GORNJI KURŠANEC, ČAKOVEC
Ove se godine 18. studenoga navršilo 360 godina od tragične smrti čuvenog hrvatskog vojskovođe, književnika i bana Nikole VIl. Zrinskog Čakovečkog, koji je smrtno stradao u lovu na vepra 18. 11.1664. godine u Kuršanskom lugu, nedaleko Čakovca.
Želeći primjereno i dostojanstveno obilježiti ovaj nadnevak Zrinska garda Čakovec organizirala je 19. 11. 2024. prigodnu spomen proslavu u Gornjem Kuršancu te svečanu akademiju u Čakovcu.
Pokrovitelji su billi Ministarstvo kulture i medija, Međimurska županija, Grad Čakovec i Općina Nedelišće. Suorganizatori spomen proslave bili su Općina Nedelišće, Vijeće mjesnog odbora Gornji Kur šanec, Župa Novo Selo na Dravi, Ogranak Matice hrvatske Čakovec, Zmajski stol Čakovec Družbe ,Braća Hrvatskoga Zmaja” te Franjevački samostan Čakovec.
Spomen proslava održana je financijskom potporom Grada Čakovca prema usvojenom programu Zrinske garde Č akovec prijavijenom u programe i projekte društvenih djelatnosti u 2024. godini.
U Gornjem Kuršancu u crkvi Uznesenja Blažene Djevice Marije, najprije je služena sveta misa za pokojnog Nikolu Zrinskog Čakovećkog koju je predvodio generalni vikar Varaždinske biskupije mons.Antun Perčić u koncelebraciji sa župnikom Župe Novo Selo na Dravi vlč. Ivanom Munđarom i umirovljenim svećenikom preč. Matijom Berljakom.
Uz okupljene mještane spomen proslavi su nazočili izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora zastupnik ujedno i gradonačelnik Preloga Ljubomir Kolarek, izaslanica Ministarstva kulture i medija Vesna Pascuttini Juraga pročelnica Konzervatoskog odjela Varaždin, izaslanica Ministarstva hrvatskih branitelja Sanjak Jakopec voditeljica Područnog ureda Čakovec, međimurski župan Matija Posavec, predsjednik Skupštine Međimurske županije Dragutin Glavina, načelnik Općine Nedelišće Nikola Novak, gradonačelnica Čakovca Ljerka Cividini, izaslanik zapovjednika Hrvatskog vojnog učilišta ,Dr. Franjo Tuđman” Zagreb brigadir Dragutin Remenar, u ime Veleposlanstva Mađarske Botonda Riczko ataše za ekonomske poslove, u ime Grada Sigeta dogradonačelnik Zoltan Varga i zapovjednik sigetske utvrde Ferenc Salamon, predsjednik VMO Gornji Kuršanec Tomica Kovač, načelnica Općine Ortiloš Zita Kelei, rukovodstvo i članovi Zrinske garde sa predsjednikom Đurom Belom, izaslanstvo Ogranka Matice hrvatske Čakovec sa predsjednikom Zoranom Turkom, izasłanstvo Zmajskog stola Čakovec sa pročelnikom lvicom Zanjkom i Družbe sa meštrom zmajskih stolova Petrom Feletarom, Zrinyi kadeti iz Murakeresztura sa voditeljicom Anicom Kovač Kovago, te Jozsef Padanyi predstavnik Vojne akademije ,Zrinyi Mikloš” Budimpešta, Karolyi Bognar u ime Krršćanske naodne domobranske udruge iz Keszthelya, Istvan Pal u ime Zalskog maďarskog nacionalnog društva i Društva Rakocy i Marton Inkei Farkaš sa članovima Viteške grupe Nikole Zrinskog Pečuh.
Nakon odavanja počasti povodom dan ranije obilježenog Dana sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dana sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje nazočne je prigodno pozdravio Nikola Novak, načelnik Općine Nedelišče
U ime organizatora svečanosti i inicijatora podizanja poprsja Nikole VII. Zrinskog Čakovečkog okupljenima se obratio predsjednik Zrinske garde Čakovec Đuro Bel, koji je tom prigodom između ostalog rekao
“Kada neka povijesna osoba jednog naroda i 360. godina nakon njezine smrti okuplja ljude ne samo iz Hrvatske nego i iz susjedne Mađarske, kao što to danas čini Nikola VII. iz roda Zrinskih, onda je to svjedočanstvo o značenju te osobe ne samo u dalekoj prošlosti nego i u trajnom pamćenju koja nas usmjerava na vrijednosti i baštine tragično preminulog Nikole Zrinskog Čakovečkog. Njegova djela koja nam je ostavio trajna su i još uvijek aktualna.
Hrvatski vojskovođa, književnik, gospodarstvenik, vizionar i ban Nikola Zrinski Čakovečki, kojije smrtno stradao u lovu na vepra 18. 11. 1664. godine ovdje u Kuršanečkom lugu svakako je osoba čiju je baštinu potrebno čuvati i prenositi jer se iz nje može puno toga vrijednog proučavati i iz nje učiti i u ova moderna vremena,
Nakon tragične pogibije Nikole Zrinskog Čakovečkog u Kuršanečkom lugu (navodno od vepra) krenulo je uništavanje velike obitelji Zrinski i zatiranje svakog traga o njima. No, koliko god su Habsburgovci bili uspješni u elimnaciji članica i članova obitelji Zrinski i pljački njihove imovine, svijest o Zrinskima kao stožernoj snazi hrvatskog i mađarskog nacionalnog bića nisu uspjeli uništiti. O tome svjedoči i ovaj spomenik Nikoli Zrinskom Čakovečkom u Gornjem Kuršancu podignut 1728. godine.
Zbog čestih poplava spomenik je 1930. godine premješten u muzej u Varaždinu, a potom u Stari grad u Čakovcu.
1994. godine na poticaj Matice hrvatske i pod pokroviteljstvom predsjednika Republike Hrvatke dr. Franje Tuđmana, postavljena je kopija spomenika ovdje u Gornjem Kuršancu, kada je postavljena i ploča s hrvatskim prijevodm teksta sa obeliska.
U gotovo pola stoljeća društvenog uređenja u kojem se u javnosti nije smjelo govoriti o mnogim povijesnim osobama iz hrvatske povijesti i o događajima u kojima su oni imali značajnu ulogu, dočekali smo vrijeme kada je to dopušteno i moguće. Stoga je Zrinska garda Čakovec kao čuvar baštine roda Zrinskih pokrenula inicijativu da se kroz poprsje koje ćemo danas ovdje otkriti može i na vidljiv način skrenuti pozornost na naše nacionalne junake i značajne ličnosti koje su nas zadužile. Zato zahvaljujem Općini Nedelišće, Gradu Čakovcu, Međimurskoj županiji, Ogranku Matice hrvatske u Čakovcu i Družbi , Braća Hrvatskoga Zmaja” što su podržali i uz Zrinsku gardu pomogli da se postavljanjem poprsja Nikole Zrinskog Čakovečkog dostojanstveno i primjereno odužimo ovom našem junaku i to u prigodi obilježavanja 360-te obljetnice tragične pogibije.
Okupljenima su se još obratili Petar Feletar i župan Matija Posavec koji je u zajedništvu sa gradonačelnicom Čakovca Ljerkom Cividini, Nikolom Novakom općinskim načelnikom, Gardinim predsjednikom Đurom Belom, Zoranom Turkom predsjednikom matičinog Ogranka Čakovec i lvicom Zanjkom pročelnikom Zmajskog stola Čakovec otkrio poprsje Nikole Zrinskog Čakovečkog.Poprsje je rad akademskog kipara Mihaela Štebiha, autora više spomenika i poprsja Zrinskima u Hrvatskoj i u Mađarskoj. Poprsje je blagoslovio župnik vlč. Ivan Munđar, a potom su navedena izaslanstva podno spomenika položilla vijence i zapalla svijeće. Ovaj dio programa zaključen je počasnim pozdravom gardista Zrinske garde Čakovec i plotunom iz gardinog topa, dok su prigodno nastupile i članice Ženske vokalne skupine ,Listek”,.
ČAKOVEC
Spomen proslava nastavljena je u Čakovcu gdje se sudionicima pridružila izaslanica predsjednika Vlade Republike Hrvatske ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek koja je sa drugim izaslanstvima položila vijenac uz spomenik Nikoli Zrinskom Čakovečkom kod Perivoja Zrinskih.
U Katoličkom domu u Čakovcu u sklopu Franjevačkog samostana gdje je nazočne dočekao gvardijan i župnik fra Filip Đurđević program je nastavlijen sa, svečanom akademijom. Na početku prikazane su fotografije sa snimanja prvog dokumentarno-igranog filma o Nikoli Zrinskom Čakovečkom u kojem sudjeluje i Zrinska garda Čakovec.
Nikola VI. Zrinski rodio se u Zrinskoj utvrdi u Čakovcu.
Okupljenima najprije se obratila gradonačelnica Čakovca Ljerka Cividini.
U svom izlaganju Nikolu VI. Zrinskog Čakovečkog predstavio je prof.dr. sc. Hrvoje Petrić, profesor na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, koji priprema knjigu, svojevrsnu monografiju o Nikoli Zrinskom koju će iduće godine izdati Zrinska garda Čakovec u suradnji sa Nakladničkomkućom Meridijani te Ogrankom Matice hrvatske Čakovec.
Kako su zalaganjem Nikole Zrinskog Čakovečkog u Čakovec došli sljedbenici svetog Franje Asiškog, redovnici poznati pod nazivom franjevci, nešto više o tome govorio je član rukovodstva Zrinske garde Čakovec, Markus Pilić, prof, autor knjige , “Tko je tko u obitelji Zrinski”, koju je početkom godine izdala Zrinska garda. Na kraju nazočnima se obratila i izaslanica predsjednika Vlade Republike Hrvatske ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek, čije je ministarstvo bilo pokrovitelj svečanosti. Ona je zahvalila i čestitala organizatoru svečanosti Zrinskoj gardi na očuvanju kulturno-povijesnog naslijeđa Međimurja te predanosti i načinu na koji prezentira svoju povijest.
Prekarsnim izvedbama pjesama u programu su nastupile članice Ansambla ,,Pučpuljike” iz Čakovca pod vodstvom Andree Śčapec dok je voditelj programa bio Dejan Buvač.
Tekst i foto: Zrinska garda Čakovec