FOTO Stručni skup O tom – Potom: Međimurje daje više

Devet stručnih predavanja i rasprava, panel diskusija sa sudjelovanjem sedam panelista, šest tematskih radionica, kava s piscem Kristianom Novakom, studijski razgledi nekoliko međimurskih posjetiteljskih centara i muzeja, terenski obilasci, pub kviz, degustacija međimurskih vina i međimurske gastronomske ponude, sažetak su trodnevnog stručnog Skupa voditelja i djelatnika centara za posjetitelje u Hrvatskoj.

Interpret i visitor fest O tom – Potom održan je od 5. do 7. studenoga u Međimurju. Organiziran je prvi put na inicijativu Međimurske prirode – Javne ustanove za zaštitu prirode i Centra za posjetitelje Med dvemi vodami, odnosno Siniše Goluba i Mihaele Mesarić. Okupio je više od stotinu vrhunskih stručnjaka iz cijele Hrvatske koji su predstavljali više od 45 institucija. Konstruktivni dijalozi, rasprave i programi polučili su odlukom osnivanja udruge hrvatskih posjetiteljskih centara kako bi se kroz udrugu mogli zastupati zajednički interesi. Iskazana je potreba i želja za održavanjem skupa djelatnika i voditelja centara za posjetitelje barem svake dvije godine. Sudionici skupa složni su kako su tri radna dana u Međimurju za sve bili kotač zamašnjak i poticaj prema umrežavanju hrvatskih centara za posjetitelje.

Međimurci i Međimurke daju više

 Hodogram i programski raspored bio je zgusnut i dinamičan, ali se zajednička ocjena sudionika Skupa može sažeti u tri riječi: Međimurje daje više. Već prvog dana nakon smještaja u Hotelu Park Čakovec za sve sudionike organiziran je zajednički prijevoz autobusima Turističke agencije Jakopić travel u Mursko Središće te je svečanost otvaranja održana u Centru za kulturu Rudar. Turistički vodiči autobusa “Mura” i “Drava” bile su Sara Srša i Mihaela Mesarić. Nakon Međimurskog tajera dobrodošlice, emocije su zatitrale uz kratku kazališnu predstavu “Zadnja noć” u izvedbi glumaca, članova čakovečke Kazališne družine Štolcer, koja je upravo ovih dana proslavila 15 godina uspješnog djelovanja. Autorica dramskog teksta je Kristina Štebih.

Potom su u panelu pod nazivom “Jesmo li sami u interpretacijskom Svemiru?” sudjelovali Lidija Bajuk, znanstvenica i glazbenica (Institut za etnologiju i folkloristiku, Zagreb), Tatjana Arnold Sabo, ravnateljica Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode i ekološkom mrežom Virovitičko-podravske županije te pokretačica više CZP-a u Virovitičko-podravskoj županiji, Manuela Hrvatin, predstavnica asocijacije Interpret Europe, Rudi Grula, direktor Turističke zajednice Međimurske županije (Green Destination), Miljenko Hajdarović, povjesničar i autor udžbenika, aktivist za ljudska prava i znanstvenik, Slavko Štefičar iz Ministarstva  turizma i sporta RH – Uprava za održivi razvoj i konkurentnost turističke destinacije, ravnatelj uprave. Panel je vodio Siniša Golub, ravnatelj Međimurske prirode i začetnik prvog CZP-a na županijskoj razini u RH. Naglasak je dan problematici vještina upravljanja centrima, njihove ekonomske održivosti te inovacijama u izvedenim postavima. Dodatni začin panel raspravi bile su izvedbe glazbene teme “Klinček stoji pod oblokom” na način Lidije Bajuk i Zlatka Nedeljka zvanog Pepsi. Interpret i visitor fest O tom – Potom službeno je proglasio otvorenim župan Matija Posavec, a sudionike je pozdravio i Dražen Srpak, gradonačelnik Murskog Središća.

Uslijedili su studijski razgledi Spomen doma rudarstva u Murskom Središću te Centru za posjetitelje Med dvemi vodami u Križovcu. Uvertira za odlazak na počinak bio je poučan pub kviz u Hotelu Park. Osmislio i vodio ga je Karlo Šafarić, interpretator prirodne baštine i djelatnik Javne ustanove Međimurska priroda.

Privilegija – popiti kavu s piscem

 Drugi radni dan Skupa počeo je uz kavu s piscem Kristianom Novakom što je bio pun pogodak programa i pokazatelj koliko se kajkavština nakon njegovih romana ponovo cijeni diljem Hrvatske. Sudionici su upoznali Kristiana Novaka, kao jednostavnog, malog, ali velikog čovjeka i pisca. Ugodno ispijanje kave uz razgovor koji je s piscem vodio Siniša Golub, bila je odlična podloga za nastavak i stručna predavanja. Održale su ih redom Tatjana Arnold Sabo (Posjetiteljski centri – prepoznatljiv dio lokalne zajednice), Margarita Maruškić Kulaš (Zeleni plan Aquatike slatkovodnog akvarija Karlovac –održivost kao strateški smjer poslovanja), Andrijana Milisavljević, (Interpret Europe – interpretacija bazirana na vrijednostima budućnost je našeg nasljeđa), Mihaela Mesarić (Evaluacija u centrima za posjetitelje – zašto nam je bitno što posjetitelji misle o nama?) te Anja Čvrk Jakopić (Kako turističke agencije prodaju posjetiteljske centre?). Konferansu je vodila Monika Cindrić. Dio programa u Hotelu Park bio je i izložbeni postav fotografija na temu divljih životinja autorice Kristine Poljak iz Svete Marije.

Zakucavanje priča

 Uslijedio je rad u manjim grupama na radionicama koje su održali redom: Srebrenka Peregrin (Story Up! Iskustveni savjeti za usavršavanje svake priče), Jelena Dokleja i Davor Dokleja (Sve tajne kamišibaja), Lidija Bajuk (Kad lokalna baština postane globalna – Međimurska popevka u vremenu i prostoru), Roberta Radović (Ključna kost – značaj medija i odnosa s javnošću (PR), Monika Cindrić i Sara Kočiš (Divlji susjedi u Perivoju Zrinski – kako planirati i provesti interpretacijsku šetnju?) i Ivana Jagić Boljat i Andrijana Milisavljević (Riječi koje povezuju – učinkovito interpretacijsko pisanje za različite potrebe).

Poslijepodnevni sati protekli su uz obilazak Vidikovca Mađerkin breg gdje je sudionike Skupa dočekao Stanislav Rebernik, načelnik Općine Štrigova. Novi okusi i druženje nastavljeni su uz degustaciju vina u Vinskoj kući Hažić u Jurovčaku i kušaonici obitelji Jakopić, te gala večeri u restoranu Terbotz u Železnoj Gori.

 21. stoljeće oko nas

 U Centru za održivi razvoj u Čakovcu trećeg su dana održana četiri stručna predavanja. Govorili su Rudi Grula, direktor TZ Međimurske županije (Kako smo došli do oznake za održivost turizma Green Destination za regiju Međimurje?), David Novinščak, TZ Općine Sveti Martin na Muri (Što nam znači Green Destination oznaka u radu centra za posjetitelje “Jen den v živleju mlinara Franca Žalara”?), Ivana Valkaj, obrt Keramos Valkaj (Lokalni suveniri za hrvatske posjetiteljske centre – ručno rađeni, a povoljniji nego kineski!) i Maša Hrustek Sobočan, ravnateljica Muzeja Međimurja Čakovec (Muzeji za 21. stoljeće). Konferansu je vodila Monika Cindrić. Potom su uslijedili studijski razgledi Eko muzeja Međimurje Malo, razgled Riznice Međimurja – muzeja nematerijalne baštine te razgled Metalske jezgre Čakovec, razvojno-edukacijskog centra za metalsku industriju. Sudionike je kroz Metalsku jezgru vodio Mario Šercer, ravnatelj Razvojno-edukacijskog centra za metalsku industriju.

Nakon okrijepe i objeda u restoranu Stari grad “najhrabriji” su odabrali fakultativni program i nisu nimalo požalili. Doživjeli su mističnu atmosferu uz rijeku Muru, obišli centar za posjetitelje “Jen den v živleju mlinara Franca Žalara” u Žabniku i iskusili vožnju skelom.

 Hvala svima

Suorganizatori interpret # visitor festa O TOM – POTOM bili su Interpret Europe – European Association for Heritage Interpretation, Turistička zajednica Međimurske županije, Turistička zajednica područja Mura i gorice te Turistička agencija Jakopić travel, a pokrovitelji su bili Međimurska županija, Turistička zajednica Međimurske županije, Turistička zajednica područja Mura i gorice, Izdavačka kuća Meridijani i Hotel Park Čakovec. Na Skupu su volontirali učenici Ekonomske i trgovačke škole Čakovec, Benjamin Horvat, Leonardo Strnad, Laura Hergotić i Jakov Gregur. Naziv i vizualni identitet Skupa potpisuje Roberta Radović.

Organizator 1. stručnog skupa za voditelje i djelatnike centara u Hrvatskoj, Međimurska priroda – Javna ustanova za zaštitu prirode i Centar za posjetitelje Med dvemi vodami, zahvaljuje sudionicima i suorganizatorima na odličnom odazivu. Svojim sudjelovanjem zakucali su temelji nove važne priče. Kakve? O tom – Potom.

Roberta Radović

Foto: Davorin Mance, Roberta Radović i Mihaela Mesarić