili na drugi način vrijeđaju igrače, klub, nogometni savez, nogometne djelatnike ili gledatelje na osnovi iz stavka 1. ovog članka ili ističu simbole iz stavka 1. ovog članka kaznit će se: – novčanom kaznom od najmanje 10.000,00 kn. U slučaju ponavljanja ovog prekršaj klub će se kazniti novčanom kaznom od najmanje 20.000,00 kn. Za svako daljnje ponavljanje ovog prekršaja klub će se kazniti sljedećim kaznama, po redu navođenja: – novčanom kaznom od najmanje 30.000,00 kn; – djelomičnim zatvaranjem stadiona i novčanom kaznom od najmanje 10.000,00 kn; – određenim brojem utakmica bez prisutnosti gledatelja i novčanom kaznom od najmanje 20.000,00 kn. Iznimno, ukoliko se novčana kazna izriče klubu koji se natječe u Trećoj HNL, Drugoj HMNL, Prvoj i Drugoj HNLŽ i županijskim natjecanjima, najniža visina kazne iznosi 5.000,00 kn.
3) Svakom gledatelju koji počini bilo koji od prekršaja utvrđenih stavkom 1. ili 2. ovog članka zabranit će se prisustvovanje nogometnim utakmicama u razdoblju od najmanje dvije godine, a sukladno odredbama Zakona o sprječavanju nereda na športskim natjecanjima.
4) Kada nekoliko osoba (igrači i/ili djelatnici) istog kluba istovremeno počini prekršaj iz stavka 1. ovog članka, ili postoje druge otežavajuće okolnosti kod počinjenja navedenog prekršaja, klub čiji igrač i/ili djelatnik počine takav prekršaj kaznit će se: – kod počinjenog prvog prekršaja oduzimanjem tri boda ili s tri negativna boda, – kod počinjenog sljedećeg prekršaja oduzimanjem šest bodova ili sa šest negativnih bodova, – kod počinjenog trećeg i svakog sljedećeg prekršaja vraćanjem u niži stupanj natjecanja ili diskvalifikacijom iz daljnjeg kup natjecanja
5) Ako sudac prekine utakmicu zbog rasističkog i/ili diskriminirajućeg ponašanja, sukladno uputi o postupanju u takvim situacijama, klub čiji su navijači prouzročili prekid izgubit će utakmicu bez borbe. Ukoliko su navijača oba kluba podjednako odgovorni za prekid, utakmica će se ponoviti, a za oba kluba će se izreći kazna oduzimanja jednog boda.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objave u službenom glasilu HNS-a, a primjenjuje se od 15. lipnja 2015. godine.
Predsjednik Skupštine Davor Šuker v.r.