Na jučerašnjoj sjednici Županijske skupštine Primorsko – goranske županije u sklopu Aktualnog sata član Skupštine Sanjin Vrkić (HDZ) istaknuo je iznimno lošu demografsku sliku u našem kraju.
“Nedavno je Državni zavod za statistiku objavio podatke o prirodnom kretanju stanovništva. Hrvatska je u lošem stanju, ali PGŽ je u još lošijem stanju. Udio mladog stanovništva do 19 godina u prosjeku u Hrvatskoj je 19 posto, a najmanji udio je u našoj županiji i iznosi 16,7 posto. Najveći udio je u Međimurskoj županiji. Stopa prirodnog prirasta je i dalje negativna. Imaju ga gotovo sve županije, a najgore je u našoj županiji, uz Ličku i Karlovačku županiju. Opet je najbolji u Međimurskoj županiji. Više od tisuću umrlih u odnosu na broj rođenih zabilježeno je u šest županija, a u dvije županije je čak preko dvije tisuće umrlih više. Ponovno je tu PGŽ. Znam da Županija poduzima određene demografske mjere. Zanima me vaš komentar na temelju svega ovoga i hoće li PGŽ poduzimati neke konkretnije i jače mjere da se demografska slika PGŽ koliko toliko poboljša”, postavio je pitanje Vrkić.
Odgovor mu je dala pročelnica Upravnog odjela za socijalnu politiku i mlade PGŽ.
“Nitko nije sretan s tim podacima. No, kažu da je statistika točan zbroj netočnih podataka. Tu mnoge komponente još igraju ulogu. Mi smo županija koja ima dosta velik životni vijek u odnosu na druge županije. Što je duži životni vijek, onda je udio drugih dobnih skupina manji. Županija je doista uložila velike napore u okviru svojih nadležnosti da potakne ostanak mladih i bolje uvjete za njihov život i rad. Vidim i da sve jedinice lokalne samouprave se trude i donose različite demografske mjere i različite olakšice. Mi ćemo sad uskoro imati 12 stanova s mjerom za zadržavanje mladih i da dođu. Svakako bi bilo dobro da ima više mladih, da nisu takvi podaci. Ono što mi možemo učiniti, mislim da smo učinili. Možemo još pojačati napore. U Međimurskoj županiji takav udio mladog stanovništva je zbog velikog broja romskog stanovništva koji imaju manji životni vijek, čime automatski ima i veći udio mladih ljudi. Ja bih bila najsretnija da zaustavimo taj trend, ali nisam sigurna da li sami možemo. Da možemo dodatne napore uložiti, to svakako”, odgovorila je Dragica Marač.
Vrkić je ipak tražio da se poduzmu dodatne mjere:
“Imate sedam županija koje za svako novorođeno dijete daju naknadu. U tom smjeru bi možda trebala razmišljati i PGŽ. Neke puno siromašnije županije od nas imaju tu mjeru. Treba apsolutno jako pojačati te mjere, bez države to ne ide, ali u zadnjih 10-12 godina našu je županiju napustilo 30 tisuća stanovnika”, istaknuo je.
Izvor: fiuman.hr, foto: arhva, A.J.