Naslov “Europa je pod napadom Rusije” predstavlja školski primjer kako se strah može koristiti kao alat za manipulaciju javnim mnijenjem

Naslov “Europa je pod napadom Rusije” predstavlja školski primjer kako se strah može koristiti kao alat za manipulaciju javnim mnijenjem

U trenutku kada Europa prolazi kroz ozbiljne izazove, neki mediji odlučuju se za pristup koji može imati dalekosežne i opasne posljedice. Nedavno objavljeni članak pod dramatičnim naslovom “Europa je pod napadom Rusije” predstavlja školski primjer kako se strah može koristiti kao alat za manipulaciju javnim mnijenjem, a kojeg prenose domaći režimski mediji.

Već u prvom paragrafu članka susrećemo se s dramatičnom pričom o “zapaljivoj bombi” u zračnoj luci Leipzig. Međutim, ono što upada u oči jest potpuni nedostatak konkretnih dokaza. Umjesto činjenica, članak se oslanja na neimenovane “dužnosnike zapadnih obavještajnih službi” koji “vjeruju” da je incident bio “probni napad”. Ovakvo nagađanje predstavljeno kao činjenica prvi je znak manipulativnog izvještavanja.

Posebno je zabrinjavajuće kako članak povezuje niz odvojenih incidenata – od požara u skladištima do kibernetičkih napada – u jedan navodni koordinirani napor. Ova tehnika “slaganja mozaika” koristi se da bi se stvorila slika sveprisutne prijetnje, iako za mnoge od ovih događaja nije dokazana nikakva povezanost, a kamoli zajednički izvor.

Izjave poput one danske premijerke da “nas napadaju svaki dan” preuzete su bez konteksta i kritičkog osvrta. No, što točno znači “napad” u ovom kontekstu? Jesu li diplomatske tenzije isto što i vojni napadi? Članak namjerno zamagljuje ove razlike, stvarajući atmosferu neposredne opasnosti.

Cijeli članak pročitajte OVDJE